Więcej...

Techno zagrane przez roboty

12.09.2018  | Piotr Lenartowicz
Techno zagrane przez roboty fot. https://youtu.be/wHrCkyoe72U

Moritz Simon Gates to inżynier robotyki oraz artysta, który niebawem wydaje swoją debiutancką płytę. Wiele nie przesadzimy mówiąc, że będzie to jeden z tysięcy albumów, jakie ukażą się jeszcze w tym roku na rynku, więc dlaczego piszemy akurat o nim? Robimy to, ponieważ każdy dźwięk na tym premierowym wydawnictwie został zagrany przez roboty jego autorstwa.

 

 

Stworzenie tego niezwykłego setupu zajęło artyście kilka dobrych lat i trzeba przyznać, że jest to bardzo skrupulatnie realizowana idea DIY (do it yourself - przyp. red.). Na nagraniu możemy zobaczyć m.in. niewielkie motorki powodujące uderzenia metalu, futurystyczną "robotyczną" kalimbę, która została wydrukowana przez drukarkę 3D oraz "pykające" elementy twardych dysków. Nie wykorzystano żadnych syntezatorów czy samplerów - jedynie roboty stworzone przez samego artystę. Sam Moritz Simon Gates opowiedział dokładnie o wszystkich swoich robotach (instrumentach?) w specjalnym wideo "behind the scenes".

 

 

Album "Robotic Electronic Music" swoją premierę będzie miał 16 listopada a wcześniej, bo już za niespełna miesiąc dostępna będzie EP-ka "The Material Turn", którą traktować należy jako preludium do długogrającego wydawnictwa Gates'a. Więcej szczegółów znajdziecie na http://sonicrobots.com/ oraz stronie w serwisie Bandcamp.