Książka o muzyce eksperymentalnej z Europy Wschodniej do pobrania za darmo

06.02.2019 
Książka o muzyce eksperymentalnej z Europy Wschodniej do pobrania za darmo fot. http://www.soundexchange.eu

"Sound Exchange. Experimental Music Cultures in Central and Eastern Europe" to obszerna, zbiorowa publikacja dzięki której możemy poznać sceny muzyki eksperymentalnej m.in. w Estonii, na Węgrzech czy w Polsce. Pozycja wydana przez Instytut Goethego w Berlinie a dostępna jest w formie pliku PDF, który możemy pobrać zupełnie bezpłatnie.

Książka powstała z inicjatywy Carstena Seiffartha oraz Carstena Stabenowa - jest ina częścią większego projektu artystyczno-badawczego, który ma na celu przywrócić pamięć o senach muzyki eksperymentalnej w krajach bloku wschodniego. Publikacji "Sound Exchange" towarzyszył szereg inicjatyw artystycznych, których partnerami były takie festiwale jak chociażby Audio Art w Krakowie czy Jauna Musika w Wilnie.

(fot. http://www.soundexchange.eu)

W książce znalazły się dwa teksty poświęcone naszej rodzimej muzyce eksperymentalnej a autorką jednego z nich jest krytyczka muzyczna i kuratorka, Monika Pasiecznik, którą zapytaliśmy o to czego dowiemy się z lektury publikacji - "Sound Exchange" jest kopalnią wiedzy o zjawiskach efemerycznych, nie zawsze tych z głównego nurtu, które zaistniały w bloku wschodnim, czyli w szczególnych warunkach politycznych i kulturowych - mówi Monika Pasiecznik -  Mimo żelaznej kurtyny i utrudnionego kontaktu, sceny eksperymentalne na Wschodzie były znane na Zachodzie. Jednak po upadku żelaznej kurtyny ta bogata tradycja eksperymentowania została niejako zapomniana i pozostawiona sama sobie. Przykładem jest środowisko i dorobek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie, które powstało w 1956 roku i zostało zamknięte na początku XXI wieku. Przynajmniej od czasu transformacji nikt się nim nie interesował a nagrania nie były dostępne. Dopiero od ok. dekady jego dorobek znów budzi zainteresowanie - jest przedmiotem rozmaitych działań artystycznych oraz wydawany jest na płytach - zauważa autorka książki „Rytuał superformuły” o Karlheinzu Stockhausenie.

- Proszę zauważyć, że te sceny bardzo interesują zewnętrznych obserwatorów. Książkę oraz cały projekt zrealizowali Niemcy. Nic podobnego wcześniej nie powstało - dodaje Monika Pasiecznik, której artykuł "A History of Electroacoustic Music in Poland from the Perspective of the Polish Radio Experimental Studio 1957–1990" znajdziecie obok wielu innych w publikacji "Sound Exchange".

Książka w formacie PDF do pobrania TUTAJ.

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó