Więcej...

Mobilny producent: Kronecker i Zeeon

09.08.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Kronecker i Zeeon

Tym razem prezentujemy aplikacje Kronecker od iceGear oraz Zeeon autorstwa Beep Street. Oba narzędzia z pewnością znajdą swoich entuzjastów.

Aplikacja: Kronecker
Producent: iceGear
Cena: 7,99 USDFirma iceGear jest producentem szeregu doskonałych syntezatorów przeznaczonych na platformę iOS, takich jak np. Mersenne, Laplace czy Lorentz. Każda z wymienionych aplikacji charakteryzuje się doskonałym brzmieniem oraz dużą dbałością o szczegóły związane z obsługą dotykowego interfejsu. Wszystkie są oczywiście w pełni kompatybilne z obsługą zewnętrznych komunikatów MIDI (co daje możliwość sterowania za pomocą klawiatury MIDI), protokołem Ableton Link oraz Audiobus.

 

 

Najnowszą propozycją iceGear jest Kronecker – aplikacja bazująca na syntezie FM. Kronecker nie jest jednak typowym syntezatorem FM. Szczególną cechą tej aplikacji jest funkcjonalność oparta na rytmicznych powtórzeniach mikrosekwencji. Oprócz wbudowanego arpeggiatora ma ona również tzw. sekcję trigger, która odpowiedzialna jest za wspomniane mikroskopijne modyfikacje towarzyszące każdemu dźwiękowi. Rozwiązanie to daje niezwykle naturalny efekt, wzbogacając silnik syntezy o dodatkowe artefakty, takie jak pogłosy, wybrzmienia itp. Dopełnieniem całości są dwa rozbudowane rezonatory, pozwalające na dodatkowe uwypuklanie wybranych struktur dźwiękowych.

Jeśli zatem szukacie syntezatora oferującego bogate, „akustyczne” brzmienie, Kronecker jest z pewnością jednym z tych, którym warto bliżej się przyjrzeć.

Aplikacja: Zeeon
Producent: Beep Street
Cena: 9,99 USDZeeon jest syntezatorem zaliczanym do tzw. wirtualnych analogów. Oznacza to, że jego silnik oparty jest na algorytmach mające emulować charakterystyczne analogowe brzmienie. Odkładając na bok opisy oraz definicje, już przy pierwszym uruchomieniu aplikacji słyszymy, co autor miał na myśli. Zeeon zaskakuje niezwykle bogatym pełnym brzmieniem, które powinno zadowolić nawet najbardziej wybrednych fanów klasycznej syntezy.

W odróżnieniu od aplikacji Kronecker, mamy tutaj do czynienia ze zdecydowanie bardziej podręcznikowym rozumieniem syntezy. Sercem instrumentu są dwa oscylatory bazujące na płynnych przejściach pomiędzy przebiegami – od piłokształtnego do kwadratowego. Dodatkowo, dźwięk każdego oscylatora może być niezależnie nasycany, co dodaje mu ciekawej charakterystyki sonicznej. Idąc dalej natrafiamy na rozbudowaną sekcję filtrów oraz dwa LFO, pozwalające na sterowanie określonymi parametrami. Modulacji możemy dokonywać w dość intuicyjny sposób – syntezator wyposażony został w matrycę, w której łączymy wybrane parametry. W ostatniej fazie, jak przystało na solidny syntezator, wygenerowany dźwięk możemy skierować do wybranych efektów. Do dyspozycji mamy m.in. pogłos, chorus oraz kilka trybów efektu delay. Aplikacja ma 144 wbudowane presety fabryczne.

 

 

Warty podkreślenia jest wygląd syntezatora. Programiści Beep Street włożyli wiele pracy w stworzenie estetycznie prezentującego się, przestrzennego interfejsu, nie bagatelizując przy tym kwestii związanych z wygodą obsługi. Opisana konstrukcja ma jednak spore wymagania wobec mocy obliczeniowej urządzenia. Posiadacze nowych modeli iPadów, czy też iPhonów z pewnością nie odczują tego faktu, jednakże jeśli dysponujecie urządzeniami poprzedniej generacji możecie momentami odczuć niezbyt przyjemne „przycięcia dźwięku”.