Więcej...

Nasz Typ w testach EiS

Po raz pierwszy przyznaliśmy go w numerze marcowym z 1998 roku. Jego zdobywcą były monitory studyjne Spirit Absolute 4P. Przez ten czas znak dwukrotnie zmieniał swą formę graficzną, a w obecnej postaci funkcjonuje od 2004 roku.

Jak wygląda procedura przyznawania znaku Nasz Typ?

O przyznanie takiego wyróżnienia występuje osoba (lub osoby), które przeprowadzają test, zwykle po jego zakończeniu i przesłaniu materiałów tekstowych, fotograficznych i audio do obróbki redakcyjnej. Wniosek rozpatrywany jest w ścisłym gronie redakcji. Zdarzało się, że po wnikliwej analizie zapadało postanowienie o odrzuceniu wniosku, zatem sam wniosek nie jest jednoznaczny z przyznaniem wyróżnienia.

Jakie kryteria decydują o przyznaniu znaku Nasz Typ?

Różnorodność testowanych produktów oraz ich przeznaczenia, a także praktyczny brak możliwości ich porównania na jednolitej i dającej się sformalizować płaszczyźnie sprawiły, że w sporej mierze musimy polegać na ocenach subiektywnych, starając się je obiektywizować wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak cena produktu w kontekście jego funkcjonalności i jakości oraz możliwości innych produktów dostępnych w tym przedziale cenowym. Jednak sam fakt, że coś ma więcej funkcji i jest tańsze niż produkty konkurencji, nie wystarcza. Ten produkt musi nas do siebie czymś przekonać. Musi mieć to coś, co nas zauroczy i sprawi, że dzięki niemu będziemy mogli stworzyć ciekawszą muzykę, wydajniej pracować, uzyskać interesujące efekty czy po prostu dobrze się czuć, gdy mamy ten produkt przy sobie. To wszystko są elementy, których nie sposób ocenić, opisać, zmierzyć i zważyć. Z produktami wybitnymi jest trochę tak jak z dobrą muzyką. Trudno powiedzieć, dlaczego jest dobra - to się po prostu czuje.

Znak Nasz Typ to bardziej kwestia zaufania, znajomości rynku i jego realiów. To kwestia wielu tysięcy godzin spędzonych na odsłuchach, rozmów z doświadczonymi specjalistami, konstruktorami, użytkownikami i producentami. Testowanie produktów jest naszą pracą, robimy to na co dzień i od wielu lat. To także duża odpowiedzialność, z której doskonale zdajemy sobie sprawę. Sprzęt czy oprogramowanie, kupione z naszego, było nie było, polecenia, będzie później pracować u Was długie lata i każdy z Was będzie mógł w praktyce zweryfikować wszystko to, o czym napisaliśmy w teście. Dlatego znak Nasz Typ otrzymują tylko te produkty, co do których jesteśmy pewni, że sprawdzą się w praktyce. Nie możemy sobie pozwolić na ryzyko wypromowania produktu, do którego mamy jakieś wątpliwości. Poza tym bardzo łatwo ferować wyroki z perspektywy czasu, a sztuką jest wskazanie interesującego produktu z chwilą jego pojawienia się na rynku.