Polska Biblioteka Muzyczna - odkryj nowy wymiar muzyki!
Działające od 75 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne udostępnia swoje unikatowe zasoby. Rusza Polska Biblioteka Muzyczna.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest największym wydawcą nut i książek o muzyce w Polsce, a jego dynamiczny rozwój i międzynarodowy prestiż pozwalają uznawać Oficynę za instytucję skutecznie promującą rodzimą twórczość muzyczną na świecie. Przez 75 lat istnienia Polskie Wydawnictwo Muzyczne zgromadziło setki tysięcy materiałów o nieocenionej wartości kulturowej. Dzięki cyfrowej Polskiej Bibliotece Muzycznej każdy będzie mógł zerknąć w archiwa Oficyny i poznać jeszcze lepiej historię polskiej kultury.
„Polska Biblioteka Muzyczna to milowy krok w historii naszej Oficyny”, komentuje Dyrektor – Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy. „Dzięki pozyskanym środkom możemy nie tylko sukcesywnie zabezpieczać zbiory, profesjonalnie digitalizować je w specjalnie opracowany na potrzeby projektu sposób, ale także otwierać bogate archiwa i pokazywać je światu. A mamy czym się chwalić – na międzynarodowej mapie kultury PWM ma ugruntowaną wysoką pozycję od dziesięcioleci znaną z upowszechniania polskiej muzyki najwyższej próby; chcemy jak najlepiej wykorzystać najnowsze zdobycze techniki w pełnieniu naszej misji”.
Zbiory udostępnione w Polskiej Bibliotece Muzycznej obejmują różnorodne, unikatowe treści i nieupublicznione wcześniej obiekty. Na poszukiwaczy wyjątkowych materiałów nutowych czekają partytury mało znanych dzieł solowych, kameralnych i orkiestrowych powstałe od średniowiecza do współczesności, reprezentujące różne style i gatunki, które zadowolą najmłodszych adeptów sztuki muzycznej, jak i profesjonalistów. Wśród kompozytorów, których utwory już teraz znajdują się w Polskiej Bibliotece Muzycznej, najliczniej reprezentowani są: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Fryderyk Chopin, Wojciech Kilar, Janina Garścia, Marta Ptaszyńska, Witold Szalonek czy Romuald Twardowski.
Miłośnicy sztuk wizualnych odnajdą nieudostępniane dotąd fotografie i grafiki przedstawiające codzienne życie naszych najważniejszych kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego, a także ich krewnych i bliskich. Na portalu są również ikonografie przedstawiające sceny z życia codziennego od XIX do I poł. XX w., panoramy miast, fotografie zabytków, budynków teatrów i oper, pałaców i zamków. Wśród udostępnionych zbiorów znajdują się reprodukcje korespondencji, rękopisów muzycznych, afisze i programy koncertowe oraz wycinki prasowe dokumentujące życie muzyczne.
W pierwszym etapie na portalu będzie zamieszczonych ponad 10 000 obiektów cyfrowych, a dostęp do materiałów nutowych przeznaczonych do wypożyczenia będzie znacznie łatwiejszy. Zarówno instytucje, jak i osoby prywatne – zawodowo związane z muzyką, ale i uczniowie, studenci, melomani – znajdą w Polskiej Bibliotece Muzycznej wartościowe i niedostępne wcześniej materiały. Użytkownicy Polskiej Biblioteki Muzycznej będą mogli wykorzystać fragmenty utworów w swojej działalności naukowej i dydaktycznej.
Szybki, prosty dostęp online do materiałów cyfrowych z każdego miejsca na świecie i o dowolnej porze to szansa częstszej obecności muzyki polskiej w repertuarze koncertowym i mediach; to także krok w kierunku upowszechniania wiedzy o historii naszej rodzimej muzyki i osiągnięciach jej dawnych i współczesnych twórców.
PWM zaprasza do Polskiej Biblioteki Muzycznej po nuty, ikonografię i informację. Zajrzyj w zbiory Polskiego Wydawnictwa Muzycznego TUTAJ.
polecane