Akustyka i realizacja dźwięku - nowy kierunek studiów

14.07.2010 
Akustyka i realizacja dźwięku - nowy kierunek studiów

Akustyka i realizacja dźwiękuAPAMA acoustic project przy współpracy z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie zaprosza na nowo otwarty kierunek studiów Akustyka i realizacja dźwięku. Kierunek jest realizowany na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, w instytucie Fizyki przy współpracy z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego.

Jeśli muzyka jest twoją pasją, nagrywasz muzykę, grasz, tworzysz, chcesz się dalej rozwijać, lubisz nowe wyzwania oraz chcesz zdobyć atrakcyjny zawód to studia są dla ciebie. Osoby, które ukończą ten kierunek mogą pracować jako realizatorzy dźwięku, producenci muzyczni, montażyści i operatorzy dźwięku, osoby odpowiedzialne za nagłośnienie imprez masowych, a także po wybraniu odpowiedniej specjalności mogą pracować w szkolnictwie. Studia łącza kształcenie teoretyczne i praktyczne. Specjalizację wybiera się po 3 semestrze studiów. Uczelnia oferuje szeroki program wymian studenckich w ramach programu Erasmus. Praktykę zawodową odbywa się w studiu nagrań lub studiu radiowym.

Akustyka i realizacja dźwięku
Celem tworzonej specjalności jest wykształcenie młodych ludzi w dziedzinie fizyki posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu powstawania i propagacji fal oraz akustyki, nowoczesnych materiałów elektronicznych stanowiących podstawy budowy przetworników elektroakustycznych. Gruntowne przygotowanie techniczne będzie uzupełnione wykształceniem muzycznym w zakresie kształcenia słuchu i fonograficznej analizy partytury oraz wiadomościami z historii muzyki i literatury muzycznej.

Akustyka i realizacja  dźwiękuAbsolwenci mogą pracować np. jako:
- realizatorzy dźwięku;
- producenci muzyczni;
- montażyści dźwięku;
- operatorzy dźwięku;
- w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych;
- w teatralnych i filmowych grupach produkcyjnych;
- przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych;
- w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej).

Plan studiów
Pierwsze dwa semestry będą miały na celu kształcenie ogólne w zakresie nauk ścisłych. Nauka przedmiotów specjalizacyjnych rozpocznie się od trzeciego semestru. Studenci otrzymają wówczas wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną w pracy realizatora nagrań. Duży nacisk jest położony na praktyczne aspekty omawianych zagadnień. Po czwartym semestrze studenci odbędą praktykę zawodową w studiu nagrań lub studiu radiowym, aby zapoznać się z praktycznymi aspektami pracy realizatora dźwięku. W ramach programu Erasmus studenci będą mieli możliwość wyjazdu do zagranicznych uczelni partnerskich w celu realizacji części zajęć lub starzy zawodowych.

Sylwetka absolwenta

Absolwent posiada umiejętności, które pozwalają mu na wykonywanie pracy realizatora dźwięku lub jego asystenta. Jest przygotowany do pracy w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, w filmowych grupach produkcyjnych, przy nagłośnieniu koncertów i imprez plenerowych. Cechuje się umiejętnością realizacji różnych form nagrań dźwiękowych, realizacji oprawy dźwiękowej widowisk oraz realizacji dźwiękowych form multimedialnych, na przykład w agencjach reklamowych i firmach świadczących usługi internetowe. Absolwent posiada wiedzę teoretyczną i praktyczna dotyczącą technik rejestracji i przetwarzania sygnałów fonicznych jak również wiedzę specjalistyczną z zakresu akustyki oraz generacji i propagacji fal, jak również wiedzę ogólną z zakresy fizyki i matematyki wymaganą na poziomie studiów I stopnia. Absolwent nabył wrażliwość muzyczną, aby rozumieć język muzyka oraz przetłumaczyć go na praktyczny język akustyka-inżyniera dźwięku.

Więcej informacji: www.if.ajd.czest.pl, www.apama.pl (dział: Studia dzienne - Informacje dla kandydatów). Tel sekretariatu Instytutu Fizyki: 034-361-22-28.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó