Więcej...

Chcesz zacząć robić muzykę? Tracktion 7 to świetny DAW dostępny za darmo

17.08.2018  | Piotr Lenartowicz
Chcesz zacząć robić muzykę? Tracktion 7 to świetny DAW dostępny za darmo

Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka bezpłatnych DAW-ów wartych uwagi - do ich grona właśnie dołączył program Tracktion 7.

Firma Tracktion Software kontynuuje politykę darmowego udostępniania swoich starych produktów. Tracktion 7 to kolejne narzędzie, które w dość niedługim czasie od premiery (2016) możemy pobrać ze strony producenta. Tym samym programom takim jak Cakewalk czy nawet Cockos Reaper (posiadający nielimitowaną wersje demo) urósł poważny konkurent do miana najciekawszego, darmowego DAW-a.

 

 

Dlaczego Tracktion 7 nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z produkcją? Program działa na każdym systemie operacyjnym (Mac, Windows, Linux) a jego obsługa nie jest skomplikowana - widok ogranicza się w zasadzie do jednego okna. Jeżeli dodamy do tego fakt, że narzędzie możemy mieć nie płacąc za nie nawet złotówki to mamy do czynienia ze świetnym programem "na start". A jeśli tylko nasze umiejętności wzrosną i zacznie brakować nam bardziej rozbudowanych opcji zawsze możemy wykupić nową, bardziej złożoną wersje programu o nazwie Waveform. Nie oznacza to jednak, że Tracktion 7 to propozycja jedynie dla początkujących.

 

 

Program od Traction Software oferuje wiele ciekawych opcji, które zainteresują również bardziej zaawansowanych producentów. Jedną z nich jest tzw. "Clip Layer FX", czyli technologia, którą producent zamierza opatentować. Dzięki niej mamy możliwość nakładania efektów na poszczególne klipy a nie całe ślady. Opcja bardzo ciekawa ale z drugiej strony nieco wątpimy czy przyjmie się szerzej - wymagałoby to bowiem zmian głęboko zakorzenionych nawyków u producentów czy realizatorów dźwięku. Inna sprawa, że takie działanie może być bardzo obciążające dla procesora.

Reasumując, na pewno warto sprawdzić samemu możliwości oferowane przez Tracktion 7. Jak już wspominaliśmy ten DAW może być świetnym wyborem dla początkujących, którzy zupełnie bezpłatnie i bez ograniczeń mogą stawiać swoje pierwsze "produkcyjne" kroki. Jednocześnie polecamy to narzędzie również bardziej doświadczonym twórcom aby dzięki technologii "Clip Layer FX" skonfrontowali własne przyzwyczajenia z nieco inną filozofią pracy.

Więcej informacji oraz sam program Tracktion 7 znajdziecie TUTAJ.