Creative X-FI i Xtreme Fidelity - podwójny przełom w technologii audio?

16.05.2005 
Creative X-FI i Xtreme Fidelity - podwójny przełom w technologii audio?
Połączenie procesora X-Fi i standardu Xtreme Fidelity wprowadza niespotykany przyrost jakości podczas nagrywania i odtwarzania plików MP3, poprawia brzmienie dźwięku 3D a także przyspiesza działanie gier komputerowych. Nowa technologia nie tylko poprawia wrażenia dźwiękowe w zastosowaniach rozrywkowych, ale także zwiększa możliwości i znacznie podnosi jakość podczas tworzenia muzyki.
Xtreme Fidelity - nowy standard audio
Xtreme Fidelity to nowy standard audio dla komputerów PC. Dzięki 24-bitowej jakości i znacznemu odstępowi sygnału od szumu (110dB) konsumenci będą mogli z łatwością podnieść jakość wszystkich swoich nagrań i materiałów dźwiękowych bez konieczności ponownego ich nabywania w nowych formatach (DVD-Audio, SACD), których oferta na rynku jest bardzo ograniczona. Muzyka z plików MP3 o jakości Xtreme Fidelity może brzmieć nawet lepiej niż oryginalne nagranie CD.
"Naszym celem było umożliwienie konsumentom poprawy jakości istniejących nagrań oraz ścieżek dźwiękowych gier i filmów powyżej ich oryginalnego poziomu do standardu Xtreme Fidelity, bez konieczności nabywania kolejny raz tych samych ścieżek w innym formacie. Aby to osiągnąć stworzyliśmy procesor dźwiękowy X-Fi, który oferuje ogromny skok jakości w odniesieniu do całego segmentu urządzeń audio. Dzięki niemu możemy wyeliminować kompromisy w muzyce cyfrowej, również kompresowanej, zapewniając najbardziej klarowny i realistyczny dźwięk jaki kiedykolwiek był dostępny dla konsumentów" - powiedział Sim Wong Hoo, prezes zarządu i dyrektor generalny Creative.
X-Fi - procesor audio
Procesor audio X-Fi posiada ponad 51 milionów tranzystorów i ma moc obliczeniową przekraczającą 10 000 MIPS. To pierwszy na świecie całkowicie elastyczny procesor dźwięku, który dynamicznie zarządza zasobami za pośrednictwem modularnej architektury obróbki dźwięku, całkowicie zmieniając sposób odtwarzania dźwięku we wszystkich aplikacjach. Procesor posiada trzy tryby pracy, odpowiadające jego głównym zastosowaniom: do gier, do filmów i muzyki, oraz do tworzenia i nagrywania dźwięku. Każdy tryb jest skonfigurowany i zoptymalizowany pod kątem najefektywniejszego wykorzystania mocy procesora i obsługi tylko tych funkcji, które znajdują zastosowanie w danym trybie użytkowania. Z tego względu, procesor X-Fi jest w stanie zapewnić bezkompromisową wydajność, funkcjonalność i jakość we wszystkich zastosowaniach.
Muzyka CD i MP3
Wszystkie nagrania CD mają 16-bitową rozdzielczość, która zwykle pochodzi ze skompresowanej oryginalnej 24-bitowej jakości studyjnej. Konwertując muzykę z CD do formatu MP3 muzyka jest kompresowana kolejny raz tracąc jakość. Procesor X-Fi i nowe aplikacje pracujące na nim są w stanie przywrócić utworom jakość dźwięku konwertując je z powrotem do 24-bitowej jakości, oferują ponadto możliwość przekonwertowania muzyki do przestrzennego dźwięku wielokanałowego.
"X-Fi jest dotychczas największą innowacją w zakresie dźwięku w komputerach PC, która znajdzie również zastosowanie poza komputerami, stanowiąc trwałą platformę dźwięku dla elektroniki konsumenckiej, gier i tworzenia muzyki. Zastosowaliśmy najnowocześniejsze technologie, metodologie i narzędzia, aby osiągnąć poprzednio nieosiągalne cele. Wynikiem tych prac jest najpotężniejsza architektura obróbki dźwięku jaka kiedykolwiek istniała" - powiedział Steve Erickson, wiceprezes Creative odpowiedzialny za dział dźwięku.
Gry PC
Przetwarzenie dźwięku ogranicza wydajność komputera. Aby poprawić wydajność grafiki twórcy gier często idą na kompromis redukując jakość ścieżki dźwiękowej. Ogranicza to znacznie realizm gry oraz przyjemność płynacą z grania. Dzięki mocy i architekturze procesora X-Fi gracze będą mogli cieszyć się pełną wydajnością grafiki oraz ścieżką audio z wszystkimi dostępnymi efektami. Wykorzystując platformę Xtreme Fidelity twórcy gier będą mogli stworzyć znacznie bardziej realistyczne środowisko dźwiękowe w swych grach.
Filmy DVD
Wielu użytkowników oglądając filmy na komputerach PC używa słuchawek. Słuchawki nie dostarczają jednak takiego samego efektu dźwięku przestrzennego jak wielokanałowy system głośnikowy. Dzięki mocy obliczeniowej i możliwościom procesora dźwięku X-Fi, a także technologii dźwięku przestrzennego dla słuchawek CMSS-3D słuchacze będą mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym na poziomie systemów wielogłośnikowych wykorzystując dowolne słuchawki.
Rozszerzone możliwości edycyjne
Procesor X-Fi został zaprojektowany aby zapewnić, zarówno w nagraniach domowych jak i studyjnych, doskonałą jakość nagrywania i odtwarzania z zaawansowanymi funkcjami i efektami, w tym nagrywanie ASIO z opóźnieniami rzędu jednej milisekundy przy zerowym
obciążeniu procesora. Silnik SRC procesora X-Fi jest tak precyzyjny, że umożliwia konwersję dowolnej rozdzielczości dźwięku na inną, niemalże bez generowania zniekształceń z 136db THD+N oraz cyfrowe nagrania o częstości próbkowania od 44.1kHz do 96kHz.

Creative zaprezentuje nowe zastosowania możliwe dzięki architekturze X-Fi podczas targów e3 w Los Angeles (18 - 20 maja, stoisko nr 2228 w Hali Zachodniej).

Więcej informacji na temat procesora Creative X-Fi:
www.soundblaster.com, www.pl.europe.creative.com

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó