Mobilny producent: Tardigrain i SynthPatch

12.06.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Tardigrain i SynthPatch

Tym razem prezentujemy aplikacje, które w oryginalny sposób realizują ogólnie znane funkcje.

Jest zatem syntezator granularny, który dzięki kilku niewielkim zmianom w interfejsie oraz oferowanym funkcjom dostarcza nowych możliwości, a także notatnik pozwalający zapisywać ustawienia syntezatorów nie mających opcji presetów.

Tardigrain (Erik Sigth)
Kompatybilność: iOS 8.0 (lub nowszy)
Cena: 4,99 USDW niektórych dedykowanych na platformę iOS syntezatorach, dotykowy interfejs może budzić kontrowersje. Brakuje w nich odwzorowania siły nacisku, czułość jest problematyczna i pojawiają się trudności z regulacją wrażliwych parametrów. Istnieje jednak grupa aplikacji, w których środowisko mobilne sprawia, że przewyższają funkcjonalnością swych sprzętowo-programowych konkurentów. Chodzi tu głównie o syntezatory granularne. Wystarczy wspomnieć opisywane w poprzednich artykułach Borderlines Granular, czy też iDensity. Oba charakteryzują się doskonałą ergonomią pracy, możliwością współpracy z różnymi środowiskami i oferują łatwość w eksporcie finalnych efektów. Poprzeczka został ustawiona przez nie tak wysoko, że można mieć wątpliwości, czy kolejna aplikacja realizująca syntezę granularną ma w ogóle rację bytu. W przypadku Tardigrain okazuje się, że tak.

 

 

Pod względem podstawowej funkcjonalności Tardigrain nie różni się niczym od innych syntezatorów granularnych. Wgrywamy próbkę dźwiękową, a następnie wybieramy określoną ilość niewielkich fragmentów, będących granulatem, czyli podstawową warstwą dźwiękową. Pierwszą zaletą Tardigrain jest fakt, że aplikacja współpracuje również z iPhonem (w odróżnieniu od wspomnianego Borderlines Granular). Kolejną jest bardzo łatwa synchronizacja parametrów za pomocą komunikatów MIDI. Nie musimy przeszukiwać poszczególnych kanałów, po prostu klikamy niewielką ikonę i mamy pełną informację jakiemu parametrowi odpowiada określony numer CC. Możemy podłączyć iPhona do komputera i otrzymać dostęp do wybranej automatyki. Dla osób pracujących hybrydowo (w różnych środowiskach) jest to istotna zaleta. Pomysł opracowany w iOS możemy zaaranżować w finalnym projekcie w komputerze. Interesująca jest również koncepcja przypisania dodatkowych parametrów do poszczególnych klawiszy. Grając na wirtualnej klawiaturze możemy zatem zmieniać dowolne wartości przesuwając palec w pionie lub poziomie.

SynthPatch (Sean Wolcott)
Kompatybilność: iOS 10.3 (lub nowszy)
Cena: 3,99 USDW przypadku syntezatorów bez funkcji zapisywania presetów, czyli na ogół starszych konstrukcji analogowych, mamy kilka możliwości powrotu do poprzednich parametrów. Możemy zanotować ustawienia poszczególnych pokręteł oraz suwaków, albo zrobić zdjęcie, by przy kolejnym włączeniu syntezatora odtworzyć ustawienia. Możemy też skorzystać z aplikacji SynthPatch, dedykowanej do współpracy z syntezatorami Minimoog, SH-101 oraz Pro One. Jej funkcjonalność opiera się na udostępnieniu zmyślnie zaprojektowanych szablonów, w których użytkownik wstawia określone wartości i ustawienia, całość zapisując jako łatwy do manualnego przywołania preset. Producent zapewnia, że baza szablonów będzie sukcesywnie poszerzana o schematy dla kolejnych syntezatorów analogowych.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
maj 2018
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó