Więcej...

Poprawiamy brzmienie sampli

Gdy mamy do czynienia z samplami tzw. "żywych" instrumentów warto pamiętać o kilku technikach, które pozwolą uzyskać ich lepsze brzmienie.

Velocity plus filtr
Połącz parametr velocity z częstotliwością odcięcia filtru tak, by bardziej dynamiczne dźwięki brzmiały jaśniej. Jest to cecha charakterystyczna wielu brzmień - perkusji, gitary, fortepianu itp., które brzmią jaśniej, gdy gra się na nich głośniej. Dla uzyskania czytelnej różnicy nie ma potrzeby stosowania dużych zmian; nawet niewielkie podbicie wywoła odpowiedni efekt psychoakustyczny.

Czas nabrać powietrza
Ucz się sztuki orkiestracji i zawsze zwracaj uwagę na przebieg frazy. Podczas aranżacji partii instrumentów dętych pamiętaj o tym, że instrumentalista musi mieć czas na oddech. W przypadku gitary stalowej (steel guitar) pamiętaj o przeciąganiu dźwięków akordu emulującym oryginał. Jeśli jednak twoja twórczość jest bardziej idiomatyczna, samplowane instrumenty nie muszą już brzmieć z zachowaniem wszystkich pozorów autentyczności - możesz pozwolić sobie wówczas na odrobinę fantazji.

Nikt nie jest doskonały
Wprowadź niewielkie zmiany wysokości dźwięku na początku każdej próbki instrumentu dętego lub głosu. Instrumentaliści grający na instrumentach dętych i wokaliści nigdy nie trafiają perfekcyjnie w odpowiedni dźwięk, lecz zaczynają od głosu odrobinę niższego lub wyższego, by za chwilę odpowiednio go skorygować. Niewielkie podciągnięcie dźwięku do góry na początku każdej nuty granej przez saksofon z pewnością tchnie w całą frazę dużą dozę autentyzmu. W wielowarstwowych partiach chóru zastosuj niewielkie dociągnięcie dla jednego głosu i minimalne obniżenie dźwięku dla drugiego.

"Nie-strój" zdobi analogi
Gdy wykorzystujesz sample starych syntezatorów analogowych nie zapomnij o dodaniu do dźwięków niewielkiej zmiany stroju, wystarczy o kilka centów. Instrumenty te znane były z tego, że notorycznie zmieniały wysokość generowanych przez siebie dźwięków - w przeciwieństwie do większości syntezatorów cyfrowych. Dodając okazjonalne, niewielkie zmiany stroju uzyskasz wyczuwalny efekt wykorzystania prawdziwego "analogowca".