Więcej...

Mobilny producent: Model 15 i Audulus 3

06.02.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Model 15 i Audulus 3

Powrót syntezatorów modularnych widoczny jest na kilku płaszczyznach. Fizycznej – powstaje wiele nowych, interesujących modułów. Programowej – wirtualne systemy modularne cieszą się coraz większą popularnością (wystarczy wspomnieć darmowy VCV Rack). Rewolucja nie ominęła również środowiska mobilnego. Z jednej strony mamy do czynienia z aplikacjami mającymi na celu odwzorowanie klasycznych układów modularnych. Z drugiej powstają unikatowe rozwiązania, kreujące zupełnie nowe trendy. W bieżącym zestawieniu przyjrzymy się zarówno pierwszej jak i drugiej grupie aplikacji.

 

Aplikacja: Model 15
Firma: Moog
Cena: 29,99 USD

Każdy, kto choć trochę zapoznał się z historią syntezatorów modularnych zdaje sobie sprawę z roli jaką odegrała w niej firma Moog. Bob Moog już pod koniec lat 60. zaproponował jeden z pierwszych systemów modularnych. Jak nietrudno się domyślić, oprócz imponującego brzmienia imponująca była również cena oraz gabaryty pierwszych systemów. Interesujący jest fakt, że firma Moog jako jedna z pierwszych dostrzegła potencjał związany z możliwościami platformy iOS. Z perspektywy użytkownika oznaczało to większą przystępność oraz, co ważne, niską cenę oraz gabaryty ograniczające się do ekranu iPada.


Obecnie Model 15 jest jedną z najciekawszych aplikacji mobilnych z grupy wirtualnych modularów. Koncept polega na odwzorowaniu fizycznego systemu, który powstał w 1973 roku, którego aplikacja jest repliką. Warta podkreślenia jest drobiazgowość z jaką odtworzony został Model 15, dopasowując jednocześnie interfejs do obsługi dotykowej. W konsekwencji z łatwością możemy precyzyjnie manipulować poszczególnymi parametrami, co jest jednym z kluczowych elementów komfortu pracy.


Na przekór wszystkim malkontentom możliwości soniczne tej aplikacji prezentują równie dobrze, jak wygląd. Moog już wiele lat temu udowodnił, że potrafi tworzyć świetnie brzmiące innowacyjne aplikacje mobilne (np. Animoog). Niewątpliwym plusem aplikacji jest otwartość na współpracę z innymi programami oraz urządzeniami zewnętrznymi. Do dyspozycji mamy m.in.: dwukierunkową integrację MIDI, Audio Bridge, MIDI Bridge. Co za tym idzie, Model 15 może zostać wkomponowany w nasze studio nagrań lub też zestaw do pracy na żywo.

 

Aplikacja: Audulus 3
Firma: Audulus LLC
Cena: 19,99 USD

Audulus 3 jest obecnie jednym z najbardziej wszechstronnych wirtualnych systemów modularnych dedykowanych na platformę iOS. Co ciekawe, w początkowej fazie rozwoju składał się z kilku modułów oraz stosunkowo ograniczonej funkcjonalności. Obecnie na pokładzie znajduje się kilkadziesiąt różnorakich modułów oferujących ogromne możliwości przetwarzania oraz generowania dźwięku.


Podobnie jak w przypadku fizycznych systemów modularnych sami wybieramy ścieżkę rozwoju projektu. Możemy skonstruować własny system efektów, unikatowy sekwencer, czy też syntezator. Jak często bywa w tego typu przypadkach ogranicza nas wyobraźnia oraz moc obliczeniowa urządzenia. Szczególnie drugi aspekt warto rozważyć, jeśli jesteśmy właścicielami któregoś z pierwszych modeli iPada (Audulus 3 potrafi zachwycić brzmieniowo, ale równie łatwo pożreć całą pamięć urządzenia). Interfejs aplikacji jest diametralnie różny od tego jaki w swoim produkcie zaproponowała firma Moog. Nie mamy do czynienia z wirtualnymi pokrętłami czy też suwakami – całość ma minimalistyczny charakter oparty na skalowanej grafice wektorowej. Warto wspomnieć, że w codziennym użytkowaniu niniejsze rozwiązanie jest niezwykle praktyczne (zważając na dotykową obsługę iPada). Audulus 3 to propozycja dla osób o odpowiedniej dawce cierpliwości i odrobinie zmysłu inżynieryjnego.

 

Paweł Pruski (Minoo) - dziennikarz oraz producent muzyczny związany z Asfalt Records i Mad-Hop Records. Śledzi najnowsze trendy muzyczne jak i sprzętowe, dzieląc się wiedzą podczas warsztatów oraz autorskich programów radiowych. Właściciel studia masteringowego Miniature Records.