Soundedit ’21 – CIECHOWSKI/ŚWIETLIK WYSTAWA FOTOGRAFII
Od kilku lat Festiwal Soundedit przygotowuje wystawy związane tematycznie z branżą muzyczną. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Zostanie zaprezentowany zbiór fotografii Andrzeja Świetlika, dedykowany liderowi Republiki. Artysta fotografował go w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu.
Podczas wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również te, wcześniej niepublikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Podczas spotkania autor zdradzi kulisy powstawania swoich zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie również okazja do zdobycia podpisu na albumie „Ciechowski – Świetlik”.
Wernisaż odbędzie się 22 października (piątek), godz. 18.00 w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102). Wystawę będzie można odwiedzać do 1 listopada. Wstęp jest bezpłatny.
Andrzej Świetlik [ur. 1951 r. w Złotowie] – portrecista. Współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Członek ZPAF. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2013 r. wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku Grafika. Autor fotografii reklamowych i zdjęć PR-owych na potrzeby personal branding. Z jego usług korzystali: Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Religa, Jacek Kuroń i wiele innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się: Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski. Fotografie Świetlika to także około 50 okładek płyt, m.in.: Obywatel G.C. – „Obywatel świata”, Republika – „1991”, Maanam – „Derwisz i Anioł”, Edyta Geppert – „Historie prawdziwe”, Justyna Steczkowska – „Dziewczyna Szamana”. Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych.
22 grudnia przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Artysta podczas pierwszej edycji Festiwalu Soundedit został uhonorowany (pośmiertnie) nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem” (2009 r.).
W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 21 - 24 października w Łodzi. Bilety na koncerty, jakie odbędą się w Klubie Wytwórnia są dostępne w kasie Klubu oraz na stronach bilety24.pl, ticketmaster.pl i going.pl.
I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!
polecane