Creative Prodikeys DM - klawiatura QWERTY/MIDI
Ci wszyscy, którzy dużo pracują z MIDI, wiedzą o co chodzi. Niejednego konieczność ciągłego odrywania się od klawiatury komputera tylko po to, aby wprowadzić drobne poprawki z klawiatury instrumentu wprowadziła w stan frustracji. Jak temu zapobiec? Specjaliści z firmy Creative znaleźli sposób.
Aż się prosiło, aby ktoś wreszcie połączył obie klawiatury w jedno urządzenie. I stało się. A wszystko to za sprawą firmy Creative i jej sprzętowej hybrydy, która w postaci modelu Prodikeys DM stała się dostępna na naszym rynku.
Pierwsze wrażenia Creative Prodikeys DM
Trzeba uczciwie przyznać, iż w tym przypadku konstruktorzy nie poszli na żadne kompromisy. Urządzenie prezentuje się świetnie zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie. Klawiatura QWERTY posiada wręcz wzorową akcję klawiszy, jest w miarę cicha, a pokrywa osłaniająca klawisze klawiatury muzycznej służy za wygodne oparcie dla nadgarstka. Nie inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do klawiatury MIDI. Jest ona solidna, przyjemna w dotyku i zaskakująco dobrze reagująca na siłę uderzenia. Wraz z klawiszami dla multimediów, kółkami PITCH BEND i VOLUME okalającymi klawiaturę komputerową całość stanowi sobą bardzo dobrze przemyślaną konstrukcję.
Instalacja Creative Prodikeys DM
Mając na uwadze ewentualne wykorzystanie urządzenia w pracowni szkolnej wyposażonej w komputery nie pierwszej już młodości, zdecydowałem się (nie bez pewnych obaw) na instalację na komputerze wyposażonym w procesor Cyrix P233, 128MB RAM i tanią kartę dźwiękową PCI, czyli mniej niż producent podał jako niezbędne minimum. Proces instalacji przebiegł bez żadnych komplikacji, a wraz ze sterownikami został zainstalowany pakiet oprogramowania edukacyjnego. Instalator wykrył poprawnie wszystkie urządzenia pozostawiając nawet przy życiu bezprzewodową mysz, która pracowała wcześniej w komplecie z bezprzewodową klawiaturą. Brawo.
Funkcjonalność nade wszystko
Pierwsze zaskoczenie nadeszło bardzo szybko. Wprawdzie funkcje programowania własnych klawiszy skrótów nie są niczym nowym, lecz w wypadku Prodikeys DM osiągnięto wręcz perfekcję w tym zakresie. Oprócz możliwości programowania sześciu specjalnie przewidzianych ku temu klawiszy QWERTY, możemy przyporządkować dowolny skrót także do każdego z 37 klawiszy klawiatury MIDI.
Jeśli korzystamy z oprogramowania wykorzystującego port MIDI skróty stają się nieaktywne. Niestety nie działa również sześć pozostałych. Może to i wada, lecz strata żadna. Bardzo korzystne wrażenie zrobiły na mnie pokrętła regulacyjne PITCH BEND i VOLUME. Ich lokalizacja jest prawidłowa, a regulacja bardzo płynna. Specjalny, dobrze widoczny przycisk uruchamia program edukacyjny dostarczony z urządzeniem.
Oprogramowanie Creative Prodikeys DM
Tu kolejna miła niespodzianka. Wraz z klawiaturą otrzymujemy bardzo atrakcyjny pakiet składający się z kilku modułów o różnym przeznaczeniu i funkcjonalności. Od prostego generatora fraz, przez edytor do nauki gry na klawiaturze, aż do rozbudowanego keyboardu z funkcją akompaniamentu. Wszystkie moduły mają funkcję DEMO, można także korzystać z interaktywnej pomocy (niestety brak polskiej wersji językowej). Podręczną bibliotekę rytmów, stylów i sampli można uzupełnić poprzez internet, udając się na strony serwisu www.prodikeys.com. Tutaj warto mieć szybkie łącze lub znać kogoś, kto takie posiada. Objętość już teraz dostępnych plików to ponad 600MB i stale rośnie. Sama obsługa poszczególnych modułów jest bardzo intuicyjna i już po paru próbach jesteśmy w stanie przejść do tworzenia własnych projektów. Tu uwaga – cała zabawa mocno wciąga, niekoniecznie tylko latorośle.
Creative Prodikeys DM w poważnej pracy
Wszystkie zainstalowane programy edycyjne wykorzystujące MIDI bez problemów wykryły klawiaturę jako wewnętrzny kontroler MIDI. Tylko w przypadku Cubase, aby zapewnić sobie poprawną pracę z projektem, należy w SetupMME ustawić nasz kontroler na pierwszym miejscu w kolejce.
Praca z klawiaturą muzyczną należy do bardzo komfortowych. Nie zdarzyło mi się wstawić tzw. double, czyli dwóch takich samych dźwięków jednocześnie po naciśnięciu klawisza. Brakuje jedynie dwóch rzeczy: chociaż jednego fizycznego kontrolera dla komunikatów Control Change oraz gniazda dla nożnego footswitcha dla efektu sustain. W tym drugim przypadku sprawę rekompensuje przycisk SUSTAIN na obrzeżu klawiatury QWERTY, jednak jego użycie eliminuje z gry jedną rękę. Cóż, może w następnym modelu?
Proste wnioski
Prodikeys DM to nie kolejny gadżet, jakich już wiele na naszym rynku. Nie jest także klawiaturą tylko dla początkujących muzyków. Jako kontroler MIDI pozwala na zaawansowaną edycję i sprawną pracę z każdym programem i projektem MIDI. Nie sposób nie wspomnieć także o dużych walorach klawiatury QWERTY oraz o tym, iż korzystając z rodziny kart Creative Labs Sound Blaster Audigy mamy dodatkowo pełny dostęp do ich zaawansowanych funkcji oraz wsparcie dla modułu syntezatora/samplera SoundFont. I jeszcze coś – nic tak nie inspiruje muzyka, jak widok klawiatury gotowej do użycia. Polecam z czystym sumieniem.
Prodikeys DM stanowiąc sobą kombinację dynamicznej 37-klawiszowej klawiatury muzycznej MIDI i zaawansowanej klawiatury komputerowej, wraz z dołączonym oprogramowaniem będzie z pewnością świetnym wyborem zarówno do domowego studia jak i szkół, gdzie zapewni doskonałą pomoc dydaktyczną.
Bawiąc i ucząc – moduły programu
PentaTunes – w tym trybie możemy grać melodie na klawiaturze korzystając z dziesięciu predefiniowanych instrumentów wspomagając się przy tym samplami z rytmami, efektami oraz przejściami pomiędzy nimi. Nasze dokonania możemy zapisać w pliku WAV i MP3.
FunTunes – coś dla młodych adeptów trudnej sztuki didżejskiej. Swój utwór tworzymy z zapętlonych sampli przyporządkowanych do konkretnych klawiszy. Kompozycję możemy zapisać w pliku WAV i MP3.
IntelligentChord – moduł ten pozwala na tworzenie akompaniamentów muzycznych przy użyciu tylko jednej ręki. Możemy wstępnie ustawić 10 stylów, 10 barw instrumentów, ustalić tempo oraz sposób odgrywania akordów. Ustawienia te możemy zapisać. Samo sterowania akompaniamentem niczym się nie różni od gry na standardowym keyboardzie. Wykreowany akompaniament możemy zapisać w pliku WAV, MP3 lub MIDI.
FixedChord – ten moduł umożliwia tworzenie utworów za pomocą zdefiniowanych (niestety bez możliwości edycji) progresji akordowych. Tak stworzony utwór możemy zapisać w pliku WAV, MP3 lub MIDI.
Learn – to bez wątpienia najbardziej interesujący i o największej wartości edukacyjnej moduł tego programu. Udostępnia on możliwość skutecznej nauki różnych utworów na pięć różnych sposobów – począwszy od pokazania rozmieszczenia poszczególnych dźwięków na pięciolinii, na grze z akompaniamentem skończywszy. Mamy możliwość wybrania rodzaju klucza na pięciolinii, tempa odtwarzania, instrumentów oraz sposobu zapisu utworu (pięciolinia lub zapis odzwierciedlający położenie dźwięków na klawiaturze za pomocą cyfr). Na każdym z etapów nauki program ocenia nasze postępy pokazując w procentach poprawność odegrania melodii. Nasze dokonania możemy także zapisać w formacie WAV, MP3 lub MIDI.
Perform – to najbardziej uniwersalny (rozszerzenie trybu IntelligentChord) spośród wszystkich dostępnych modułów. Pozwala, wspomagając się sekcją automatycznego akompaniamentu, wykreować utwór w oparciu o własne pliki i fragmenty muzyczne użytkownika. Pracę rozpoczynamy od skonfigurowania wszystkiego, co będzie nam potrzebne w danym projekcie. Możemy wstępnie ustawić 12 potrzebnych nam typów akordów, 10 stylów, 10 barw instrumentów, ustalić tempo i tonację utworu oraz zaimportować dowolną sekwencję MIDI. Tak przygotowaną konfigurację możemy zapisać. Budowanie utworu jest bardzo zbliżone do gry na standardowym keyboardzie. Jedyną różnicę stanowi sposób sterowania akompaniamentem, który polega na korzystaniu z wcześniej zdefiniowanych przez siebie klawiszy funkcyjnych klawiatury QWERTY (F1-F12). Wykreowany utwór możemy zarejestrować w formacie WAV, MP3 lub MIDI.
Nasze spostrzeżenia
+ wysokiej klasy zaawansowana klawiatura QWERTY+ dynamiczna, 37-klawiszowa klawiatura muzyczna MIDI
+ niskie zapotrzebowanie na moc procesora
+ praca z dowolną kartą dźwiękową i dowolnym programem MIDI
+ dołączone oprogramowanie o wysokich walorach edukacyjnych
– brak programowalnych kontrolerów MIDI
– sterowanie pochodami akordów za pomocą klawiszy funkcyjnych
– brak polskiej wersji językowej
Informacje
Wymagania | Intel Pentium min. 223MHz, 128MB RAM, port PS/2, 360MB wolnego miejsca na dysku, Windows 98SE/ME/2000/XP, dowolna karta dźwiękowa |
Dostarczył | Creative Labs Sp. z o.o |
EiS - 02/2004
Inne testy marki