Hammond XK1 - polska premiera

22.05.2006 
Hammond XK1 - polska premiera

Stało się już tradycją, iż każdą polską premierę nowego modelu Hammonda poprzedza prelekcja oraz pokaz możliwości organów tej firmy. Tradycją też jest, iż prezentacja ta przeradza się zwykle w regularny koncert. Tak też i stało się w wypadku pierwszej w Polsce odsłony modelu Hammond XK1, zorganizowanej przez firmę KODA oraz Polski Klub Miłośników Hammonda, która odbyła się 19 maja w sali warszawskiego hotelu "Bella Vista".

Paweł Serafiński wraz z Michaelem Falkensteinem, prezenterem firmy Hammond, z wielką swadą, bogato przy tym ilustrując muzycznie, zaprezentowali zarówno budowę jak i niemal całą historię Hammonda. W duecie przeprowadzili przybyłych gości przez wszystkie style, aż do współczesnych przebojów wykonywanych na tym instrumencie, w tym niezatapialnego "A Whiter Shade of Pale" Procol Harum. Dwóch wirtuozów, na dwóch Hammondach - miłośnicy tego instrumentu znów mieli ucztę nie lada. Tym bardziej, iż po prezentacji każdy z przybyłych gości mógł popróbować swych sił na dowolnym z udostępnionych instrumentów, w tym premierowym.

Hammond XK1 jest kolejnym (po XK2 i XK3) instrumentem, który dzięki zastosowaniu technologii Vase III (rodem z NASA) symuluje w sposób doskonały brzmienie i zachowania oryginalnych generatorów mechanicznych zastosowanych w legendarnym już modelu B3. Warto przy tym wiedzieć, iż seria XK szereg zmian i konkretnych rozwiązań technicznych zawdzięcza m.in. naszemu rodakowi, Pawłowi Więsikowi - właścicielowi firmy KODA, którego to uwagi zostały uwzględnione w nowych modelach. XK1, oprócz skromniejszych możliwości manipulacyjnych (tylko 1 set w sekcji Drawbars), niczym nie odbiega ani jakościowo, ani brzmieniowo od swych starszych braci. Mało tego, doposażony został w solidną sekcję efektów pokładowych (w tym Lesli) oraz możliwość podziału klawiatury na 3 strefy. Sensacyjną wręcz innowacją jest zaimplementowanie w nim 8 doskonałych brzmień pian elektrycznych (Extra Voice), co w całości czyni go instrumentem bardzo uniwersalnym scenicznie. Biorąc pod uwagę, iż jego postawowa konfiguracja będzie kosztowała w Polsce ok. 6000 zł bez wątpienia stanie się łakomym kąskiem dla niejednego instrumentalisty.

Polski Klub Miłośników Organów Hammonda powstał w 1996 roku w Otwocku z inicjatywy Pawła Więsika (KODA) i Waldemara Korpały. Oficjalne otwarcie klubu nastąpiło 11 kwietnia 1997 roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Na serwisie internetowym firmy KODA, a zarazem Polskiego Klubu Miłośników Organów Hammonda, oprócz informacji organizacyjnych można znaleźć spis nagrań z udziałem organów Hammonda, listę wykonawców, spis kultowych utworów oraz listę utworów polskich wykonawców, w których muzycy używają organów Hammonda. Klub wypożycza posiadane instrumenty na koncerty i sesje nagraniowe. Zajmuje się również realizacją profesjonalnych nagłośnień małych sal klubowych z uwzględnieniem specyfiki organów Hammonda.

Wyłącznym przedstawicielem i dystrybutorem instrumentów Hammonda w Polsce jest firma KODA z siedzibą w Otwocku. Prowadzi ona również serwis oferowanych instrumentów oraz analogowego sprzętu muzycznego, w tym lampowego.

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó