SE PolyMod KX, ATKSidechain i inne - najlepszy freeware z sierpnia
Powrót do szkoły umilą nam całkowicie bezpłatne smakołyki muzyczne, w tym nowe syntezatory, maszyna perkusyjna oraz efekty, w tym jeden rozweselający.
KX77FREE SE PolyMod KX
Najnowszy instrument z bezpłatnej serii KX77FREE to syntezator wielogłosowy z przejrzystym schematem modulacji. Wtyczki stworzone w oparciu o SynthEdit nie zawsze są takie złe. Owszem, z SE korzystają początkujący programiści, szukając dróg na skróty do świata deweloperów audio, ale zdarzają się też tacy, którzy umiejętnie wykorzystując możliwości SynthEdit tworzą naprawdę interesujące rzeczy.
I jedną z takich rzeczy jest syntezator SE PolyMod KX. Developer kryjący się za symbolem KX77FREE używa SynthEdit w swojej pracy od dawna, a jego umiejętności doskonale widać w tym 3-oscylatorowym instrumencie. Może on grać czterema głosami jednocześnie, oferując do wyboru pięć przebiegów dla każdego z oscylatorów. Otrzymujemy do dyspozycji podwójny filtr wielofunkcyjny, wbudowane efekty, modulację pierścieniową, LFO i obwiednie, a wszystko to można wzajemnie łączyć używając matrycy szpilkowej 12x12, znanej z klonu syntezatora EMS tego samego dewelopera.
Mamy dostęp do funkcji MIDI Learn, a także ponad 100 presetów w stylu retro. Możliwości konfiguracji trybu stereo dają z kolei szereg opcji w zakresie kreowania przestrzeni. Ten syntezator doskonale pokazuje funkcjonalność SynthEdit, ponieważ w całości bazuje na jego modułach. Co ciekawe, SE PolyMod KX dostępny jest także jako wtyczka AU dla użytkowników komputerów Mac, choć wciąż jest ona w fazie alpha i mogą z nią być problemy.
Matthieu Brucher ATKSidechain Compressor 3.0
Być może już masz starszą wersję ATK Sidechain Compressor, ale warto zastąpić ją nową, która oferuje szereg ciekawych opcji przy pracy w trybie stereo. Kanały połączone funkcją Link mogą być sterowane ich zmiksowanym sygnałem, ale z niezależną regulacją czasów ataku i powrotu, a także oddzielnym ustawieniem wzmocnienia po kompresji (Make-up). Reszta elementów kompresora jest bez zmian.
Minimal Instruments Raijin
Zdarza się niekiedy, że potrzebne są „na szybko” jakieś bębny, przy których nie trzeba za bardzo kombinować. Taki właśnie jest Raijin, będący ROM-plerem wyposażonym w 7 zestawów perkusyjnych z 12 brzmieniami rozłożonymi wzdłuż klawiatury. Dla każdego z nich możemy regulować atak, panoramę i głośność, a pogłos oraz wysokość dźwięku ustawia się globalnie. Na swojej stronie deweloper sugeruje, że jego produkt jest darmowy w ramach „ograniczonej czasowo specjalnej promocji”, zatem pospieszcie się, zanim ten czas się skończy...
Accusonus HappyPlacer 2.0
Niektóre wtyczki powstają z nadzieją, że będą dla nas inspiracją. Ta natomiast ma rozśmieszyć. Początkowo pojawiła się na Prima Aprilis w 2017 roku, a obecnie dostępna wersja 2 może generować znacznie więcej śmiesznych rzeczy i memów do udostępniania. Wtyczka po prostu... opowiada kawały o muzykach; wystarczy tylko wybrać instrument. Acha, wszystkie teksty są w języku angielskim, żeby nie było niejasności w tym temacie.
Klasyczny software - Rakarrack
Często w ogóle nie zwracamy uwagi na aplikacje dostępne dla Linuksa, a szkoda, bo wiele z nich stało się prawdziwymi klasykami. Najlepszym przykładem jest Rakarrack, który nigdy nie został udostępniony na platformy Windows czy OS X. Jest to wszechstronny funkcjonalnie rak z efektami, który sprawdzi się szczególnie w przypadku gitarzystów pracujących z komputerem. Znajdziemy w nim blisko 40 różnego typu modułów efektów obejmujących całe spektrum brzmień – od prostej korekcji po rozłożyste pogłosy. Oprogramowanie jest bezpłatne, ma status open source, a dla użytkowników komputerów Linuks jest, naszym zdaniem, pozycją obowiązkową.
polecane