SE PolyMod KX, ATKSidechain i inne - najlepszy freeware z sierpnia

05.09.2018 
SE PolyMod KX, ATKSidechain i inne - najlepszy freeware z sierpnia

Powrót do szkoły umilą nam całkowicie bezpłatne smakołyki muzyczne, w tym nowe syntezatory, maszyna perkusyjna oraz efekty, w tym jeden rozweselający.

KX77FREE SE PolyMod KX

 


Najnowszy instrument z bezpłatnej serii KX77FREE to syntezator wielogłosowy z przejrzystym schematem modulacji. Wtyczki stworzone w oparciu o SynthEdit nie zawsze są takie złe. Owszem, z SE korzystają początkujący programiści, szukając dróg na skróty do świata deweloperów audio, ale zdarzają się też tacy, którzy umiejętnie wykorzystując możliwości SynthEdit tworzą naprawdę interesujące rzeczy.

 

 

I jedną z takich rzeczy jest syntezator SE PolyMod KX. Developer kryjący się za symbolem KX77FREE używa SynthEdit w swojej pracy od dawna, a jego umiejętności doskonale widać w tym 3-oscylatorowym instrumencie. Może on grać czterema głosami jednocześnie, oferując do wyboru pięć przebiegów dla każdego z oscylatorów. Otrzymujemy do dyspozycji podwójny filtr wielofunkcyjny, wbudowane efekty, modulację pierścieniową, LFO i obwiednie, a wszystko to można wzajemnie łączyć używając matrycy szpilkowej 12x12, znanej z klonu syntezatora EMS tego samego dewelopera.

Mamy dostęp do funkcji MIDI Learn, a także ponad 100 presetów w stylu retro. Możliwości konfiguracji trybu stereo dają z kolei szereg opcji w zakresie kreowania przestrzeni. Ten syntezator doskonale pokazuje funkcjonalność SynthEdit, ponieważ w całości bazuje na jego modułach. Co ciekawe, SE PolyMod KX dostępny jest także jako wtyczka AU dla użytkowników komputerów Mac, choć wciąż jest ona w fazie alpha i mogą z nią być problemy.

bit.ly/SE_PolyMod_KX


Matthieu Brucher ATKSidechain Compressor 3.0

 

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.


Być może już masz starszą wersję ATK Sidechain Compressor, ale warto zastąpić ją nową, która oferuje szereg ciekawych opcji przy pracy w trybie stereo. Kanały połączone funkcją Link mogą być sterowane ich zmiksowanym sygnałem, ale z niezależną regulacją czasów ataku i powrotu, a także oddzielnym ustawieniem wzmocnienia po kompresji (Make-up). Reszta elementów kompresora jest bez zmian.

bit.ly/ATKSidechainComp

 

Minimal Instruments Raijin

 


Zdarza się niekiedy, że potrzebne są „na szybko” jakieś bębny, przy których nie trzeba za bardzo kombinować. Taki właśnie jest Raijin, będący ROM-plerem wyposażonym w 7 zestawów perkusyjnych z 12 brzmieniami rozłożonymi wzdłuż klawiatury. Dla każdego z nich możemy regulować atak, panoramę i głośność, a pogłos oraz wysokość dźwięku ustawia się globalnie. Na swojej stronie deweloper sugeruje, że jego produkt jest darmowy w ramach „ograniczonej czasowo specjalnej promocji”, zatem pospieszcie się, zanim ten czas się skończy...

bit.ly/mi_raijin

Accusonus HappyPlacer 2.0

 

Niektóre wtyczki powstają z nadzieją, że będą dla nas inspiracją. Ta natomiast ma rozśmieszyć. Początkowo pojawiła się na Prima Aprilis w 2017 roku, a obecnie dostępna wersja 2 może generować znacznie więcej śmiesznych rzeczy i memów do udostępniania. Wtyczka po prostu... opowiada kawały o muzykach; wystarczy tylko wybrać instrument. Acha, wszystkie teksty są w języku angielskim, żeby nie było niejasności w tym temacie.

bit.ly/happyplacer

Klasyczny software - Rakarrack

 

Często w ogóle nie zwracamy uwagi na aplikacje dostępne dla Linuksa, a szkoda, bo wiele z nich stało się prawdziwymi klasykami. Najlepszym przykładem jest Rakarrack, który nigdy nie został udostępniony na platformy Windows czy OS X. Jest to wszechstronny funkcjonalnie rak z efektami, który sprawdzi się szczególnie w przypadku gitarzystów pracujących z komputerem. Znajdziemy w nim blisko 40 różnego typu modułów efektów obejmujących całe spektrum brzmień – od prostej korekcji po rozłożyste pogłosy. Oprogramowanie jest bezpłatne, ma status open source, a dla użytkowników komputerów Linuks jest, naszym zdaniem, pozycją obowiązkową.

bit.ly/free_rakarrack

 

Artykuł pochodzi z numeru:
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
sierpień 2018
Kup teraz
Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó