Więcej...

Najlepszy freeware z ostatnich tygodni

19.05.2020 
Najlepszy freeware z ostatnich tygodni

Przegląd najciekawszych wtyczek i aplikacji z ostatnich tygodni za które nie trzeba nic płacić.

Analog Obsession LALA

Analog Obsession to jeden z najbardziej produktywnych twórców wtyczek audio. Chyba nie ma tygodnia, w którym nie pojawiłby się jakiś nowy produkt tej marki. Generalnie jej wtyczki są darmowe, ale jeśli ktoś chce wspierać te niewątpliwie dobrze służące branży muzycznej działania, to może to zrobić za pośrednictwem serwisu Patreon.

Zarówno nazwa jak i wygląd interfejsu graficznego kompresora LALA sugerują jakiś związek tej wtyczki z kompresorem optycznym Teletronix LA-2A Leveling Amplifier. Ale nie jest to kolejna, trzysta osiemdziesiąta piąta emulacja tego urządzenia, ale coś znacznie więcej. Poza funkcjonalnością kompresora mamy tu wejście sidechain z 3-pasmowym filtrem i regulator proporcji wet/dry. Wtyczka dostępna jest w formatach VST, VST3 i AU.

Więcej informacji TUTAJ.

AudioFB Blanka

Firma Audiofusion:Bureau, w skrócie AudioFB, udostępniła wtyczkę o nazwie Blanka. Zgodnie z obowiązującą modą, jej interfejs graficzny wygląda jak po wyciągnięciu z zawilgoconego studia w piwnicy, z którego nikt nie korzystał od co najmniej 50 lat. Procesor należy do grupy exciterów, czyli narzędzi uszlachetniających brzmienie. Mamy w nim przełączany filtr górnoprzepustowy 75/105 Hz oraz trzy gałki do dostrojenia barwy: Weitght (to nie jest literówka, tak ma być), Clarity oraz Punch. Wtyczkę (VST, VST3, AU, AAX) należy kupić za 0 dolarów, a następnie wypełnić formularz po portugalsku/angielsku (nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale zapewniamy, że warto – mimo wszelkich przeszkód lingwistycznych). Proponujemy też „odwrócić” interfejs i poklikać na nim myszką.

Więcej informacji TUTAJ.

Wavesfactory SnareBuzz 2.0

Są takie elementy brzmienia bębnów akustycznych, które z pozoru wydają się niechcianymi artefaktami, ale pozwalającymi nadać temu instrumentowi oryginalny charakter. Jednym z nich jest niepożądane brzęczenie sprężyn werbla. Większość dostępnych bibliotek sampli oferuje dźwięki starannie wyczyszczone i wypolerowane, bez takich właśnie „brudnych” odgłosów. A jeśli z jakiegoś względu chcielibyście je mimo wszystko wprowadzić, to pomoże Wam w tym SnareBuzz 2.0 firmy Wavesfactory ze słonecznej Majorki. Regulacji podlegają tu takie parametry jak naciąg sprężyn i odległość mikrofonu. Możemy też wybrać jeden z kilku typów werbla/sprężyn oraz charakter wnętrza, w którym odbywa się nasze wirtualne nagranie. Wtyczka dostępna jest w formatach VST, VST3, AAX i AU.

Więcej informacji TUTAJ.

Nembrini Audio Crunck v2 iOS

Emulator brzmienia wzmacniaczy w urządzeniu mobilnym? Dlaczego nie! Igor Nembrini wyspecjalizował się w tworzeniu procesorów emulujących brzmienie wzmacniaczy gitarowych. To on właśnie odpowiada za najciekawsze wtyczki tego typu znajdujące się w ofercie Brainworx oraz Universal Audio, a od pewnego czasu także za pluginy sygnowane własnym nazwiskiem. Jak się okazuje, nie tylko pluginy.

Firma Nembrini Audio wchodzi odważnie także w świat procesorów AUv3, co oznacza, że można z nich korzystać w urządzeniach z systemem iOS. I nie jest to jedna wtyczka, ale aż pięć, wśród których znajdziemy doskonały Crunck v2. Oprócz pracy w trybie wtyczek AUv3 procesory mogą też działać samodzielnie, zamieniając naszego iPhona lub iPada w maszynę do generowania mocnych, gitarowych riffów w niemal każdym charakterze sonicznym.

Oprócz gwoździa programu, którym niewątpliwie w całym tym towarzystwie jest Crunck v2, mamy trzy efekty wchodzące w skład zestawu wtyczek Analog Rack, ale w wersji iOS: Delay, Chorus i Noise Gate. Ich nazwy w zasadzie mówią wszystko, ale funkcjonalność czwartego procesora, Cleaner, jest już mniej oczywista. Okazuje się jednak, że to po prostu zestaw przestrajanych filtrów górno- i dolnoprzepustowego, pozwalających „oczyścić” sygnał z nadmiaru niskich i wysokich tonów. Jakoś trudno nam sobie wyobrazić gitarzystów szalejących po scenie z iPadem, ale w prostych zastosowaniach w domowym studiu nagrań taki pakiet może sprawdzić się doskonale. W końcu to przecież Nembrini.

Więcej informacji TUTAJ.