Więcej...

Mobilny producent: KORG Gadget

06.07.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: KORG Gadget

Trzy wersje Korg Gadget, trzy różne platformy, trzy zakresy możliwości. W obrębie aplikacji mobilnych to ścisła czołówka najlepszych programów muzycznych. W wersja OSX jest interesującą alternatywą wobec konkurencyjnych programów typu DAW. Jest też Korg Gadget dedykowany na platformę Nintendo Switch – to profesjonalny program czy zabawka?

Aplikacja: Korg Gadget

Kompatybilność: iOS 9.3

Cena: 39,99 USD

W wersji mobilnej (iOS) Korg Gadget prezentuje się doskonale. Jak na rasowy program DAW przystało otrzymujemy możliwość wielośladowego nagrywania, edycji oraz nakładania efektów. Możemy korzystać z zewnętrznych instrumentów oraz wbudowanej bazy syntezatorów, samplerów, maszyn perkusyjnych itp. I właśnie te elementy stanowią największą siłę aplikacji. Na pokładzie umieszczono około 30 instrumentów zróżnicowanych pod względem funkcji oraz oferowanych brzmień – od syntezatorów dedykowanych do tworzenia atmosferycznych padów (Helsinki), poprzez energetyczne leady (Brussels) kończąc na 8-bitowych maszynach (Kingston). Jeśli ktoś mimo to chce poszerzyć swoje spektrum brzmieniowe, to Korg przygotował kolejne, dodatkowo płatne syntezatory. Synchronizuje się poprzez Ableton Link, dając też możliwość przyjmowania oraz wysyłania komunikatów MIDI. Aplikacją możemy sterować za pomocą dowolnego kontrolera MIDI lub komputera.

 

Aplikacja: Korg Gadget

Kompatybilność: Mac OS X

Cena: 299 USD

Korg Gadget w wersji Mac oferuje pełne wsparcie dla wtyczek w formatach AU, VST, AAX. W połączeniu z wbudowaną bazą instrumentów otrzymujemy kompleksowy program do tworzenia muzyki. W odróżnieniu od wersji mobilnej warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Po pierwsze – aplikacja ma znacznie silniejszą konkurencję; wystarczy wspomnieć o takich programach jak Ableton Live, Pro Tools czy FL Studio, które przez lata wypracowały swoją pozycję rynkową, mają rzesze wiernych użytkowników oraz określoną charakterystykę funkcjonalności. Po drugie – cena. W podobnym przedziale możemy zakupić standardowe wersje niektórych z wymienionych programów. Wersja stacjonarna (Mac) wydaje się być kusząca dla producentów znudzonych pracą w „standardowych” DAW lub tych, którzy korzystają już z Korg Gadget w wersji mobilnej. Dzięki temu otrzymają możliwość pełnej synchronizacji z komputerem.

 

Aplikacja: Korg Gadget

Kompatybilność: Nintendo Switch

Cena: 48 USD

Trzeba przyznać, że firma Korg wykazała się sporą odwagą implementując Gadget w ramach platformy Nintendo Switch. Należało dogłębnie przeprojektować sterowanie aplikacją, uwzględniając dwa bezprzewodowe pady i dotykowy ekran. Z perspektywy użytkownika sterowanie to niejedyna różnica. Wersja Switch jest znacznie okrojona względem iOS i OS X, nie mając nagrywania automatyzacji czy eksportu MIDI. Ponadto w aktualnej formie Korg Gadget jest raczej aplikacją rozrywkową niż profesjonalną. Możemy zaprosić znajomych i spędzić wieczór na tworzeniu wspólnych utworów. Próba pracy kreatywnej to zdecydowanie nie ten kierunek. Z pewnością na pochwałę zasługuje otwartość na nowe technologie. Być może szersza adaptacja środków wykorzystujących bezprzewodowość i niestandardowe sterowanie okaże się jednym z kierunków determinujących przyszłość aplikacji. Potrzeba czasu, aby zobaczyć, jak rozwinie się ten koncept – czy stanie się inspiracją dla nowych gałęzi produkcji, czy zostanie zapamiętany jedynie jako przyjemna zabawka.