British Council Poland
Krajowe eliminacje mają za zadanie wyłonić najlepszego przedsiębiorcę, który w czerwcu będzie bronił polskich barw w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii, walcząc także o nagrodę pieniężną. Odwiedzi on tam m.in. targi muzyczne London Calling i festiwal w Glastonbury.
Muzyczna edycja otwiera tegoroczny sezon International Young Creative Entrepreneur, serii konkursów British Council przeznaczonych dla młodych przedsiębiorców branż kreatywnych. O tytuł przedsiębiorcy muzycznego 2008 roku będą walczyć finaliści krajowych eliminacji z 10 krajów: Polski, Argentyny lub Wenezueli, Estonii, Indii, Jordanii, Kenii, Kolumbii, Litwy, Malezji i Nigerii. W czerwcu br. spędzą oni kilkanaście dni w Wielkiej Brytanii, gdzie czeka ich udział w międzynarodowym finale, spotkaniach z przedstawicielami brytyjskiej sceny muzycznej, targach branżowych, pokazach i koncertach.
Zdaniem Wojtka Krzaka z Kapeli ze Wsi Warszawa, twórcy IncarNations i ubiegłorocznego zwycięzcy polskiej edycji IYME, ten właśnie aspekt konkursu jest najważniejszy. "Przez dwa tygodnie, dzień po dniu, przyglądaliśmy się ogromnej machinie, jaką jest brytyjski przemysł muzyczny. Od małych labeli, poprzez platformy dla niezależnych artystów po gigantyczne wytwórnie i festiwale z Glastonbury na czele. To szybka lekcja pokory i doskonała okazja, by uczyć się od najlepszych w branży" - powiedział Wojtek Krzak
Aby wziąć udział w konkursie, należy spełnić kilka warunków, takich jak polskie obywatelstwo, wiek od 25 do 35 lat, biegła znajomość języka angielskiego oraz aktywność w branży muzycznej (pełny regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie http://www.britishcouncil.org/pl/poland-iyce-music.htm).
Z nadesłanych zgłoszeń wybranych zostanie sześć najlepszych, których autorzy przyjadą do Warszawy, aby zaprezentować swoje osiągnięcia przed jury składającym się z przedstawicieli branży muzycznej, mediów oraz Ambasady Wielkiej Brytanii i British Council. Jury nie będzie oceniać talentu ani wartości artystycznej pracy uczestników, ale ich przedsiębiorczość.
Obszary branży muzycznej objęte konkursem
Uczestnicy konkursu powinni działać w dowolnym z następujących obszarów sektora muzycznego:
* wytwórnie płytowe, dobór artystów i repertuaru, produkcja, nagrania, inżyniera dźwięku, licencje muzyczne i dystrybucja
* organizacja i zarządzanie festiwalami i/lub miejscami wydarzeń
* menedżerowie artystów oraz agenci
* transmisje muzyczne
* dziennikarstwo i publikacje muzyczne
* rozwój i zarządzanie przemysłem muzycznym
* marketing muzyczny, public relations oraz kontakty z mediami
* muzyczny handel detaliczny, on-line (włączając format cyfrowy) i duże punkty sprzedaży
* konsulting w dowolnym ze wskazanych powyżej obszarów.
Przebieg konkursu
Pierwszym etapem konkursu są polskie eliminacje. Polskie biuro British Council przyjmuje zgłoszenia do 26 marca br. Autorzy sześciu najlepszych zostaną następnie zaproszeni na przełomie marca i kwietnia do Warszawy na rozmowy w języku angielskim z jury. Ogłoszenie polskiego finalisty, który pojedzie do Wielkiej Brytanii nastąpi 7 kwietnia. Finalista wraz z rywalami z pozostałych dziewięciu krajów pojedzie w czerwcu br. na kilkanaście dni do Wielkiej Brytanii. Wizyta obejmie:
* wyjazd do Londynu i Manchesteru
* targi muzyczne London Calling
* Festiwal Glastonbury
* prezentacje przed jury w ramach międzynarodowego finału konkursu
* ceremonię wręczenia nagrody International Young Music Entrepreneur '08.
International Young Creative Entrepreneur
Konkurs International Young Music Entrepreneur (IYME) jest pierwszym z serii konkursów dla młodych przedsiębiorców branż kreatywnych odbywających się pod nazwą Internationall Young Creative Entrepreneur. Patronat honorowy nad całością objął ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie Ric Todd.
Kalendarium konkursów (w nawiasach terminy krajowych finałów/ finału w Londynie):
* muzyka: International Young Music Entrepreneur (marzec/czerwiec 08)
* sztuki sceniczne: International Young Performing Arts Entrepreneur (maj/sierpień 08)
* wzornictwo: International Young Design Entrepreneur (czerwiec/wrzesień 08)
* interaktywna rozrywka i media: International Young Interactive Entrepreneur (lipiec/październik 08)
* film: International Young Screen Entrepreneur (lipiec/październik 08)
* sztuki wizualne: International Young Visual Arts Entrepreneur (lipiec/październik 08)
* moda: International Young Fashion Entrepreneur (listopad 08/luty 09)
Konkursy są częścią międzynarodowego projektu pod nazwą Creative Economy www.creativeconomy.org.uk.
Lista ubiegłorocznych finalistów polskich eliminacji konkursu IYCE:
* muzyka: Wojtek Krzak (Kapela ze Wsi Warszawa)
* wzornictwo: Tomek Rygalik
* moda: Monika Drożyńska (Punkt)
* film: Joanna Szymańska
* branża wydawnicza: Jan Sowa (Ha!Art)
British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.
British Council realizuje swoje cele w wielu obszarach. Polska placówka prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie oraz współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich i ośrodków egzaminacyjnych oferujących szeroki zakres brytyjskich egzaminów językowych i zawodowych. Do przedsięwzięć prowadzonych przez British Council należy również szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Ich
celem jest dzielenie się twórczymi ideami i osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostępnianie Polakom wiedzy i umiejętności pomocnych w jednoczącej się Europie. W 2008 roku British Council obchodzi 70-lecie działalności w Polsce.
polecane