Mobilny producent: Synth One i SpaceCraft Granular Synth

29.08.2018  | Paweł Pruski
Mobilny producent: Synth One i SpaceCraft Granular Synth

Synth One oraz SpaceCraft Granular Synth to kolejne aplikacje, które powinny znaleźć się w arsenale każdego "mobilnego producenta".

AudioKit Synth One


Cena: darmowa

 

Prawdziwa perełka w świecie mobilnej syntezy, oferująca wiele rozbudowanych funkcji, doskonałe brzmienie i, co istotne, wszystko to całkowicie za darmo! Synth One jest bowiem oprogramowaniem typu open source, stworzonym przez sztab programistów zaangażowanych w powstanie projektu. Spoglądając na rozwój muzycznych aplikacji dedykowanych na platformę iOS, jest to pierwsze tak duże przedsięwzięcie, którego wynikiem jest powstanie bezpłatnej aplikacji muzycznej. Na chwilę bieżącą Synth One ma wszystko to, czego moglibyśmy oczekiwać od nowoczesnego wirtualnego syntezatora. Zgodnie z deklaracjami twórców, projekt będzie dalej rozwijany.

 

 

Aplikacja jest połączeniem syntezy FM z syntezą analogową (modelowaną za pomocą algorytmu). Do dyspozycji są dwa oscylatory DCO, suboscylator, generator szumów oraz generator FM. Jak przystało na rasowy syntezator, mamy dwa generatory obwiedni, LFO oraz filtr (dolno- oraz górnoprzepustowy). Sygnał możemy kontrolować za pomocą wirtualnej klawiatury MIDI lub przesyłając komunikaty z zewnętrznego urządzenia, np. klawiatury MIDI. Synth One jest zgodny z Audiobus 3 i otwarty na wszelkie możliwe sposoby łączenia z innymi aplikacjami i zewnętrznym oprogramowaniem. Innym sposobem kreacji dźwięku jest wbudowany w aplikację sekwencer oraz arpeggiator. W ostatniej fazie sygnał możemy skierować do wybranego efektu: Reverb, Delay, Phaser, Bitrate Crusher i Auto Pan. Twórcy nie zapomnieli również o wygodzie wynikającej z dotykowego interfejsu iPada – wybranymi parametrami możemy sterować za pomocą dwóch padów XY.

Instrumentem Synth One mogą się cieszyć wszyscy posiadacze iPadów kompatybilnych z systemem 10.3 i wyższym. Oznacza to, że właściciele starszych modeli (np. pierwszej generacji) po raz kolejny otrzymują sygnał, że czas przesiadki na nowsze urządzenie staje się koniecznością.

Mark Watt SpaceCraft Granular Synth


Cena: 13,99 zł

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

 

Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się typów mobilnych aplikacji muzycznych są syntezatory granularne. W dużej mierze wynika to z obecności dotykowego interfejsu, który idealnie współgra z architekturą tego typu syntezatorów. Jakie więc argumenty miałyby przekonać potencjalnych użytkowników do zakupu SpaceCraft Granular?

 

 

Przede wszystkim jest to relacja ceny do funkcjonalności. Biorąc pod uwagę, że aplikacja kosztuje niespełna 14 zł, jej możliwości są naprawdę zadowalające. SpaceCraft Granular ma prosty, intuicyjny interfejs oraz możliwość szybkiego nagrywania/importu próbek dźwiękowych. Ponadto aplikacja kompatybilna jest również z iPhonem. To dobra wiadomość dla producentów muzycznych występujących na żywo – mogą wykorzystać mieszczący się w kieszeni telefon. Kreując brzmienie możemy manipulować podstawowymi parametrami wpływającymi na kształt oraz ruch dźwiękowego granulatu. Dzięki wbudowanemu procesorowi pogłosu możemy też określić podstawową charakterystykę przestrzenną.

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
sierpień 2018
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Neumann KH 150 AES67 - aktywny monitor studyjny
KRK ROKIT 5 G5 - monitory aktywne bliskiego pola
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó