RME Hammerfall HDSP 9632 - interfejs audio

Sprzęt studyjny | 29.04.2004  | Roman Wiśniak
Marka:  RME
Nasz Typ

Już na wstępie tego testu muszę przyznać, iż miałem do czynienia z kartą audio, którą należałoby traktować jako konstrukcję wzorcową. W istocie RME HDSP9632 wraz ze swoimi właściwościami i wszystkimi dostępnymi opcjami rozszerzającymi jest kompletnym interfejsem audio, bezkompromisowym systemem dla każdego profesjonalnego studia.

Po otwarciu elegancko wykonanego opakowania, w pierwszym momencie uwagę zwraca unikalna konstrukcja karty. Pomimo nazwy, w Hammerfall DSP na próżno szukać procesorów sygnałowych. Podstawę konstrukcji stanowi procesor Xylinx Spartan, czyli programowalna matryca logiczna FPGA, która służy do sprzętowej realizacji algorytmów krytycznych czasowo. Jednostka ta całkowicie odciąża CPU od obsługi sterowników ASIO. Zadania wspierane przez procesor Xylinx zależą od algorytmów zawartych w pamięci flash. Dzięki aktualizacji firmware możliwe jest więc całkowite przeprogramowanie karty. Co ważne, każdorazowa operacja update’u oprogramowania karty jest wspierana przez zapasowy BIOS, który uaktywnia się w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

RME Hammerfall HDSP 9632 - sterowniki i załączone oprogramowanie

Instalacja sterowników i dodatkowego oprogramowania przebiegła automatycznie i jednoetapowo, idealnie zgodnie z zamysłem technologii plug and play. Na pasku startowym obok zegara pojawiła się nowa ikonka, dzięki której możliwy jest natychmiastowy dostęp do wszystkich nastaw interfejsu audio oraz informacji dotyczących częstotliwości zegara systemowego. Karta była testowana na taniej płycie głównej ECS L7VTA opartej na niezbyt udanym chipsecie VIA KT400, z procesorem AMD Athlon XP 2400+ i 640MB RAM. Mimo wszystko eksploatacja sprzętu wypadła bezstresowo. Bezproblemowo można było sprawdzić dostępne ustawienia latencji w przedziale od 1,5 do 186ms. Wszystkie działały bezbłędnie, bez trzasków, dropów i innych niepożądanych efektów ubocznych. Pomimo pracy z minimalnym opóźnieniem 1,5ms, obciążenie procesora przy wykorzystaniu instrumentów VST było prawie niezauważalne. Podobnie zasilenie projektu kilkunastoma śladami audio nie miało żadnego wpływu na zaangażowanie jednostki centralnej. Przełączanie latencji następowało szybko i bez "efektów specjalnych" w postaci trzasków. Na uwagę zasługuje wsparcie wszystkich możliwych wariantów driverów działających pod systemem Windows: MME (multi-client), ASIO 2.0, GSIF, jak również obsługa Mac OS X.

Wraz z kartą otrzymujemy zestaw programów użytkowych służących zarówno do obsługi wszystkich funkcji interfejsu jak i do szeroko pojętej kontroli toru audio: HDSP Meter Bridge jest skalowalnym, sprzętowym miernikiem poziomów, wartości szczytowych i RMS; DIGICheck 4.0 for Windows to cały szereg aplikacji do wszechstronnego pomiaru sygnału; Totalyser – 30-oktawowy analizator widma oraz profesjonalny miernik poziomu obsługujący do 16 kanałów – to znakomite narzędzia wspomagające każdego inżyniera dźwięku. Dzięki sterownikom multi-client możliwa jest analiza toru audio na bieżąco, np. podczas pracy z edytorem audio lub rejestratorem wielośladowym. Jedną z ciekawszych funkcji aplikacji Stereo Level Meter jest pomiar sygnału o poziomie przekraczającym 0dBFS (tryb OVS, max +3dBFS). Bit Statistics umożliwia kontrolę stanu każdego bitu w strumieniu cyfrowym, a Vector Audio Scope jest szczególnie pomocny w ocenie właściwości sygnału stereofonicznego, będąc niezbędnym narzędziem w wykrywaniu błędów fazowych. Co istotne, wymienione aplikacje nie obciążają w znaczącym stopniu pracy CPU, wszystkie obliczenia potrzebne do analizy dźwięku wykonywane są przez wspomnianą na wstępie matrycę FPGA (Xylinx Spartan).

HDSP9632 wyposażona jest w symetryczne, stereofoniczne wejście i wyjście analogowe przystosowane do pracy z maksymalną częstotliwością próbkowania 192kHz i 24-bitową rozdzielczością. Podobnie rzecz się ma w stosunku do S/PDIF, obsługuje wszystkie obecnie dostępne częstotliwości próbkowania w przedziale od 32 do 192kHz. Wejście i wyjście S/PDIF występuje zarówno w postaci elektrycznej jak i optycznej, zamiennie z ADAT. Wersja współosiowa złącza cyfrowego podpinana jest na tzw. kablu "breakout".

Również gniazda MIDI, pracujące zgodnie z protokołem High-Speed MIDI, nie znalazły swojego miejsca na szynie krawędziowej, stąd występują w osobnym kablu. Bardzo praktycznym dodatkiem, np. w sytuacji gdy nie posiadamy miksera i korzystamy z odsłuchów aktywnych, jest wyjście liniowo-słuchawkowe występujące w postaci gniazda typu TRS 1/4".

Zintegrowany na szynie krawędziowej 8-kanałowy port wejścia/wyjścia ADAT działa w 24 bitach, z maksymalną częstotliwością próbkowania wynoszącą 96kHz. Dzięki zaimplementowaniu technologii ADAT/SMUX II HDSP może obsługiwać jednocześnie 16 fizycznych wejść i wyjść.

RME HDSP9632 posiada szerokie możliwości rozbudowy w stosunkowo przystępnych cenach. W tym przypadku również ilość opcji rozszerzających powinna zadowolić każdego: WCM – moduł synchronizacji wordclock (1 wejście/2 wyjścia); AI4S-192 i AO4S-192 – przygotowane specjalnie dla HDSP9632 symetryczne 4 wejścia i 4 wyjścia. Poza tym karta bezproblemowo współpracuje również ze starszymi rozszerzeniami posiadającymi analogowe wejścia i wyjścia: AEB4/I, AEB4/O, AEB8/I, AEB8/O, a także TDIF Expansion Board – 8-kanałowy cyfrowy moduł TDIF.

RME Hammerfall HDSP 9632 - charakterystyka toru audio karty

Brzmienie wejść i wyjść analogowych w RME HDSP zachwyca i zaskakuje. Rzadko zdarza się spotkać tak niskoszumowy zestaw przetworników pracujących wewnątrz komputera: -107dB (A-ważony). Tor analogowy charakteryzuje również doskonała dynamika na poziomie 106dB, bardzo niskie zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne – mniej niż 0,002%, oraz niewielkie przesłuchy osiągające przy 10kHz wartość zaledwie 88dB. Dodatkowo imponuje bardzo niski jitter, według danych podawanych przez producenta poniżej 1ns. RME HDSP9632 bez obaw można używać z odsłuchami aktywnymi, podczas włączania i wyłączania komputera nie występują niebezpieczne dla głośników efekty dźwiękowe.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Podsumowanie

RME HDSP 9632 nie jest kartą tanią, jednak jakość, elastyczność zastosowanych rozwiązań oraz możliwości rozbudowy i konfiguracji powinny przemawiać za jej wyborem. Karta przeznaczona jest do zastosowań ściśle profesjonalnych, nikt więc nie może narzekać na cenę. Najistotniejsze jest to, iż w zasadzie karta nie posiada konkurencji. Stanowi absolutnie wzorcową, bardzo inteligentnie skonstruowaną i w 100% przemyślaną konstrukcję interfejsu audio. Nic dziwnego zatem, że karta ta otrzymała nagrodę MIPA 2004 w kategorii Recording I/O Devices.

 

EiS - 05/2004

Producent
RME
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó