Festiwal Blues Brothers Day

10.05.2005 
Festiwal Blues Brothers Day
Jazz dla Mass ma przyjemność poinformować o ósmej edycji międzynarodowego festiwalu Blues Brothers Day, który rozpocznie się w dniu 21 maja 2005 roku, o godzinie 19:00. Jak co roku impreza odbędzie się we Wrocławiu, w Teatrze Polskim. Wśród tegorocznych wykonawców znajdują się m.in. Tadeusz Nalepa, Andy Egert, wokalistka Monika Gruszczyńska i pianistka Magdalena Żuk.
Zgodnie z tradycją festiwalu będzie można na nim usłyszeć bluesa w najlepszym wykonaniu oraz okołobluesowe brzmienia, dźwięki i rytmikę ujęte w sposób nietypowy.
Oprawę graficzną festiwalu przygotowali jedni z najciekawszych polskich fotografików i plastyków - Andrzej Dragan, Krzysztof Iwin, Witold Liszkowski, Rafał Olbiński. Festiwalowi towarzyszyć będzie również premiera nowej książki wrocławskiego pisarza Zdzisława Smektały, zatytułowanej "Lucille".

Wykonawcy:
Tadeusz Nalepa - Polska
Ojciec polskiego bluesa, kompozytor, gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów. Zadebiutował w lipcu 1963 r. wraz z Mirą Kubasińską II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie od razu otrzymał wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. W sierpniu 1965 r. założył grupę Blackout, która szybko stała się jedną z najważniejszych polskich grup tamtego czasu - występowali w nim Józef Hajdasz i Stan Borys. Pierwszy koncert zagrali w rzeszowskiej starej poczcie, przed drugim rozeszła się taka fama, że na koncert można było wejść tylko oknem.
W lutym 1968 roku Nalepa utworzył nową formację, Breakout z Mirą Kubasińska, Krzysztofem Dłutowski, Januszem Zielińskim i Józefem Hajdaszem. To był kolejny sukces, zespół tak spodobał się publiczności, że nagrał łącznie 10 albumów, w tym niezwykle ważny dla polskiego bluesa "Blues Breakout" z 1971 roku. Po zawieszeniu działalności Breakoutu Nalepa kontynuował występy solo, w których towarzyszyli mu muzycy m.in. Oddziału Zamkniętego, Maanamu i Dżemu. Z tymi ostatnimi nagrał w 1992 r. płytę "Numero Uno". Od roku 1993 występuje i nagrywa z grupą, w której towarzyszą mu m.in. syn Piotr Nalepa i żona Grażyna Dramowicz. Razem grają bluesa, całego bluesa i tylko bluesa. Zagrają go też na festiwalu Blues Brothers Day...
Więcej informacji na stronie: www.blues.pl/Tadeusz_Nalepa

Andy Egert - Szwajcaria
Doskonały harmonijkarz, jeden z czołowych gitarzystów bluesowych Europy, wokalista o energetyzującym głosie - oto Andy Egert, muzyk z feelingiem, z kraju zegarków i banków, Szwajcarii. Jego zespół, to jedna z najbardziej aktywnych formacji, jeśli chodzi o liczbę granych koncertów w centralnej części Starego Kontynentu. Andy i jego ekipa występowali na największych europejskich festiwalach, na których rozbrzmiewa dwunastotaktowiec - grali w we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, krajach Beneluksu, wszędzie ujmując publiczność tradycyjnym bluesem inspirowanym dokonaniami Erica Claptona, Freddie Kinga, Petera Greena, Alvina Lee, Johnny Wintera i Roberta Johnsona! Dziesięciolecie działalności artystycznej formacji Andy Egerta to także trzy studyjne albumy, z których ostatni, "Made in Switzerland", został bardzo dobrze przyjęty przez prasę muzyczną.
Poza Andy Egertem, liderem grupy, w skład zespołu wchodzą także Robi Schweizer (bas) i Martin Stoffner (perkusja).
Więcej informacji na stronie: www.andyegert.ch

Cadillac '65 - Niemcy
Na początek kilka cytatów z prasy. "Szalony występ, będący najlepszym dowodem na to, że Cadillac '65 to jeden z najgorętszych zespołów bluesowych". "Blues na żywo w najlepszym wydaniu". "To więcej niż koncert, to impreza, na której szalejesz do upadłego". "Pełen energii występ, który powinien zobaczyć każdy. Pod warunkiem, że nie narzeka na słabe serce i nie przeszkadza mu brak powietrza". "Najgorętszy zespół bluesowy na wschód od Chicago". "Występ Cadillac '65 był po prostu niesamowity". Kto wzbudza taką ekscytację dziennikarzy i publiczności? To Cadillac '65, dziesięcioosobowy zespół z Niemiec, którego członkowie występują na scenie w czarnych okularach, czarnych kapeluszach, czarnych garniturach, czarnych... Wszystko jasne? Cadillac '65 mają misję. Misję od boga, by nieść bluesa wszystkim spragnionym dwunastotaktowych dźwięków.
Więcej informacji na stronie: www.sixtyfive-cadillac.de

Haskala - Polska
Haskala to grupa absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Jeszcze do niedawna większość muzyków Haskali brała udział w projekcie Yaremah, jednak ostatnio, po roszadach personalnych, zmienili nazwę na obecną. Skład grupy to w tej chwili pięciu doskonałych instrumentalistów. Na skrzypcach gra Danuta Śmietana, nazywana przez kolegów z zespołu Dudą. Klarnet to Paweł Kurasiewicz, wydobywający z tego instrumenty dźwięki naprawdę magiczne. Andrzej Włodarz gra na akordeonie, i robi to w taki sposób, że nawet najbardziej doświadczonym przez życie brukowym kocurom chodzą po ciele dreszcze. Sekcję rytmiczną tworzą Dominik Wywrocki (kontrabas), oraz Rafał Tarcholik (perkusja, instrumenty perkusyjne). Każdy z muzyków ma na swoim koncie bogaty dorobek artystyczny i ogromne doświadczenie sceniczne. Także i Haskala, choć zespół gra w obecnym składzie od niedawna, ma już za sobą niezliczone, zakończone sukcesem koncerty w kraju i za granicą, m.in. występ w Londynie na prestiżowym festiwalu etnicznym Diaspora Music Village.
W swojej twórczości muzycy Haskali sięgają do tradycyjnych tematów klezmerskich, ale o muzycznym kolorycie grupy decyduje również długoletnia styczność ze sceną folkową i jazzową. Muzycy zgodnie z założeniami haskali wykorzystują w swoich utworach wpływy różnych nurtów muzycznych. Ich aranżacje przepełnione są nowoczesnym spojrzeniem na tradycyjne melodie żydowskie, a także próbą połączenia ich z elementami muzyki orientalnej. VIII Blues Brothers Day to dla muzyków grupy kolejne wyzwanie - przed wymagającą wrocławską publicznością zmierzą się z repertuarem bluesowym. To będzie występ, który przejdzie do historii!

Monika Gruszczyńska
Olśniewająca uroda i zmysłowy głos to jedne z ważniejszych atrybutów kobiecości. Monika Gruszczyńska, fenomenalna sopranistka, której twarz zawsze zdobi radosny uśmiech, ma i to i to. A poza tym, ma także feeling - przekonacie się o tym sami, gdy usłyszycie kompozycje, jakie zaśpiewa na VIII BBD.
Urodziła się we Wrocławiu i tu do dzisiaj mieszka. Muzyczną edukację rozpoczęła od Podstawowej Szkoły Muzycznej, później kontynuowała naukę w klasie fortepianu Liceum Muzycznego. Zwieńczeniem okresu nauki były sześcioletnie studia wokalno-aktorskie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, które ukończyła w 2000 roku. W międzyczasie Monika Gruszczyńska doskonaliła również swoje umiejętności na licznych kursach wokalnych. Ma więc głos nie tylko piękny, ale doskonale wyszkolony.
Zadebiutowała będąc jeszcze studentką. W 1999 roku stanęła na scenie Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej śpiewając partię Stasi w "Księżniczce Czardasza". Nie sposób było oderwać od niej wzorku i... ucha. Nic dziwnego, że od września 1999 roku jest solistką tego Teatru. Prowadzi również bardzo aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, a także z orkiestrami m.in. polskich filharmonii. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Francji i Belgii. Choć jest raczej śpiewaczką klasyczną, nie zamyka się na inne gatunki muzyki - sama zresztą słucha w samochodzie "hip-hopową muzę".
Ogromny talent Moniki Gruszczyńskiej doceniono na wielu festiwalach i konkursach muzycznych. Brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. K. Kurpińskiego, w którym zakwalifikowała się do ścisłego finału. Była zapraszana do udziału w tak prestiżowych imprezach jak Wratislavia Cantans czy Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, dzięki którym jej głos mogli poznać również melomani z zagranicy. W Polsce często można ją zobaczyć w telewizji - wielokrotnie byłą zapraszana do nagrań programów TVP.

Czwojda Family
Zbigniew Czwojda, czołowy polski trębacz, związany jest z festiwalu Blues Brothers Day od samego początku. Podczas tegorocznej edycji imprezy pojawi się na scenie wraz ze swoją muzyczną rodziną - synem, córką i... Miłoszem.
Magdalena Czwojda to gitarzystka, która gra już od 4-go roku życia. Od zawsze - czyli od dziecka - słucha jazzu. Wygrywała konkursy gitary klasycznej, specjalnie dla niej napisano aranżacje utworów Pat'a Metheny'ego na orkiestrę symfoniczną - ale jak mówi, to już stare dzieje. Koncertowała w filharmoniach m.in. z legendarnym Vadimem Brodzkim. Gra w zespołach jazzowych, pracuje jako gitarzystka w Teatrze Muzycznym. Pilnie studiuje na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Dużo? To jeszcze nie koniec... Obecnie, wraz z zespołem Malina Kowalewski Band, uczestniczy w nagraniach programu telewizyjnego o nazwie "Śpiewające Fortepiany". Wkrótce będzie być może musiała zrezygnować z pracy w telewizji - od niedawna jest stałym członkiem zespołu Red Head, nowej grupy największego showmena polski, Michała Wiśniewskiego.
Michał Czwojda to perkusista. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji. Jest laureatem konkursu perkusistów jazzowych "II Jazz Drummers Meeting". Mimo młodego wieku współpracował już z wieloma znanymi muzykami z kręgu muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej, a wśród nich były takie nazwiska jak Wojciech Karolak, Piotr Baron, Tomasz Szukalski, Marek Bałata, Carlos Johnson (USA), Pistol Pete (USA), Maciej Balcar (Dżem), a nawet Justyna Steczkowska. Jest podporą, rytmicznym fundamentem, wielu projektów piosenki aktorskiej. Grywał z Mariuszem Kiljanem, Olgą Bończyk, Bożeną Krzyżanowską. Na stałe współpracuje z Konradem Imielą i Katarzyną Groniec. Jest członkiem zespołu "Artur Lesicki Acoustic Harmony", którego płyta "An Unbelievable Silence" została uznana płytą roku w ankiecie czasopisma "Gitara i Bas". Grał również w musicalach, w tym m.in. w cenionej realizacji "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Obecnie gra w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu, gdzie usłyszeć go można w takich projektach jak "Opera za Trzy Grosze", "Gorączka", "Pomarańcze i mandarynki" oraz najnowszej premierze Teatru, przedstawieniu "Scat", do którego muzykę napisał Leszek Możdżer.
Zbigniew Czwojda to trębacz i głowa muzycznego rodu Czwojdów. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ze środowiskiem jazzowym związany od ponad 30 lat. Grał w takich zespołach, jak Freedom (I nagroda na festiwalu Jazz nad Odrą w 1971 r.), Big-Band Wrocław, Spisek Sześciu (I nagroda na festiwalu Jazz nad Odrą w 1974 r.), Studio Jazzowe Polskiego Radia Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Był liderem kultowych zespołów Crash (I miejsce na festiwalu San Sebastian), Sami Swoi oraz The New Sami Swoi. Od 2002 wszystkie swoje projekty firmuje własnym nazwiskiem. Od 5 lat jest prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Założył, a obecnie prowadzi Wrocławską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
A Miłosz? Miłosz Rutkowski to wibrafonista. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, muzyk Filharmonii Wrocławskiej, liderem zespołu jazzowego Salted Peanuts. Na scenie Teatru Polskiego wesprze rodzinę Czwojdów, wspólnie zagrają trzy kompozycje, w których zaśpiewa Monika Gruszczyńska. W muzyce nie ma podziałów - liczy się tylko dźwięk!

Magdalena Żuk
Pianistka prawdziwie europejska. Urodziła się w Polsce, tu pobierała pierwsze nauki, ale kunszt wirtuozerski szlifowała pod okiem angielskich i włoskich mistrzów. Obecnie najczęściej grywa we Francji, ale nie znalazła czas, by wziąć udziału w jednej z najważniejszych imprez muzycznych Wrocławia - festiwalu Blues Brothers Day.
Magdalena Żuk, wrocławianka, ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Olgi Rusiny w 1998 roku. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Kevina Kennera (Royal College of Music w Londynie), z którym do dziś stale współpracuje, oraz pod okiem prof. Sergio Perticaroli, podczas letniej akademii Mozarteum w Salzburgu. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych w Agropoli we Włoszech, "Konzerteum" w Marcopoulon w Grecji, F.L.A.M.E w Paryżu. Studia pianistyczne odbywa w Paryżu (stypendium Rządu Francuskiego, stypendium twórcze Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej, stypendium Prezydenta Wrocławia). W roku 2001 zdobywa dyplom wirtuozowski pod kierunkiem prof. Eugena Indjiča w paryskiej Schola Cantorum i od tej pory największe sale koncertowe Europy stają przed nią otworem. W drodze konkursu została zakwalifikowana do najwyższej klasy mistrzowskiego kursu pianistycznego Conservatoire National w Wersalu, prowadzonego przez prof. François Chaplin.
Sukcesy Magdaleny Żuk są tak liczne, że nie ma tu miejsca, na wymienienie ich wszystkich. Wygrała konkurs stypendystów rządu francuskiego na wykonanie koncertu fortepianowego. W przedsięwzięciu tym towarzyszyła jej Międzynarodowa Orkiestra Symfoniczna CROUS de Paris pod dyrekcją Amine'a Kouider'a, koncert odbył się w Wielkim Amfiteatrze Sorbony i został zarejestrowany na płytę. Wystąpiła również z recitalem Chopinowskim podczas paryskiej premiery filmu Romana Polańskiego "Pianista" w Studio 28 na Montmartrze. Na zaproszenie znanego kompozytora i pianisty francuskiego Alain'a Kremskiego, wystąpiła z recitalem fortepianowym w Théâtre de l'Île Saint Louis podczas I Festiwalu "Les Rhytmes du Marais", organizowanym pod patronatem Paryża (Ville de Paris). Występuje z recitalami i koncertami we Francji, Włoszech i Jugosławii.
Pianistka jest także laureatką głównej nagrody Grand Prix w kategorii profesjonalistów X Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. O wszechstronności jej talentu świadczy fakt, iż występowała na dwóch edycjach Miedzynarodowego Festiwalu "Jazz nad Odrą", wraz z Big-Bandem Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego we Wrocławiu pod dyrekcja Aleksandra Mazura. Nagrywała również programy muzyczne dla telewizji polskiej, m.in. "Blaski rytmu", "Ballada o drodze", "Muzyczny Fin de Siecle", "W rajskim ogrodzie". Kolejnym jej osiągnięciem, był wybór na oficjalnego reprezentanta Polski w czasie Roku Polskiego "Nova Polska 2004" we Francji, w ramach którego koncertował na tak ważnych wydarzeniach kulturalnych jak "Festival Chopin Paris" i "Été Musical 2004" w Muzeum Claude'a Debussy'ego w Saint-Germain-en-Laye.

Blues Menu
Grupa Blues Menu zdążyła zawiązać się jeszcze w ubiegłym stuleciu - dokładnie w 1999 roku w Obornikach Śląskich. W karcie bluesowych dań serwowanych przez grupę przeważają utwory własne, ale muzycy chętnie korzystają też ze śpiewnika bluesowych standardów. A do tego także z bluesopodobnych kawałków J.J.Cale'a. I z melodyjnego country bluesa. Ponadto z ostrego, rockowego bluesowania. Jadłospis mają więc urozmaicony. Od spokojnych, łagodnych kawałków po dynamiczne, zwariowane utwory. Słowem -dla każdego coś bluesowego.
Blues Menu gra wszędzie tam, gdzie muzyka ich, znajduje odpowiednia oprawę. W zadymionym, ociekającym piwem, klubie muzycznym. Na świeżym powietrzu podczas ludowego festynu. Dla kilku znudzonych gości w barze pozbawionym kategorii. Dla szczytnego celu w pierwszą niedzielę nowego roku. Ten dojrzały, mężny, męski SEXtet ma za sobą występ w telewizji, wspólne granie z Tonym McPhee, występ w finałowych koncertach imprezy Blues Express w Zakrzowie, przede wszystkim zaś własną płytę zatytułowaną "Za ścianą rodzi się blues", o której recenzenci pisali, że m.in. "pokazuje smykałkę do tworzenia zgrabnych bluesowych tekstów i umiejętność przypisywania ich do bluesowych standardów i własnych kompozycji". Do tej listy osiągnięć dołoży teraz występ w ramach VIII Blues Brothers Day. Szukajcie ich w kuluarach!
Załoga Blues Menu to obecnie Tadeusz Bogucki (śpiewający gitarzysta basowy, w zespole układa melodie i pisze do nich teksty), Przemek Czaja (solowy gitarzysta akompaniujący), Jarosław "Jaromi" Drażewski (harmonijkarz ustny), Paweł Kanonowicz (prowadzący gitarzysta akordowy), Krzysztof Sycz (bębniący pogromca dzikich rytmów), Andrzej Brzeski (jazzujący puzonista bluesowy).

Aldek Kula i Anna Korecka
Pierwsze instrumenty, na jakich grał Aldek Kula, to majciane gumy i nici w zębach, na których , jak sam mówi - "można było jak na strunie grać, zmieniając naciąg i słyszeć dźwięk całą czaszką". Pierwszą harmonijkę marki Olympia zdążył zaklajstrować cukierkami, zanim jeszcze nauczyć się wydobywać z niej sensowne dźwięki. Później były jeszcze próby z mandolinami, fletami, gitarami, ostatecznie jednak wrócił do harmonijki i poświęcił się bluesowi. To było to!
Podczas VIII Blues Brothers Day Aldek Kula wystąpi z wiolonczelistką Anną Korecką, absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie. Pasją pani Anny jest muzykowanie - niekoniecznie klasyczne i niekoniecznie bardzo poważne. Hobby pani Anny to wychowanie córki. A więcej nie wiedzą o niej nawet paparazzi!

Chór ze Szkoły Podstawowej nr 63
Szkoła Podstawowa nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu znajduje się w sercu miasta, w tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń. To szkoła tolerancyjna, miejsce spotkań ludzi różnych wyznań, kultur i poglądów. To szkoła otwarta i kreatywna, wspierająca uzdolnienia i zainteresowania każdego ucznia. Tę szkolną atmosferę słychać także podczas występów zespołu wokalno-instrumentalnego, istniejącego w szkole od kilkunastu lat. Chór prowadzi go pani Danuta Bromirska-Pawłowicz.
Zespół wokalny występami swoimi uświetnił już m.in. międzynarodowe spotkania w ramach realizowanego przez szkołę Programu COMENIUS, spotkania Towarzystwa Miłośników Wrocławia, finały projektów ogólnoszkolnych, uroczystości związane z Pasowaniem Pierwszoklasistów oraz Sztubaków, spotkania wigilijne w Klubie Muzyki i Literatury, festyn zatytułowany "Szanty na pontonie" organizowany na terenie basenów przy ul. Teatralnej. Małe sukcesy, małych ludzi. Teraz czeka ich największa próba - występ przed Tadeuszem Nalepą podczas VIII Blues Brothers Day!

Zobacz także test wideo:
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Historia interfejsów audio z serii Symphony, najwyższej w ofercie Apogee, sięga 2007 roku, kiedy to pojawił się współpracujący z komputerami Mac pierwszy Apogee Symphony, Audio Interface System. Kolejne „symfoniczne” produkty to Apogee Symphony I/O (obecnie w wersji MK II) i jego wersja HD, do współpracy z Pro Tools HD. I/O Mk II dostępne są ponadto w różnych wersjach: 2x5 SE, 8x8, 16x16 oraz 8x8+8MP. System Symphony jest więc w pełni modularną strukturą studyjną o funkcjonalności dostosowanej do potrzeb profesjonalnego studia nagrań.

Więcej informacji: Jazz dla Mass, ul. Rynek 4, 50-106 Wrocław, tel. (071) 344-43-70, galeria@bbd.pl

Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó