Więcej...

Książka o muzyce eksperymentalnej z Europy Wschodniej do pobrania za darmo

06.02.2019 
Książka o muzyce eksperymentalnej z Europy Wschodniej do pobrania za darmo fot. http://www.soundexchange.eu

"Sound Exchange. Experimental Music Cultures in Central and Eastern Europe" to obszerna, zbiorowa publikacja dzięki której możemy poznać sceny muzyki eksperymentalnej m.in. w Estonii, na Węgrzech czy w Polsce. Pozycja wydana przez Instytut Goethego w Berlinie a dostępna jest w formie pliku PDF, który możemy pobrać zupełnie bezpłatnie.

Książka powstała z inicjatywy Carstena Seiffartha oraz Carstena Stabenowa - jest ina częścią większego projektu artystyczno-badawczego, który ma na celu przywrócić pamięć o senach muzyki eksperymentalnej w krajach bloku wschodniego. Publikacji "Sound Exchange" towarzyszył szereg inicjatyw artystycznych, których partnerami były takie festiwale jak chociażby Audio Art w Krakowie czy Jauna Musika w Wilnie.

(fot. http://www.soundexchange.eu)

W książce znalazły się dwa teksty poświęcone naszej rodzimej muzyce eksperymentalnej a autorką jednego z nich jest krytyczka muzyczna i kuratorka, Monika Pasiecznik, którą zapytaliśmy o to czego dowiemy się z lektury publikacji - "Sound Exchange" jest kopalnią wiedzy o zjawiskach efemerycznych, nie zawsze tych z głównego nurtu, które zaistniały w bloku wschodnim, czyli w szczególnych warunkach politycznych i kulturowych - mówi Monika Pasiecznik -  Mimo żelaznej kurtyny i utrudnionego kontaktu, sceny eksperymentalne na Wschodzie były znane na Zachodzie. Jednak po upadku żelaznej kurtyny ta bogata tradycja eksperymentowania została niejako zapomniana i pozostawiona sama sobie. Przykładem jest środowisko i dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie, które powstało w 1956 roku i zostało zamknięte na początku XXI wieku. Przynajmniej od czasu transformacji nikt się nim nie interesował a nagrania nie były dostępne. Dopiero od ok. dekady jego dorobek znów budzi zainteresowanie - jest przedmiotem rozmaitych działań artystycznych oraz wydawany jest na płytach - zauważa autorka książki „Rytuał superformuły” o Karlheinzu Stockhausenie.

- Proszę zauważyć, że te sceny bardzo interesują zewnętrznych obserwatorów. Książkę oraz cały projekt zrealizowali Niemcy. Nic podobnego wcześniej nie powstało - dodaje Monika Pasiecznik, której artykuł "A History of Electroacoustic Music in Poland from the Perspective of the Polish Radio Experimental Studio 1957–1990" znajdziecie obok wielu innych w publikacji "Sound Exchange".

Książka w formacie PDF do pobrania TUTAJ.