Więcej...
14.07.2018 
Zoom F8n

Na japońską firmę Zoom nie ma mocnych. Po raz kolejny pokazała, że stoi w awangardzie wszystkiego, co związane z mobilną rejestracją dźwięku, udowadniając to przez wprowadzenie na rynek 8-ścieżkowego F8n MultiTrack Field Recorder.

Cieszący się dużą popularnością od ponad 3 lat model F8 zyskał godnego siebie następcę, który także przeznaczony jest do pracy profesjonalnej na najwyższym poziomie i z uwzględnieniem wielu kluczowych funkcji, a to wszystko za akceptowalną cenę.

 

 

Urządzenie wyposażono w osiem przedwzmacniaczy o zakresie regulacji do 75 dB, poziomie szumów własnych rzędu -127 dBu EIN oraz z możliwością współpracy z mikrofonami i sygnałem liniowym w oparciu o złącza XLR i TRS 6,3 mm. Sterowany algorytmicznie Zoom AutoMix automatycznie ustawia poziomy sygnałów tak, by zredukować dźwięki otoczenia, choć można też definiować je ręcznie. Wbudowany zegar kodu czasowego bazuje na przetworniku kwarcowym ze stabilizacją temperatury, co daje fluktuację częstotliwości wynoszącą 0,2 ppm (parts per million). To wartość, którą charakteryzują się np. standardowe w świecie kina rejestratory Sound Devices, pozwalająca zachować ciągłą synchronizację na odcinku czasowym przekraczającym 46 godzin. Oczywiście, nie mogło zabraknąć wejścia i wyjścia wordclock pod postacią BNC.

 

 

Zapis 1-8 ścieżek (WAV 24/192 lub MP3) dokonuje się w czasie rzeczywistym na dwóch kartach SD/SDHC/SDXC równolegle i jednocześnie na komputerze podłączonym przez USB. Urządzenie może być zasilane na trzy sposoby: z zewnętrznego akumulatora 9-18 V przez 4-stykowe złącze Hirose, ośmiu wewnętrznych baterii R6 lub dostarczanego z rejestratorem zewnętrznego zasilacza sieciowego. Użytkownik może ustawić poziom napięcia, przy którym nastąpi automatyczne przełączenie zasilania na inne źródło, by zapewnić tym samym nieprzerwaną rejestrację. Dostępny jest tryb redundantnego zapisu dwuścieżkowego na torach 1-4 (jeden kanał) i 5-8 (drugi kanał) z różnymi poziomami, co pozwala uzyskać nieprzesterowany dźwięk.

Inne funkcje F8n to 6-sekundowy bufor przed zapisem, wydajny wzmacniacz słuchawkowy z funkcją redukcji dźwięku tła i trybem mono, zdalne sterowanie z urządzeń iOS, hybrydowe limitery na wejściach, obsługa trybu Mid-Side oraz możliwość współpracy z systemem ambisonicznym Sennheiser AMBEO.

Rejestrator ma wymiary 178x140x54 mm, waży 1 kg (netto) i kosztuje 1.200 EUR.

www.zoom.co.jp
www.sound-service.eu