Roland prezentuje nowe stacje robocze: serię FANTOM-0
Mimo szybkiego rozwoju rynku instrumentów wirtualnych, grooveboxów i sprzętowych samplerów standalone - stacje robocze nadal cieszę się niesłabnącą popularnością wśród zawodowych muzyków i kompozytorów. Najnowsza rodzina produktów od japońskiej firmy Roland ma szansę ten trend tylko umocnić.
Przy projektowaniu serii Fantom-0 założono, że ma posiadać ona większość atutów standardowego Fantoma przy jednoczesnej redukcji rozmiarów, wagi i nie da się ukryć kosztów. Wszystko po to, aby przekonać do siebie producentów i muzyków pracujących na scenie, ale też w niewielkich, domowych studiach projektowych. Fantom-0 jest dostępny w wariantach 61 klawiszy (Fantom-06), 76 klawiszy(Fantom-07) i 88 klawiszy ważonych (Fantom-08).
Od strony silnika brzmień - nowa seria Fantom nie ma się czego wstydzić. Roland zadbał nie tylko o ilość dostępnych presetów, ale także o ich jakość. Stacje robocze Fantom-0 łączą w sobie zalety i nowoczesność silnika ZEN-Core, SuperNatural (znanego z wysokiej jakości modułu brzmieniowego Roland Integra-7) oraz Virtual ToneWheel Organ. Roland nie zamyka jednak dróg do rozbudowy tego układu. Użytkownicy Fantom-0 będą mogli korzystać z dobrodziejstw Roland Cloud i pobierać wirtualne rekreacje takich syntezatorów jak Juno, Sh-101 czy JX3P. Choć trzeba przyznać, że już na starcie ilość dostępnych brzmień jest imponująca - 3500 patchy oraz 90 zestawów perkusyjnych.
Sprzęt wyposażony został w sampler, który posiada 2GB pamięci na próbki. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać niewiele, ale warto pamiętać, że projekty mogą składać się zarówno z sampli jak i pokładowych brzmień. Sampler ma dostęp zarówno do klawiatury jak i do padów i sekwencera krokowego (seria Fantom posiada układ przycisków X0X) Czyni go to uniwersalnym narzędziem i opcją na przenoszenie do stacji roboczej brzmień z ulubionego DAW, innych samplerów czy wirtualnych instrumentów. Rozbudowany sampling pozwala na tworzenie nowych brzmień ZEN-Core.
Warto zaznaczyć, że Roland projektował tę rodzinę stacji roboczych także z myślą o producentach bitów, komputerowych muzykach czy kompozytorach korzystających z nowoczesnych środowisk DAW. Dlatego już od początku otrzymujemy integrację z Apple Logic, Mainstage oraz Abletonem Live.
Roland Fantom-0 oferuje bogatą ilość wyjść, wejść i złącz komputerowych. Oprócz typowego MAIN OUT (wyjścia głównego) do dyspozycji użytkownika są jeszcze 2 stereo SUB OUT (wyjścia pomocnicze - na odsłuch) - jedna para standardowy duży Jack, a druga mini jack (do rejestratora dźwięku). Do podłączenia mikrofonu dynamicznego oddano 1 wejście, a sama stacja robocza może samplować sygnał stereo dzięki parze wejść Line IN. Oprócz standardowych wejść i wyjść MIDI, dostępne są porty do których podłączymy komputer (port USB) lub dysk zewnętrzny albo pendrive celem archiwizacji naszych projektów (USB Memory).
Stacje robocze Roland Fantom-0 będą dostępne od kwietnia 2022. Instrumenty zostały wycenione na 1500 dolarów za wersję 06, 1800 dolarów za wersję 07 oraz 2000 dolarów za wersję 08.
polecane