Avid MTRX Studio
W grudniowym numerze EiS prezentujemy najnowszy interfejs firmy Avid, określany jako hybrydowy i noszący nazwę Carbon. Nieco wcześniej pokazał się w sprzedaży Avid MTRX Studio, prostsza wersja Avid MTRX.
Na pierwszy rzut oka Core wygląda zaskakująco podobnie do MTRX Studio, ale w swej istocie to dwa zupełnie inne urządzenia. MTRX Studio oferuje wszystko to co większy MTRX, z obsługą 64 kanałów Dante oraz możliwością współpracy z każdym systemem odsłuchowym od stereo poprzez Dolby Atmos, tryb 7.1.4, aż do konfiguracji uwzględniających obsługę do 18 kanałów. Urządzenie wyposażone jest w przetworniki A/C i C/A opracowane przez duńską firmę DAD (Digital Audio Denmark), 2 wysokiej klasy przedwzmacniacze i oferuje pełną współpracę zarówno z Pro Tools Native, jak i Pro Tools HDX.
I tu tkwi zasadnicza różnica – do pracy z komputerem MTRX Studio, podobnie jak większy MTRX, wymaga podłączenia DigiLink, np. za pomocą kart Avid. Natomiast w przeciwieństwie do MTRX (bez opcjonalnych kart) oferuje dwa przedwzmacniacze, 16 wejść i wyjść liniowych, 16 portów ADAT, 2 wyjścia monitorowe i słuchawkowe, a także wbudowany procesor monitorowy SPQ.
W porównaniu do MTRX model MTRX Studio nie ma natomiast portów AES, ma zmniejszoną o połowę liczbę portów w krosownicy, mniej filtrów i krótsze opóźnienie w SPQ (w MTRX pod postacią opcjonalnej karty), wyposażony jest w zasilacz bez redundancji, a obsługiwana częstotliwość próbkowania kończy się na 192 kHz, podczas gdy w MTRX jest ona dwukrotnie większa.
W ten sposób ukształtowała się aktualna linia interfejsów Avid z najtańszym, „hybrydowym” Carbon; znajdującym się pośrodku, w pełni obsługującym HDX (przez DigiLink) modelem MTRX Studio (będącym efektem współpracy Avid i DAD); oraz flagowym MTRX, którego funkcjonalność można poszerzać za pomocą opcjonalnych modułów.
Orientacyjna cena urządzenia oscyluje wokół 26.000 zł.
www.avid.com
www.konsbud-audio.pl
polecane