Roland Aira Compact - mobilne urządzenia do tworzenia muzyki

23.05.2022  | Bartek Adel Vent
Roland Aira Compact - mobilne urządzenia do tworzenia muzyki

Roland zapoczątkował kilka lat temu serię Aira, której bezpośrednim odbiorcą miał być muzyk elektroniczny, DJ lub producent tanecznej elektroniki. Seria ta ma już kilka hitów jak TR-8 lub grooveboxy MC. Nie dziwi zatem fakt, że Roland postanowił otworzyć się na jeszcze jeden segment instrumentów do produkcji muzyki - tym razem tych mobilnych, o niewielkich rozmiarach.

Roland Aira Compact to 3 urządzenia - Roland T-8 Beat Machine (automat perkusyjny/groovebox), J-6 Chord Synth (syntezator i generator progresji akordów) oraz E-4 Voice Tweaker (procesor wokalny/looper). Całość jest zasilana przez wbudowany akumulator, który pozwala na trochę ponad 4 godziny zabawy, a dzięki złączu USB można te mini Rolandy podłączać do komputerów, tabletów i telefonów. Instrumenty są ładowane bezpośrednio z portu USB komputera, a w przypadku nowoczesnych telefonów i tabletów z USB-C - mogą być zasilane bezpośrednio z takiego portu. Istnieje możliwość pracy w terenie z wykorzystaniem powerbanka. Wszystkie urządzenia posiadają wyjścia słuchawkowe oraz MIDI IN/OUT realizowane z użyciem minijack 3.5mm.

Sercem tej mini serii jest technologia ACB - Analog Circuit Behavior, która znalazła się w innych instrumentach z serii Aira (takich jak TR-8 czy TB-3). Jest to modelowanie analogowych układów, które jest chwalone przez użytkowników za wierne ich odwzorowanie i użyteczność w produkcji muzyki.

Roland J-6 Chord Synth

Syntezator, którego brzmienie opiera się na emulacji bardzo dobrze znanego syntezatora Juno 60/106. W tym przypadku ciężko jednak mówić o możliwości syntezy dźwięku bo parametrów do kontroli jest niewiele. W zasadzie to możemy jedynie sterować filtrem i efektami pokładowymi. Roland przygotował jednak 64 presety, których charakter i jakość są dobrym punktem startowym naszej produkcji.

O sile tego niewielkiego groove syntezatora decyduje jednak możliwość generowania akordów w oparciu o gatunki i predefiniowane style. Pozwala to zmienić Rolanda J-6 w potężny generator akordów sterujący syntezatorem wewnątrz naszego DAW lub wtyczką typu AUv3 odpaloną na iPadzie lub iPhonie. Możliwości jest wiele, szczególnie jeśli ktoś poszukuje stabilnej, sprzętowej i w sumie niedrogiej platformy do tworzenia fraz w oparciu o które można tworzyć swoje nagrania.

Roland T-8 Beat Machine

To w zasadzie niewielkich rozmiarów groovebox niż typowa maszyna perkusyjna. W tym niewielkim urządzeniu kryją się modlowane dzięki technologii ACB brzmienia taki instrumentów jak Roland TR-808, TR-909 i basowy Roland TB-303. I to właśnie obecność kwaśnego basu odróżnia T-8 od klasycznych automatów perkusyjnych. Użytkownicy leciwej już aplikacji Rebirth RB-338 mogą poczuć lekkie deja vu. I jest to odczucie jak najbardziej na miejscu. Roland chciał stworzyć mobilny sprzęt do tworzenia Acid Housu.

Cieszy fakt, że mimo rozmiarów to w pełni programowalna maszyna, która w dodatku posiada nie tylko własne efekty, ale nawet mechanizm randomizacji zarówno partii basu jak i partii perkusyjnej. Czyni to z T-8 ciekawe narzędzie do eksperymentowania z frazami i tym samym poszukiwania nowy rytmów.

Roland E-4 Voice Tweaker

Procesor efektów przeznaczonych głównie do wokali. Do instrumentu można jednak podłączyć zarówno sygnał mikrofonowy jak i liniowy. I tutaj otwierają się przed nami ciekawe możliwości. Instrumenty Aira Compact można łączyć w łańcuch dzięki obecności zarówno wyjścia jak i wejścia. W przypadku E-4 mamy w ogóle intrygującą sytuację bo sprzęt ma wbudowany 24 sekundowy looper. To narzędzie możemy wykorzystać zatem nie tylko do wokali, ale też do zapętlania w zasadzie każdego sygnału audio jaki dostarczymy do Rolanda E-4.

Effector ma do dyspozycji kilka trybów pracy: Auto Pitch, Harmony oraz Vocoder. Jeśli nie jesteśmy wokalistami to zawsze możemy filtrować wokale z komputera lub zewnętrznego samplera jak Roland SP-404mk2. Obecność loopera w tak niewielkim urządzeniu oraz o tak przystępnej cenie robi wrażenie. W Polsce, Rolandy z serii Aira Compact zostały wycenione na 950 zł i dostępne są już w sprzedaży. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó