Więcej...

Mobilny producent: Ampify Groovebox i Block Wave

10.03.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Ampify Groovebox i Block Wave

W dzisiejszym zestawieniu dwie aplikacje stworzone przez team Ampify (powstały jako submarka Novation). Przyjrzymy się najnowszemu produktowi Groveboox oraz poprzedniemu Block Wave. Wspomniane aplikacje łączą w sobie trzy istotne cechy. Intuicyjność obsługi, efektywność działania oraz fakt, iż możemy pobrać je za darmo.

Blocs Wave

Gdy większość deweloperów prześciga się w udoskonalaniu mobilnych odpowiedników programów DAW, programiści z Ampify zaproponowali zupełnie inne rozwiązanie. Ograniczyli swój projekt do niezbędnego minimum. Stworzyli aplikację, którą śmiało można nazwać Ableton’owym szkicownikiem. Trzonem Blocs Wave jest osiem niezależnych ścieżek. Dzięki współpracy z programem Audobus źródłem dźwięku może być nie tylko mikrofon iPada, ale również sygnał pochodzący z dowolnej aplikacja. Za pomocą Audiobus dźwięk kierujemy bezpośrednio do któregoś śladów Block Wave. Tak więc, rozwiązany zostaje jeden z podstawowych problemów jaki często towarzyszy mobilnym producentom - rejestracja wyników pracy.

 

 

Obsługa Blocs Wave jest niezwykle prosta. Wybieramy źródło dźwięku i nagrywamy sampel. Każdą z zarejestrowanych próbek możemy następnia edytować (ciąć na kawałki, zmieniać kolejność odtwarzania itp.), tworząc zupełnie nową próbkę. Producenci, którzy na co dzień pracują w środowisku Ableton Live, szybko dostrzegą analogię do widoku sesji. Blocks Wave to po prostu jeden rząd tego widoku złożony z ośmiu śladów. Co istotne, sprawa nie kończy się na wizualnej analogi - wyniki pracy z aplikacją możemy zapisywać w formacie plików Abletonowych projektów (eksportujemy je np. za pomocą Drobboxa). Komu warto polecić Blocks Wave?



Po pierwsze jest to niezwykle wygodne narzędzie dla producentów bazujących na minimalistycznych setupach (np. Teenage Engenering OP-1, seria Volca). Korzystając iPada efekty eksperymentów możemyzapisać w postaci pętli, a następnie dokończyć pracę w Abletonie (czy też innym programie DAW). Nie musimy zmagać się ze skomplikowanymi rozwiązaniami. Skupiamy się na kreatywnej pracy - aplikacja, nie obciążając nas dodatkowymi działaniami po prostu rejestruje wyniki pracy.

Po drugie Block Wave jest ciekawym rozwiązaniem dla osób tworzących dźwięki za pomocą innych mobilnych aplikacji. Częstą bolączką wspomnianej grupy ludzi jest rejestracja oraz eksport efektów pracy. Trzeba korzystać z zewnętrznych recorderów, niewygodnych aplikacji rejestrujących, lub też podłączyć tablet do komputera. W rezultacie często wena odchodzi równie szybko jak przyszła. Omawiana aplikacja niweluje ten problem. Co ciekawe, jeśli chcielibyśmy sprawdzić, jak efekt naszej pracy przekłada się na formę live actu, Blocks Wave oferuje możliwość bezpośredniego eksportu do aplikacji Launchpad for iOS. Niniejsza aplikacja (również autorstwa Ampyfy) jest programowym odpowiednika kontrolera Launchpad z wbudowaną funkcją wgrywania własnych sampli.

Groovebox

 

Jeśli szukamy aplikacji, która oferuje zestaw wirtualnych instrumentów z pomocą przychodzi inny produkt Ampify -  Groovebox. Na chwilę bieżącą w skład aplikacji wchodzą trzy instrumenty. Maszyna perkusyjna - Drumbox, dwa syntezatory -  Poly-8 oraz Retrobas. Aplikacja jest ciągle rozwijana, więc w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych instrumentów.

Podobnie jak Blocks Wave, Groovebox również bazuje na  niezwykle intuicyjnym interfejsie. W obrębie wskazanych instrumentów bez najmniejszego problemu możemy np. zmienić brzmienie, czy też zarejestrować określoną sekwencję. W rezultacie w parę chwil jesteśmy w stanie stworzyć szkic beatu czy też melodii. Oczywiście warto podkreślić, że Groovebox nie jest aplikacją oferującą wielopoziomową edycję brzmień, czy też możliwość wpływu na zagnieżdżone parametry. Podobnie jak pozostałe produkty  Ampify jest doskonałym uzupełnieniem minimalistycznego setupu producenta, lub też szkicownikiem pomysłów, które po eksporcie do komputera możemy w należyty sposób rozbudować.