"Nagrastory" - historia Stefana Kudelskiego
Życiorys Stefana Kudelskiego to gotowy materiał na scenariusz filmowy i nie tylko dlatego, że urodzony w przedwojennej Warszawie, twórca pierwszego przenośnego magnetofonu Nagra to dwukrotny laureat Oscara. Szczegóły tej niezwykłej historii w książce "Nagrastory" przybliża Anna Maria Macura, towarzyszka ostatniej dekady jego życia.
Kiedy w Stefan Kudelski zmarł w 2013 roku na portalu NPR w ten sposób o nim pisano - Choć niewiele osób spoza środowiska filmowego czy radiowego kojarzy nazwisko Stefana Kudelskiego, faktem jest, że jego Nagra […] zrewolucjonizowała rejestrację dźwięku dla radia, telewizji i filmu - Kudelski w wieku zaledwie 22 lat wynalazł sprzęt, który na dziesięciolecia zmienił całą branżę. Tranzystorowa wersja Nagra III z roku 1957 stała się w latach sześćdziesiątych technologiczną rewelacją. Kudelski skonstruował najmniejszy magnetofon świata, który można było schować w kieszeni.
(fot. www.nagraaudio.com)
To właśnie dlatego w 1978 roku Stefan Kudelski otrzymuje Oscara w kategorii naukowo-technicznej. Dzięki jego magnetofonom filmowcy nie musieli wozić już na plan ciężkiego sprzętu. Produkty firmy Nagra sprawdzają się jednak nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach - magnetofony towarzyszą m.in. ekspedycji na Mount Everest z 1952 roku, wyprawie na dno Rowu Mariańskiego z 1960 roku i wreszcie lądowaniu na Księżycu, które miało miejsce w 1969 roku. Dzięki Stefanowi Kudelskiemu i jego wynalazkowi mogliśmy usłyszeć słynne słowa Neila Armstronga.
O tym wszystkim i wielu innych rzeczach będziemy mogli przeczytać w książce "Nagrastory", której premiera odbędzie się 27 lutego w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Podczas spotkania wyemitowany będzie również film dokumentalny z 1994 roku, pt. "NAGRA – film o Stefanie Kudelskim". Początek spotkania o godzinie 17:00.
polecane