Mobilny producent: Studiomux i Xynthesizr

27.05.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Studiomux i Xynthesizr

Osoby chcące synchronizować różne syntezatory, czy też oprogramowanie muzyczne, szybko orientują się, że sprawa nie jest taka prosta.

Teoretycznie należy prawidłowo skonfigurować dwa typy sygnałów: audio oraz MIDI. W praktyce okazuje się, że pojawiają się problemy, o których istnieniu nam się nawet nie śniło. Środowisko mobilne nie stanowi w tej materii wyjątku. Przyjrzyjmy się aplikacjom, które pozwolą ominąć przeszkody.

 



Studiomux (Zerodebug)
Kompatybilność: iOS 9.3 (lub nowszy)
Cena: 35 zł

Na początek wyjaśnijmy sytuację, jak powyższe problemy przekładają się na środowisko iOS. Jeśli chcemy przesłać sygnał audio z naszego iPhona/iPada, wystarczy skorzystać z gniazda słuchawkowego i podpiąć przewód do interfejsu komputera. Trudności pojawiają się, gdy na urządzeniu uruchamiamy np. trzy różne aplikacje i chcemy, aby każda była nagrywana na niezależnym torze audio. Jeśli natomiast chcemy wysyłać komunikaty MIDI z komputera do mobilnych aplikacji, to niespodzianka pojawia się już na starcie. Najprościej będzie, jeśli użyjemy przewodu lightning i za jego pomocą wyślemy komunikaty MIDI. Jeśli skorzystamy z takiej konfiguracji – USB (przesyłające MIDI) + mini jack (audio) – może nas zaskoczyć poziom szumu, jaki nagle zacznie generować nasze urządzenie. Dodatkowo pamiętajmy, że przesyłamy komunikaty do jednej aplikacji, a chcielibyśmy sterować kilkoma. Rozwiązanie, jest Studiomux.

 

 

Pobieramy aplikację dla iOS i komputerów Mac/PC. Na mobilnym urządzeniu Studiomux jest po prostu wirtualnym mikserem. Aplikacjom, z których chcemy korzystać przypisujemy osobne kanały. Co istotne, sprawa dotyczy zarówno sygnału audio jak również MIDI. Oba typy sygnałów przesyłane są przez USB (nie podłączamy osobnego audio). Na komputerze w programie DAW pojawią się nowe porty: dodatkowe wyjścia/wejścia audio oraz MIDI (łącznie 8). Aplikacja wspierana jest również przez dedykowaną wtyczkę VST. Po odpowiedniej konfiguracji, która ogranicza się do kilku kliknięć, sygnał audio oraz MIDI przesyłany jest dwukierunkowo na niezależnych śladach. W ten sposób rozwiązujemy cały problem.

 


Xynthesizr (Yuri Turov)
Kompatybilność: iOS 8.0 (lub nowszy)
Cena: 32,99 zł

Zdecydowanie jeden z najciekawszych syntezatorów, a na pewno sekwencerów, jakie możemy znaleźć w obrębie środowiska iOS. Ma dwa oscylatory, filtr, wbudowany pogłos, wielopoziomową strukturę i rozbudowane funkcje losowości. Xynthesizr stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują sekwencera do sterowania zewnętrznymi instrumentami, czy też oprogramowaniem.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

 

 

Wpinamy konwerter (USB do MIDI) uruchamiamy aplikację, i gotowe. Xynthesizr bardzo łatwo integruje się z różnymi środowiskami (obsługuje Ableton Link oraz Audiobus). Oferuje intuicyjny oraz przejrzysty interfejs, co z kolei pozwala na wygodną obsługę nawet na niewielkich ekranach iPhona. Zaletą jest również kompatybilność z systemem iOS 8.0, co oznacza możliwość uruchomienia np. na pierwszych wersjach iPada. Jeśli więc chcemy uczynić krok w kierunku synchronizacji naszego sprzętu ze środowiskiem iOS, to Xynthesizr z pewnością nam w tym pomoże.

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó