Steinberg Cubase 12 już dostępny
Niemiecka firma Steinberg jest pionierem w dziedzinie aplikacji DAW oraz autorem technologii VST. Jej doświadczenie na polu cyfrowej produkcji muzyki sprawiło, że tworzenie dźwięku i jego komputerowa obróbka nie tylko stała się prostsza, ale też dokładniejsza i dostępna dla mas. Cieszy zatem fakt, że Steinberg nadal rozwija swój DAW - Cubase. Wersja 12 została właśnie zaprezentowana światu.
Cubase 12 wprowadza szereg usprawnień i poprawek, które ucieszą zarówno wieloletnich użytkowników programu jak i osoby, które dopiero rozpoczynają z nim przygodę. Do najważniejszy nowości związanych z produkcją należą: MIDI Remote Integration czyli automatyczne wykrywanie kontrolerów MIDI. Jest to funkcja, która pozwala na rozpoznanie przez Cubase 12, kontrolera MIDI, który jest podłączony do naszego komputera. Dodatko następuję automatyczne mapowanie parametrów, które możemy kontrolować z użyciem sprzętu MIDI.
W najnowszej wersji aplikacji od Steinberg - otrzymujemy dostęp do potężnego FX Modulator czyli procesora LFO, który może zostać wykorzystany do tworzenia takich efektów jak Ducking (Sidechaining) czy wprowadzania do naszego materiału audio rytmicznych patternów, które ożywiają nawet bardzo statyczną aranżację. Steinberg chwali się, że FX Modulator jest dostępny zarówno w wersji Pro jak i znacznie tańszej i bardziej dostępnej wersji Artist.
Z innych ważnych nowości warto wymienić usprawnienia dotyczące konwersji materiału Audio na MIDI. Wprawdzie nie jest to nowa funkcja, jednak została ona rozbudowana o rozpoznawanie akordów. Ma to olbrzymie znaczenie dla osób, które chcą zaaranżować swoje utwory o zewnętrzny materiał audio lub kupują już gotowe próbki - funkcja Audio to MIDI pozwala teraz na rozpoznawanie akordów i budowanie lepszej harmonii w oparciu o nie. Warto dodać, że jest ta funkcjonalność dostępna nawet dla użytkowników wersji Elements czyli najtańszej opcji Cubase 12. Aplikacja dodawana jest nawet do sprzętów takich jak interfejsy audio, kontrolery midi, miksery audio czy syntezatory firmy Yamaha.
Producenci muzyczni oraz inżynierowie miksu, którzy odpowiedzialni są za finalne brzmienie utworów, ucieszą się pewnie z usprawnień jakie przeszło VariAudio. Algorytm manipulacji audio został wyposażony o wsparcie skal, co umożliwia edytowanie już nagranych materiałów w obrębie danej skali. Może to znacząco podnieść komfort pracy w przypadku kiedy materiał audio został źle zarejestrowany lub artysta zażyczył sobie remiks utworu.
Usprawnienia wprowadzono także do następujących funkcjonalności:
- Poprawiono algorytm AudioWarp - zmieniono interfejs i dodano usprawnioną siatkę kwantyzacji materiału audio
- Narzędzia edycyjne zostały rozbudowane o nowe funkcje i skróty klawiszowe
- W wersji Pro pojawił się nowy procesor dynamiczny Raiser
- Usprawniono zarówno import materiału audio jak i rozbudowano eksport.
- Wprowadzono obsługę Bluetooth MIDI dla Windows 10
- Cubase 12 pracuje jako natywne aplikacja na komputerach Apple z procesorem M1
Oprócz wyżej wymienionych nowości - firma Steinberg ogólnie usprawniła pracę z programem i jego poza muzyczną obsługę. W końcu doczekaliśmy się rezygnacji z klucza USB przechowującego licencję. Cubase 12 obsługuję autoryzację i synchronizację licencji po prostu na komputerze, bez konieczności podpinania sprzętowego zabezpieczenia. Nie bez znaczenia jest też wsparcie dla procesorów M1 oraz ogólne usprawnienia wydajności, które przyczyniają się do lepszego gospodarowania zasobami komputera.
Steinberg zapowiedział, że to dopiero początek nowości - użytkownicy Cubase 12 mogą spodziewać się dodatkowych funkcji i usprawnień w nadchodzących miesiącach. Już zapowiedziano wprowadzenie obsługi Dolby Atmos i tworzenia miksów w oparciu o tę technologię.
Steinberg Cubase 12 jest dostępny w wersjach Pro (około 2800 zł), Artist (około 1600 zł) oraz Elements (około 500 zł).
Więcej informacji TUTAJ
polecane