6 najlepszych kreatywnych efektów (cz. I)
Korzystając z efektów, największą ilość czasu zwykle poświęcamy na doszlifowanie brzmienia naszego miksu. Dzisiaj jednak pójdziemy w trochę inną stronę i zamiast ulepszać to co już mamy, przedstawimy 6 najciekawszych darmowych efektów do kreatywnego zastosowania podczas produkcji. Pozwolą nam one w mniej lub bardziej radykalny sposób zniekształcić istniejące brzmienia i tym samym nadać oryginalności naszym utworom.
1. Glitch 1.3 (Illformed)
Multiefekt pozwalający na tworzenie rytmicznych sekwencji dziewięciu efektów. Poza oczywistym zastosowaniem w celu wprowadzenia "glitchów" na sygnale, może być to również ciekawy sposób na szybkie stworzenie, losowej wariacji w perkusji. Parametrem "Amount" określamy prawdopodobieństwo wystąpienia efektu oraz możemy doprecyzować częstotliwość z jaką ma mieć to miejsce. Niestety, wtyczka nie posiada wsparcia dla 64-bitowych systemów. (http://illformed.org/)
2. Backmask (Freakshow Industries)
Tak jak sugeruje nazwa, ta wtyczka automatyzuje proces cięcia oraz odwracania fragmentów dźwięku. Może szybko dodać oryginalnego klimatu nudnej perkusji, instrumentom czy nawet wokalom. Ta wtyczka technicznie nie jest darmowa, jednak Freakshow Industries pozwala na jednorazowe bezpłatne pobranie. Pod przyciskiem "Steal" możemy zarejestrować kopię pełnej wersji wtyczki ze wszystkimi funkcjami, jednak nie będziemy mieli możliwości późniejszego zaktualizowania jej w przypadku gdy zostanie wypuszczona nowa wersja produktu. Dostępne pod VST, VST3, AU i AAX dla systemów Windows i Mac OS X. (https://freakshowindustries.com/)
3. Valhalla Freq Echo (Valhalla DSP)
Bardzo ciekawe połączenie efektów delay i frequency shifter. Co prawda, wtyczka jest zdolna do naprawdę ekstremalnych zniekształceń dźwięku, jednak najlepiej sprawdzi się w bardziej subtelny sposób, nadając liniom echa brzmienie przypominające phaser lub chorus. Dostępne pod VST, AU, AAX i RTAS dla systemów Windows i Mac OS X. (https://valhalladsp.com/shop/delay/valhalla-freq-echo/)
4. Argotlunar (Michael Ourednik)
Granularne delay'e dzielą wchodzący sygnał na małe cząsteczki dźwięku i pozwalają na manipulowanie ich głośnością, panoramą, opóźnieniem, długością cząsteczek czy transpozycją. Dużą rolę odgrywa tutaj losowość, pod każdym parametrem w Argotlunar znajdziemy kontrolę nad rozproszeniem ich wartości pomiędzy pojedynczymi cząsteczkami dźwięku, przez co otrzymany efekt staje się o wiele bardziej ciekawszy i organiczny. Dodatkowo, te wszystkie ustawienia będą potęgowane przez dodanie feedbacku (na przykład dodanie transpozycji skutkuje w stopniowym podnoszeniu się dźwięku z każdym nowym powtórzeniem). Oczywiście można używać tego efektu w bardziej subtelny sposób, ale najbardziej interesującym zastosowaniem jest całkowite przekształcanie wchodzącego sygnału w drony czy tzw. "chmurę dźwięku". Dostępne pod VST i AU dla systemów Windows, Mac OS X i Linux. (https://mourednik.github.io/argotlunar/)
5. Ribs (Eugene Yakshin)
Syntezator granularny pozwalający na analizowanie wchodzącego sygnału w czasie rzeczywistym, czym wypełnia lukę pomiędzy syntezą a efektami granularnymi. Niestety, może być z tego powodu dosyć trudny to skonfigurowania i prawdopodobnie będziemy musieli skorzystać z pomocy manuala. Żeby wykorzystać cały potencjał tej wtyczki wymagana jest kombinacja dwóch ścieżek - audio, na którą wrzucamy Ribs jako efekt oraz MIDI, z której będziemy wysyłać wszystkie nuty. Bardzo ważną rzeczą do ustawienia jest również "performance mode" i "refill mode", które możemy znaleźć w lewym górnym rogu interfejsu. Odpowiadają one za tryb działania (na początek polecamy tryb "NOTES" - Ribs zacznie odpowiadać wtedy na informacje MIDI i zachowywać się jak syntezator) oraz w jaki sposób ma być wypełniany bufor wtyczki. Na przykład "notes" zacznie pobierać audio z każdą nową nutą, natomiast "hold" pobierze ją tylko za pierwszym razem, a każda następna będzie odgrywać poprzednio nagrany fragment. Dostępne pod VST i AU dla systemów Windows i Mac OS X. (https://www.kvraudio.com/forum/viewtopic.php?t=486995)
6. PaulXStretch (Xenakios)
Algorytm timestretchingu PaulStretch w formie wtyczki. Pozwala na ekstremalne rozciąganie sampli bez utraty jakości. Możemy tworzyć w ten sposób wszelkiego rodzaju pady, drony czy efekty dźwiękowe. Dostępne pod VST i AU dla systemów Windows i Mac OS X. (https://xenakios.wordpress.com/paulxstretch-plugin/)
polecane