Od czego zacząć tworzenie podcastu?

19.09.2021 
Od czego zacząć tworzenie podcastu?

Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z podcastami, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Na Twoje szczęście przygotowaliśmy poniższy przewodnik, w którym przeprowadzimy Cię przez cały proces od wyboru nazwy po zestawienie sprzętu, którego będziesz potrzebował, aby stworzyć idealną konfigurację!

Wybór tematu

Kiedy zdecydowałeś, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z podcastami, pierwszym krokiem powinno być określenie, czego Twój podcast ma dotyczyć. Rozważając wybór tematu powinieneś zastanowić się na kilkoma rzeczami - dlaczego w ogóle chcesz się tym zajmować, jakie są cele Twoje i samego podcastu. Niezależnie od tego, czy chodzi tylko o zabawę, czy o zdobycie potencjalnych klientów dla firmy, wiedza o tym pomoże Ci w podcastowej podróży.

Gdy już określiłeś swój cel, nadchodzi czas, aby wybrać temat przewodni. Nie musi on być zdefiniowany bardzo szczegółowo, a nawet może być bardzo szeroki, co pozwoli inicjować rozmaite dyskusje. Takim szerokim tematem jest na przykład muzyka, bowiem może dotyczyć trendów i gatunków muzycznych, sprzętu, historii muzyki i liderów branży, od wykonawców po realizatorów. Niezależnie od tematu, upewnij się, że jesteś nim szczerze zainteresowany!

Nazwa podcastu

Następnym krokiem jest wybór nazwy podcastu. Wybierając ją warto wziąć pod uwagę kilka elementów. Nazwa powinna być zwięzła i konkretna, aby dokładnie wskazać, do kogo kierujesz swój podcast. Bądź kreatywny! Użycie kalamburu czy ciekawej frazy to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi potencjalnych słuchaczy. Wybierając nazwę podcastu nie zapomnij wziąć pod uwagę możliwości wyszukiwania. Pamiętaj, aby uwzględnić określone słowa kluczowe, zwiększając w ten sposób szanse pojawienia się jej w wynikach wyszukiwania, zarówno w Google, jak i na popularnych platformach do słuchania podcastów, takich jak Apple Podcasts lub Spotify. Upewnij się też, że nazwa nie jest zajęta na poszczególnych platformach i w mediach społecznościowych. Najlepiej aby wszędzie brzmiała ona tak samo, co pozwoli zachować spójność.

Wybór formatu podcastu

Teraz, gdy określiłeś już cele podcastu, tematy i nazwę, czas pomyśleć o formacie. Jedno pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, brzmi: w jakim formacie czuję się najbardziej komfortowo i  jaki najlepiej pasuje do mojego podcastu?

Oto kilka pytań dodatkowych, które warto sobie zadać:

Czy mój podcast ma być programem z udziałem jednego, czy kilku prowadzących?
Czy podcast ma przebiegać według skryptu z konkretnymi punktami, czy bardziej jako „swobodnie płynąca” konwersacja?
Czy powinienem łączyć różne formaty, czy trzymać się tylko jednego?
Jeśli chodzi o wybór formatu, nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi! Wybierz taki, który najlepiej pasuje do Twoich celów podcastowych - od wywiadu-rzeki po podsumowania najnowszych wiadomości, czy nawet treści edukacyjne.

Wybór sprzętu do podcastów

Teraz nadszedł czas na zakup sprzętu do podcastów audio. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy listę, od mikrofonów po słuchawki i zestawy, które spełnią wszystkie Twoje potrzeby związane z podcastami.

Mikrofony i zestawy słuchawkowe do podcastów

1.

BP40

Jeśli szukasz mikrofonu, który zapewni bogate, naturalne brzmienie, podobne do tego z przetworników pojemnościowych, nadawczy mikrofon wokalny BP40 sprawdzi się doskonale. Świetny do realizacji podcastów BP40 zapewnia dokładną reprodukcję głosu i pozwala zachować jego prezencję. Wyposażony jest w przełączany filtr górnoprzepustowy 100 Hz, gwarantujący skuteczną ochronę przed zgłoskami wybuchowymi.

2.

Audio-Technica AT2020

To jeden z najpopularniejszych budżetowych mikrofonów pojemnościowych typu „side address” na świecie. Świetnie sprawdzi się w studiach amatorskich/domowych. Doskonale oddaje ciepło ludzkiego głosu. Bardzo niski poziom szumów własnych idealnie nadaje się do cyfrowej rejestracji dźwięku. Obsługa wysokich poziomów ciśnienia dźwięku (SPL) wraz z szerokim zakresem dynamiki dają w efekcie niezrównaną wszechstronność. Kardioidalna charakterystyka kierunkowa zmniejsza  przechwytywanie dźwięków z boków i z tyłu, poprawiając izolację pożądanego źródła dźwięku. Posiada przegubowy gwintowany uchwyt do statywu, który pozwala na bezpieczne, łatwe i precyzyjne zamocowanie mikrofonu. Wytrzymała konstrukcja sprawia, że jest trwały i z pewnością posłuży nam przez długie lata.

3.

Audio-Technica AT2020USB+

Mikrofon AT2020USB+ jest wyposażony w wyjście USB umożliwiające rejestrowanie muzyki lub sygnału z innego akustycznego źródła dźwięku za pomocą twojego ulubionego oprogramowania. Mikrofon oferuje wysoko oceniany i nagradzany dźwięk modelu AT2020 z artykulacją i klarownością studyjnej jakości, co spodoba się wokalistom, podcasterom, lektorom, jak również osobom nagrywającym w terenie i w domu. AT2020USB+ posiada wbudowane wejście jack z regulacją głośności, pozwalające na bezpośrednie monitorowanie sygnału z mikrofonu bez opóźnień. Jego atutem jest szerokie pasmo przenoszenia oraz wbudowany mikser umożliwiający łączenie sygnału z mikrofonu ze ścieżką nagraniową audio. Charakterystyka kardioidalna mikrofonu oferuje doskonałe tłumienie pozaosiowe. Wysokiej jakości przetwornik analogowo-cyfrowy o częstotliwości próbkowania 44.1/48 kHz przy 16 bitach zapewnia niezwykle klarowną reprodukcję dźwięków. Jest to mikrofon pojemnościowy, który waży zaledwie 386 g. W zestawie otrzymujemy również trójnożny statyw, obrotowe mocowanie na statywie, kabel USB i pokrowiec ochronny.

4.

Audio-Technica AT2040

Mikrofon AT2040 to ostatnia nowość w rodzinie Audio-Technica. Ten hiperkardioidalny dynamiczny mikrofon stworzony specjalnie do podcastów. Podcasterzy i inni twórcy treści nie muszą już wybierać między profesjonalnym dźwiękiem a przystępną ceną – mikrofon do podcastów AT2040 zapewnia jedno i drugie.

Cieszysz się znakomitym dźwiękiem, nie martwiąc się o hałas w tle: wyjątkowa konstrukcja tego mikrofonu zapewnia stałą jakość dźwięku z bliskiej odległości bez irytujących trzasków, a zintegrowany uchwyt przeciwwstrząsowy dodatkowo minimalizuje hałas, wstrząsy czy wibracje. Konfiguracja jest szybka i łatwa dzięki wyjściu XLR podłączonemu do profesjonalnego sprzętu nadawczego lub interfejsów dla komputerów Mac i PC. Dynamiczna konstrukcja zapewnia ciepłe, bogate i profesjonalnie brzmiące wokale dla twórców treści na wszystkich poziomach. Może być również używany do transmisji na żywo, gier lub pracy z lektorem.

Ułatwia nagrywanie pojedynczego lub podwójnego wokalu w tym samym pomieszczeniu, więc nawet przy użyciu dwóch mikrofonów do nagrywania podcastów dla dwóch osób użytkownicy będą cieszyć się doskonałym odbiorem dźwięku. Dołączone akcesoria: AT2040 jest dostarczany w komplecie z obrotowym uchwytem do statywu, gwintowanym adapterem 5/8"-27 na 3/8"-16 oraz miękkim etui ochronnym. Mikrofon AT 2040 będzie dostępny od listopada 2021 roku.

5.

BPHS1

Zaprojektowany specjalnie dla twórców treści, nadawców i osób przeprowadzających wywiady zestaw słuchawkowy BPHS1 będzie doskonałym elementem Twojego zestawu sprzętowego do podcastów. Dzięki zamkniętym nausznikom blokuje hałas otoczenia, a to sprawia, że jest idealny do nagrywania podcastów w domu. Mikrofon dynamiczny o dużej mocy jest dostosowany do charakterystyki mowy, zapewniając optymalną zrozumiałość głosu.


Star icon
Produkty miesiąca
Antelope Zen Go Synergy Core - interfejs audio
DNA PODCAST 700 – zestaw z mikrofonem pojemnościowym USB
MIPRO MI 58 — cyfrowy system bezprzewodowy IEM
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT