Więcej...

10. edycja Soundedit już 25 października

07.10.2018 
10. edycja Soundedit już 25 października

Tegoroczny festiwal Soundedit, poza anonsowanymi już gwiazdami, jak The Opposition, Morcheeba, Nosowska i Giorgio Moroder, odwiedzi też Orbital – jeden z najbardziej znanych brytyjskich duetów, poruszający się w nurcie muzyki elektronicznej. To właśnie Orbital był prekursorem gatunku, który później rozwinęli Daft Punk czy The Chemical Brothers. Dzięki Brytyjczykom, zespoły grające muzykę taneczną występują dzisiaj podczas wielkich festiwali muzycznych na równych prawach z gwiazdami rocka.

Orbital został założony przez dwójkę braci Phila i Paula Hartnollów w 1989 r. Pierwszy utwór artyści nagrali na magnetofonie ich taty. Nosił on tytuł Chime, został wydany w grudniu 1989 roku i dotarł do 17 miejsca brytyjskiej listy przebojów. Pierwszy album zatytułowany Orbital (znany również jako Zielony album) bracia nagrali w 1991 r.

 

 

Uznanie wśród krytyków, jak i szerszej publiczności duet zdobył wydając w 1993 r. drugą płytę Orbital 2. Album dotarł do 28 miejsca brytyjskiej listy przebojów i utrzymał się tam przez piętnaście tygodni. W 2004 r. po serii udanych koncertów zespół zakończył działalność, ale wrócił na scenę w 2009 r. podczas festiwalu The Big Chill. Duet od początku swojej działalności wydał łącznie osiem albumów. Dziewiąty Monsters Exist będzie miał premierę 14 sierpnia br.

Przed Orbital wystąpi The Orb - założony w 1988 roku, stworzony przez Alexa Patersona oraz Jimmy’ego Cauty duet to pionierzy muzyki ambient house. Ich pomysł na muzykę elektroniczną to spowolnione, bardziej uduchowione rytmy.

 

Alex Paterson oraz Jimmy Cauty - The Orb

Przez lata działalności członkowie The Orb zmieniali się; tylko Alex Paterson przetrwał wszystkie zawirowania składu. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się we wczesnych latach 80., kiedy pracował jako techniczny Killing Joke. W 1986 spotkał Cauty’ego, a duet zaczął występować razem jako The Orb w legendarnym londyńskim klubie The Land of Oz. W 1990 wydali klasyczny już singiel Little Fluffy Clouds, a rok później album The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld. W 1992 r. singiel z trwającym prawie 40 minut utworem Blue Room dotarł na ósme miejsce brytyjskich list przebojów. Wydana w lipcu 1992 płyta U.F.Orb dotarła już na sam szczyt list sprzedaży w UK, a oba albumy są dziś uznawane za klasykę muzyki elektronicznej.

 

 

Z kolei dzięki płycie Orblivion z 1997 The Orb podbili także rynek amerykański. W 2010 roku grupa otrzymała zamówienie od londyńskiej Royal Opera House na operę Moonbuilding with the Orb, a w tym samym roku wydała album Metallic Spheres, nagrany we współpracy z Davidem Gilmourem. Swój piętnasty album studyjny No Sounds Are Out of Bounds The Orb wydali w czerwcu tego roku.

Dokładny program festiwalu oraz więcej informacji: www.soundedit.pl