Więcej...

Zynaptiq wyciszy wuwuzele?

05.07.2018  | Piotr Lenartowicz
Zynaptiq wyciszy wuwuzele? fot. http://forsal.pl

Jak powszechnie wiadomo Mistrzostwa Świata w Rosji wkraczają w decydującą fazę. Wielu kibiców czekało na ten moment całe cztery lata ale w końcu można delektować się wspaniałymi golami, niesamowitymi paradami bramkarskimi oraz... odgłosami wuwuzeli?

Dla niewtajemniczonych szybkie wyjaśnienie: wuwuzela to długa na metr plastikowa trąba, która służy kibicom dopingującym swoją drużynę do generowania dźwięków dochodzących do 127 decybeli. Moda na używanie tego narzędzia pojawiła się na Mistrzostwach Świata w RPA, które miały miejsce w 2010 roku. Od tamtej pory używanie trąby autorstwa Neila van Schalkwyka jest zabronione na wielu europejskich stadionach, jednak jak się okazuje niektórym kibicom udało się wnieść je na areny rosyjskiego Mundialu.

 

https://joburgeastexpress.co.za

W efekcie oglądanie niektórych spotkań w telewizji jest bardzo utrudnione, bo trzeba też pamiętać, że wspominane wuwuzele to nie jedyne "gadżety", które generują hałas na stadionach. Do tego dochodzi niezliczona ilość trąbek, piszczałek i innych obiektów, które w studyjnej rzeczywistości nazwalibyśmy "przeszkadzajkami", jednak tym razem to określenie ma jedynie pejoratywne znaczenie. Z pomocą jednak przychodzi firma Zynaptiq, która oferuje nadawcom telewizyjnym specjalne oprogramowanie do wyciszenia niepożądanych dźwięków w transmisji.

 

https://www.zynaptiq.com

 

Narzędzie noszące nazwę World Cup Horn Suppressor jest już wykorzystywane np. przez duńską telewizje TV2. - Dostawaliśmy wiele skarg, że nasze transmisje z Mistrzostw Świata są zakłócane przez odgłosy tych wszystkich trąb - mówi Jens Lyd, przedstawiciel duńskiego nadawcy - Nie mieliśmy za bardzo pomysłu co z tym zrobić, więc zgłosiliśmy się do Zynaptiq a oni w ciągu zaledwie kilku dni przygotowali narzędzie, które rozwiązało nasz problem.

Technicy pracujący z Zynaptiq zastosowali technologię znaną pod nazwą "de-mixing" dzięki której możliwe jest bardzo precyzyjne wyciszenie jedynie tych dźwięków, które faktycznie przeszkadzają w odbiorze transmisji. Przy tym zgodnie z zapewnieniami producenta inne odgłosy trybun czy komentatorzy są doskonale słyszalni. Zynaptiq oferuje swój World Cup Horn Suppressor na trzy miesiące zupełnie za darmo. Co prawda do końca Mundialu pozostał już tylko tydzień, jednak może warto byłoby aby z narzędzia zaczął korzystać nasz lokalny nadawca?

Więcej szczegółów: https://www.zynaptiq.com/world-cup-horn-suppressor/