Więcej...

Kilka porad dla twórców

Nie należy zapominać, że muzyka to nie tylko technologia, ale - o czym wielu zdaje się zapominać - dziedzina sztuki. Co zrobić by nasze kompozycje były lepsze?

Z niewielką pomocą przyjaciół
Jeśli od dłuższego czasu pracujesz w swoim laboratorium sam i zaczynasz odnosić wrażenie, że ostatnie akordy zaczynają zmierzać donikąd, poproś o pomoc innego muzyka. Nie musi być takim samym instrumentalistą jak ty. Przede wszystkim liczy się współpraca.

Wena spływa znienacka...
Większość pomysłów powstaje w najmniej oczekiwanych miejscach - podczas spaceru, jazdy rowerem, podróży pociągiem czy samochodem. Po powrocie do studia pomysły jednak ulatują. Do ich zapamiętania przydaje się podręczny dyktafon na miniaturowe taśmy lub maleńki cyfrowy rejestrator (np. popularne ostatnio wtyczki USB z wbudowanym dyktafonem, odtwarzaczem i radiem). Taki drobiazg zawsze warto mieć przy sobie.

Nowe sytuacje
Dla uzyskania inspiracji warto wyjść ze studia zabierając ze sobą swój instrument, siadając w innym pokoju ze słuchawkami na uszach. Jeśli jesteś prawdziwym awanturnikiem, weź wszystko co zasilane jest z baterii (nie zapomnij o rejestratorze) i rusz do lasu lub na szczyt najbliższego wzgórza. W nowym, świeżym otoczeniu masz większe szanse na nowe natchnienie.

Nie gaś ognia pod kotłem
Jeśli twój zastój w dziedzinie kompozycji jest wyjątkowo duży i nic ciekawego nie przychodzi ci do głowy, wówczas komponuj cokolwiek. Oczywiście rezultaty mogą być straszne, ale rób to wyłącznie po to, by nie wyjść z wprawy. Najważniejsza jest melodia. Pisz utwór wyłącznie z melodią. Następnie dodaj do niego bębny, skoryguj melodię, a reszta sama się ułoży. Wypisz dużymi literami hasło "Muzyka to tylko melodia, głuptasie" i powieś je w dobrze widocznym miejscu swojego studia.

Cały czas nagrywaj
Duża pojemność pamięci RAM we współczesnych komputerach sprawia, że możesz nagrywać niemal dowolną ilość materiału podczas rejestrowania sekwencji MIDI. Nagrywaj więc ile tylko się da, zwłaszcza wtedy gdy improwizujesz. Zachowanie tych nagrań sprawi, że nie stracisz żadnego z pomysłów, które wówczas się pojawiają, czasem nawet bez udziału naszej świadomości.