Więcej...

Lekkie klawiatury 88

Czy możecie zrobić spis tanich klawiatur MIDI z 88 klawiszami? Szukam niedrogiego sterownika, ale żeby miał pełną klawiaturę. Istotna jest niska waga, i nie musi to być klawiatura ważona./Sławko, Warszawa

Jeśli nie zależy Ci szczególnie na tym, aby klawiatura sterująca dawała wrażenie gry na klawiszach fortepianu, to znajdziesz na rynku kilka ciekawych opcji. Pierwszym sterownikiem, któremu warto się przyjrzeć jest Alesis Q88. Sterownik ma 88 klawiszy o całkiem przyjemnej reakcji i jest to klawiatura pół-ważona. Zestaw regulatorów Q88 obejmuje jeden suwak, koło modulacji i pitch, a także przyciski przełączania oktaw. W zestawie znajduje się też ciekawe oprogramowanie od AIR Music Tech oraz Ableton Live w wersji Lite. Bardzo zbliżonym produktem, pochodzącym z tej samej korporacji InMusic Brands, jest M-Audio Keystation 88 II, wyposażony w pół-ważone i pełnowymiarowe klawisze. W zestawie oprogramowania, oprócz takiego samego pakietu jak w Alesis Q88, znajdziemy też instrument wtyczkowy Sonivox Eighty-Eight Ensemble z wysokiej klasy samplowanymi brzmieniami fortepianu marki Steinway. Sterowniki Alesis i M-Audio można łączyć z innym sprzętem korzystając z wyjścia MIDI, a także przez port USB. Klawiatura M-Audio ma dodatkowo sekcję przycisków odtwarzania i kursory do obsługi programów wielościeżkowych.

Wśród najtańszych klawiatur sterujących MIDI wyposażonych w 88 klawiszy na szczególną uwagę zasługują modele Alesis Q88 (już nieprodukowany, ale dostępny na rynku wtórnym w cenie ok. 600 zł), M-Audio Keystation 88 (930 zł) oraz Nektar Impact LX88 (1.100 zł). Oprócz niezłej jakości manuału klawiatury te oferują też ciekawy zestaw oprogramowania.

Nieco droższy Nektar Impact LX88 oferuje 88 pół-ważonych klawiszy. Na pokładzie jest też pełna sekcja kontrolerów, suwaki, pokrętła i osiem padów-czyli wszystko co potrzebne do wprowadzania i edycji komunikatów MIDI do komputera. W komplecie z Nektarem użytkownik otrzymuje wieloślad programowy PreSonus Studio One Artist, zaś sam sterownik ma wstępnie zapisane ustawienia umożliwiające bezproblemową i szybką integrację z większością popularnych programów DAW oraz instrumentów wirtualnych.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
wrzesień 2016
Kup teraz