Więcej...

Zobacz instrumenty Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

06.06.2019 
Zobacz instrumenty Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Podczas tegorocznego X Jubileuszowego Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, Archiwum Polskiego Radia przedstawi wybrane fragmenty dziedzictwa Studia Eksperymentalnego – miejsca, które było jedną z pierwszych placówek na świecie skupiającą twórców muzyki elektroakustycznej.

W Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia (funkcjonującym w latach 1958 – 2004) aktywnie działali m.in.: Eugeniusz Rudnik, Krzysztof Penderecki, Włodzimierz Kotoński i Barbara Sikora – kompozytorzy, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej muzyki, nie tylko w jej awangardowej formie. Wydarzenie to okazja do prezentacji instrumentów, nagrań słownych, partytur utworów oraz filmów z muzyką stworzoną przez kompozytorów pracujących w SEPR.

Program przygotowany przez Archiwum Polskiego Radia będzie obejmował:

•    prezentację wybranych działających instrumentów wykorzystywanych w Studiu (będzie można nagrać swój głos połączony z wytwarzanymi przez nie efektami na taśmie szpulowej, której fragmenty zostaną pocięte – wzorem metody Eugeniusza Rudnika – i wręczone uczestnikom wydarzenia)
•    odtwarzanie unikatowych nagrań wypowiedzi twórców Studia Eksperymentalnego wzbogacone prezentacją partytur utworów powstałych w Studiu zachowanych w zbiorach Archiwum Polskiego Radia
•    warsztaty radiowe pod tytułem „Co to jest Efektoteka?”
•    projekcję filmów krótkometrażowych z muzyką powstałą w Studiu Eksperymentalnym (pokazane zostaną m.in.: „Król Midas” z roku 1963 z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, „Fobia” z roku 1967 z muzyką Eugeniusza Rudnika oraz jeden z odcinków „Polskiej Kroniki Non-Camerowej” zilustrowany muzycznie przez Bohdana Mazurka)

Zapraszamy 8 czerwca (sobota) do Sali Staszica w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72). Początek wydarzenia o godz. 12.30. Wstęp wolny.
Więcej szczegółów TUTAJ.