Dźwiękowiska - cykl warsztatów

14.03.2013 
Dźwiękowiska - cykl warsztatów

DźwiękowiskaZapraszamy na Dźwiękowiska - cykl warsztatów, koncertów oraz wykładów poświęconych muzyce eksperymentalnej oraz sztuce, której głównym medium jest dźwięk. Prowadzą je zaproszeni artyści i teoretycy.

Kuratorem projektu jest muzyk, performer i artysta dźwiękowy Krzysztof Topolski "Arszyn". Warsztaty odbywają się w ramach projektu Art&Science Meeting organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia we współpracy z Politechniką Gdańską, Akademią Muzyczną w Gdańsku i Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Celem projektu Dźwiękowiska jest wspieranie kreatywności muzycznej poprzez eksperymentowanie z różnymi formami aktywności twórczej powiązanej ze zmysłem słuchu, a także zwrócenie uwagi na krajobraz akustyczny. Uczestnicy warsztatów będą tworzyć własne kompozycje wykorzystujące szum, hałas i nagrania terenowe. Będą również samodzielnie konstruować proste instrumenty elektroniczne.



MIARY DŹWIĘKOWEMIARY DŹWIĘKOWE
(18 - 22 marca 2013)

18, 19 marca godz. 18:00 - 20:00 Wydział Architektury  PG, Gmach Główny, sala 503
20, 21 marca godz. 18:00 - 21:00 Gmach Główny PG, Dziedziniec Fahrenheita
22 marca 2013 koncert z udziałem uczestników, godz. 20:30
Politechnika Gdańskia, Gmach Główny, Hol III piętro

Prowadzenie: Zorka Wollny i Anna Szwajgier (z gościnnym udziałem dr inż. arch. Justyny Boruckiej)

Zorka Wollny oraz Anna Szwajgier poprowadzą warsztaty na Politechnice Gdańskiej, podczas których uczestnicy będą współpracować z artystkami przy tworzeniu utworu muzyczno-tanecznego wykorzystującego naturalne dźwięki miejsca, głosy ludzkie oraz sprzęty znalezione w samym budynku Politechniki. Zwieńczeniem warsztatów będzie koncert uczestników otwarty dla publiczności.

Uwaga! Osoby chcące wziąć udział w warsztatach Zorki Wollny i Anny Szwajgier prosimy o przesłanie zgłoszenia z imieniem, nazwiskiem i numerem kontaktowym na adres: [email protected]l lub zapisanie się poprzez stronę www.dzwiekowiska.pl do dnia 15 marca 2013.

Zorka Wollny i Anna Szwajgier o warsztatach:
 "Wszystkie nasze projekty powstają przy współpracy z grupą ochotników podczas wielu dni prób, wszystkie komponowane są wobec specyficznej architektury i warunków akustycznych. Wydarzenia są jednorazowe i rozgrywane na żywo, bez udziału elektroniki, za to z użyciem specyficznych instrumentów. Najważniejszy w tych działaniach jest proces, a kompozycja pozostaje otwarta.
W naszej praktyce artystycznej głównym założeniem jest współpraca z lokalnym środowiskiem i jego mieszkańcami. Uczestnicy - performerzy otrzymują do zagrania role odpowiadające ich charakterowi, potrzebie ekspresji i umiejętnościom. Są partie solowe i wspólne działania, jest również miejsce na improwizację, w ramach przyjętych założeń co do rodzaju akcji.
Warsztaty i otwarte próby są ważnym elementem pracy. Podczas pierwszych spotkań testujemy właściwości akustyczne przestrzeni oraz możliwości muzyczne i aktorskie performerów. Ważne jest, żeby lepiej poznać grupę, a także indywidualności poszczególnych osób, ponieważ także one mają znaczący wpływ na charakter utworu.
Powstające kompozycje są czysto akustyczne - nie używamy sprzętu elektronicznego ani wzmacniającego. W naszej praktyce wykorzystujemy dźwięki pochodzące ze środowiska codziennego życia - wydobywane przez ciała i obiekty w przestrzeni - te niewymuszone/niezamierzone, zaczerpnięte z mniej lub bardziej zwyczajnych czynności, takich jak chodzenie, rozmowa, śmiech, śpiew. To co nas najbardziej interesuje to moment kiedy tego rodzaju dźwięki zmieniają charakter - z oczywistych i pojedynczych na część składową abstrakcyjnych kompozycji muzycznych.
Wynajdujemy i używamy także sporo nietypowych instrumentów - są to przedmioty codziennego użytku, bezpośrednio przeniesione do kompozycji. Każdy z tych przedmiotów wymaga odkrycia, w jaki sposób ma być wykorzystany przez performera, zbadania sposobów używania, umieszczenia w tkance całej kompozycji, wyjaśnienia i treningu podczas prób. W ten sposób przedmiot codziennego użytku przechodzi odpowiednią drogę by stać się instrumentem.
Architektura i kontekst miejsca mają podstawowe znaczenie. Każdy utwór powstaje z inspiracji i w odniesieniu do konkretnej przestrzeni. Dlatego pracę zawsze rozpoczynamy od "wizji lokalnej", zaznajomienia się z przestrzenią, zbadania kontekstów, zbierania informacji o specyfice architektury i środowiska w którym realizowany będzie projekt. Następnie, już z pomocą ochotników, sprawdzamy swoje pierwsze założenia i pomysły dźwiękowe.  Jednak ostateczne decyzje zapadają zawsze podczas prób, w procesie pracy, a utwory do końca pozostają otwarte na improwizację uczestników i działanie przypadku."

Zorka Wollny to artystka sztuk wizualnych, wykorzystująca w swoich działaniach dźwięk. W swoim dorobku ma filmy, cykl performance'ów choreograficznych oraz koncertów (we współpracy z Anną Szwajgier). Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną. W 2007 roku reprezentowała Polskę na wystawie twórców europejskich w Brukseli. W 2009 roku została nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty, a w 2010 roku magazyn sztuki "Arteon" przyznał jej tytuł Artystki Roku. Jej realizacje były prezentowane w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i w Kanadzie. Oprócz uczestnictwa w wystawach brała udział w wydarzeniach muzycznych (np. Festiwal Audio Art w Krakowie) i teatralnych (Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu).
www.zorkawollny.com

Anna Szwajgier ukończyła studia teorii muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Doświadczenia zbierała podczas zajęć z zakresu kompozycji komputerowej w Studio Muzyki Elektroakustycznej (pod kierunkiem prof. Marka Chołoniewskiego) i tworzenia form multimedialnych w Pracowni Intermedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorką muzyki do form filmowych m.in. "Żółtodzióbstwo"(2002), "Kotlet" (2005), jak również instalacji dźwiękowej "Choroba morska" (2002). Z Zorką Wollny współpracuje od 2004 roku, między innymi przy projektach "Koncert na Wysokie Obcasy" (2004), "Concert for Landesmuseum" (2005) "Music from the White Cube" (2010), "Słopiewnie" (2010), "Przesilenie letnie" (2010), "Songs of the Sublime" (2011).


MIARY DŹWIĘKOWESOUND DRAW
(6 - 7 kwietnia 2013)


Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

6 - 7 kwietnia, godz. 10:00 - 13:00 / przerwa / 14:00 - 17:00
7 kwietnia, koncert z udziałem uczestników, godz. 19:00

Prowadzenie: Balázs Kovács

Warsztaty "Sound Draw: audio composition with visual gestures" będą opierać się na aplikacji do tworzenia partytur graficznych, które przetwarzają obraz na dźwięk. Artysta opracował urządzenie w latach 2011-12. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli także możliwość nauczenia się korzystania z systemu do wizualnego słuchania. Na koniec warsztatów Balázs Kovács zagra wraz z uczestnikami koncert.

Uwaga! Osoby chcące wziąć udział w warsztatach Sonic Drawing prosimy o przesłanie zgłoszenia z imieniem, nazwiskiem i numerem kontaktowym na adres: [email protected] lub zapisanie się poprzez stronę www.dzwiekowiska.pl do dnia 5 kwietnia 2013.


Balázs Kovács - węgierski artysta dźwiękowy i performer. Tworzy instalacje i prace audio w głównej mierze bazujące na technologii i kulturowym tle. W swojej twórczości łączy sztukę dźwięku z instalacjami kinetycznymi i rozwiązaniami sieciowymi. Tworzy obiekty sitespecific, które wkraczają w przestrzeń publiczną. Balázs Kovács alias Xrc jest nauczycielem i współzałożycielem Instytutu Mediów i Sztuk Stosowanych PTEMK w Pecsu, na Węgrzech. www.kbalazs.periszkopradio.hu




UNDERSTANDING SOUND IN TIME AND SPACE
(12 - 13 kwietnia 2013)


Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim.

12 kwietnia, godz. 16:00 - 20:00
13 kwietnia, godz. 10:00 - 13:00 / przerwa / 14:00 - 16:00
13 kwietnia, koncert z udziałem uczestników, godz. 19:00
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

Prowadzenie: Michal Rataj

SOUND DRAWMichał Rataj zagra koncert elektronicznej muzyki improwizowanej oraz poprowadzi warsztaty, które będą się koncentrować na zagadnieniach analizy i resyntezy dźwięku, rozkładu przestrzennego dźwięku oraz kontroli dźwięku przy pomocy tabletu. Podczas warsztatów zaprezentuje uczestnikom aplikacje do analizy dźwięku oraz narzędzia do interpretacji danych służących komponowaniu.

Uwaga! Osoby chcące wziąć udział w warsztatach Michala Rataja prosimy o przesłanie zgłoszenia z imieniem, nazwiskiem i numerem kontaktowym na adres: [email protected] lub zapisanie się poprzez stronę www.dzwiekowiska.pl do dnia 10 kwietnia 2013.


Michal Rataj - czeski artysta dźwiękowy, muzyk. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Karola i kompozycję w Akademii Sztuk Muzycznych (AMU) w Pradze, gdzie w roku 2005 uzyskał stopień doktora. Od 2006 roku jest adiunktem i prowadzi pracownię Teorii muzyki elektroakustycznej oraz klasę Kompozycji. Michał Rataj działa również jako producent sztuki radiowej w Czeskim Radiu. Jest kuratorem programu Radioatelier oraz programu i strony rAdioCUSTICA. www.michalrataj.com


Warsztaty ogólnodostępne, bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona.
Szczegółowe informacje o warsztatach i zapisy: www.dzwiekowiska.pl
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk
Tel. 58 305 40 50, www.laznia.pl, www.facebook.com/dzwiekowiska
Kurator projektu: Arszyn
Koordynacja projektu i kuratela warsztatów "Miary dźwiękowe": Krzysztof Miękus

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.
Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó