Tworzenie muzyki na miarę XXI wieku – HiFiBerry

26.05.2021 
Tworzenie muzyki na miarę XXI wieku – HiFiBerry

Szybki rozwój technologiczny, z którym wszyscy dzisiaj mamy do czynienia, ma wpływ na każdą dziedzinę. Dotyczy to również muzyki. Warto poznawać nowe sposoby tworzenia, utrwalania i odsłuchiwania muzyki.

Współczesny sprzęt stale podnosi standardy związane z dźwiękiem, pozwala na coraz wierniejszy zapis utworów oraz odtwarzanie ich w wyższej jakości, a przede wszystkim ułatwia każdy z tych procesów i sprawia, że można korzystać z nowoczesnych udogodnień w dowolnym momencie. Dzisiaj każdy z nas w kieszeni nosi sprzęt lepszy od tego, na który kilkadziesiąt lat temu mogli pozwolić sobie tylko nieliczni melomani! Możliwe jest też samodzielne stworzenie wysokiej klasy urządzenia umożliwiającego uzyskanie znakomitych efektów zarówno podczas zapisywania muzyki, jak i jej odtwarzania. Można to osiągnąć dzięki połączeniu możliwości minikomputera Raspberry Pi oraz odpowiednich narzędzi i właściwego oprogramowania.

HiFiBerry, czyli jak zrobić kartę dźwiękową z Raspberry Pi

Raspberry Pi to prawdopodobnie najpopularniejsza na świecie płytka rozwojowa tego rodzaju. Codziennie powstają projekty, które wykorzystują jej pracę, aby poszerzyć możliwości minikomputera i użyć go do nowych, fascynujących zastosowań. Jednym z nich jest HiFiBerry, czyli zewnętrzna karta dźwiękowa. Instalacja urządzenia nie wymaga żadnych umiejętności lutowania ani specjalistycznej wiedzy ze strony użytkownika, dlatego taki projekt mogą bez problemu wykonać nawet te osoby, które na co dzień nie zajmują się elektroniką. Na minikomputer Raspberry Pi (dowolny model z 40 pinami GPIO) wystarczy nałożyć przygotowaną płytkę HiFiBerry. Urządzenie jest zasilane bezpośrednio przez utworzone połączenia, dzięki czemu nie wymaga ono doprowadzenia dodatkowego źródła energii. Podstawowym kanałem wejściowym jest standardowe gniazdo audio mini jack 3,5 mm - można przez nie podłączyć na przykład mikrofon lub przesłać sygnał dźwiękowy z innego urządzenia. Część modeli posiada także dwukanałowe wyjście RCA (dwa gniazda) lub na przykład wyjścia optyczne, BNC czy TOSLink. Odpowiednio dobrane modele z dopiskiem przy nazwie “DAC” - posiadają zainstalowane specjalne przetworniki cyfrowo analogowe (DAC). Tego typu sprzęt jest w stanie przetwarzać cyfrowy zapis dźwięku na analogowy sygnał dla głośników, co umożliwia łatwe odtwarzanie muzyki oraz innych brzmień (na przykład ścieżek dźwiękowych z filmów czy gier) w wysokiej jakości. Możesz też znaleźć karty dźwiękowe z wyjściem cyfrowym, które posłużą jako źródło sygnału do zewnętrznego DAC’a. 

Oprogramowanie, które pozwala tworzyć muzykę – ELK Audio OS

Na blogu HiFiBerry można przeczytać o powstałym bardzo niedawno, bo pod koniec 2019 roku, nowym oprogramowaniu stworzonym przez firmę MIND Music Labs, znaną dzisiaj jako ELK. Program nazywa się ELK Audio OS i jest bezpośrednim następcą znanego już wcześniej Elk Pi. Był to zestaw stworzony z myślą przede wszystkim o specjalistach, jednak wskutek ogromnego zainteresowania użytkowników autorzy zdecydowali się udostępnić platformę wszystkim chętnym twórcom muzyki. Nowe oprogramowanie umożliwia uruchamianie dużej ilości formatów wtyczek efektowych i istniejących już VST, które można znaleźć na przykład w tak popularnych programach muzycznych, jak FL Studio, REAPER czy Cubase. Tak obszerna baza narzędzi sprawia, że tworzenie na ELK Audio OS jest ogromną przyjemnością i sprzyja rozwijaniu kreatywności w komponowaniu, miksowaniu czy obróbce dźwięku. Warto zaznaczyć, że jest to oprogramowanie, które oficjalnie wspiera linię kart dźwiękowych HiFiBerry i przede wszystkim jest dostępne na licencji typu open source. Oznacza to, że każdy użytkownik może z łatwością uzyskać dostęp do kodu źródłowego programu i edytować go, dopasowując do własnych potrzeb, a następnie upubliczniać dla innych. Dzięki temu platforma może rozwijać się jeszcze szybciej, a tworzenie własnej muzyki z HiFiBerry i ELK z dnia na dzień staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó