Beepstreet Drambo - modularny groovebox
Grooveboxy to kategoria produktów łączących w sobie zalety sekwencera, syntezatora/samplera i procesora efektów. Takim produktem jest Beepstreet Drambo, który właśnie otrzymał aktualizację 2.0 wprowadzającą wiele nowości i udogodnień. Sprawdźmy zatem jak sprawdza się ta aplikacja w praktyce.
Interfejs został pomyślany jako uproszczony modular - nie trzeba łączyć modułów między sobą, Drambo zrobi to za nas. Dodatkowo całość jest przystosowana do kodowania w kolorze czyli oznaczania poszczególnych elementów toru syntezy po prostu z użyciem kolorów. Takie podejście sprawia, że Drambo to nie tylko narzędzie do faktycznej pracy z dźwiękiem, ale też środowiskiem edukacyjnym nastawionym na pokazywanie poszczególnych elementów modularnego zestawu zarówno doświadczonym użytkownikom jak i tym, którzy mają mniejsze doświadczenie z syntezą dźwięku. W ekstremalnych sytuacjach, Drambo pozwala sprawdzić potencjalne zastosowanie danego modułu przed jego faktycznym zakupem. W tym grooveboxie możemy otworzyć nasz modularny syntezator i dokonywać w nim zmian bez wydawania gotówki. Choć na rynku dostępne są konkurencyjne i nawet bardziej rozbudowane środowiska modularne to jednak trudno im konkurować z mobilnością i prostotą Drambo.
Drambo może być nie tylko generatorem dźwięków, modularna struktura jest także wykorzystywana w MIDI - dzięki czemu możemy korzystać z narzędzi takich jak generatory rytmów euklidiejskich sterując sprzętami i aplikacjami odbierającymi MIDI i sygnały CV. W praktyce czyni to z Drambo nie tylko modularnego grooveboxa, ale modularny sterownik współpracujący z syntezatorami, samplerami, modularami i czym w zasadzie sobie wyobrazimy.
W najnowszej aktualizacji 2.0 - Drambo zyskał matryce z klipami zawierającymi dane takie jak wysokość nuty, velocity oraz automatykę dla wybranego parametru. Pozwala to na nie tylko dynamiczne komponowanie utworów na żywo, ale też daje dużo większą swobodę w tworzeniu aranżacji i eksperymentowaniu z różnymi jej wersjami. Sceny jak i pojedyncze klipy można duplikować i kopiować między różnymi sekcjami aranżu.
Beepstreet Drambo może być zarówno hostem dla wtyczek AUv3 jak i sam może być odpalany jako taka wtyczka w innym hoście. Pozwala to na dodanie do już istniejącej kompozycji nutki modularnego szaleństwa i przypadkowości - Drambo świetnie dogaduje się z takimi hostami jak Cubasis czy AUM co pozwala na eksperymenty i zmianę statyczny kompozycji w dynamiczne i czasem nieprzewidywalne muzyczne eskapady.
Moc modułów
Drambo posiada kilka sposobów na generowanie dźwięku - z jednej strony mamy do dyspozycji pojedyncze moduły oscylatora (różnego typu, w tym wavetable, który można dokupić) i inne elementy toru syntezy takie jak filtry, obwiednie i wzmacniacze sygnału. Dostępny jest też Instrument Rack czyli w zasadzie gotowy moduł instrumentu, który możemy przywołać w każdej chwili na ścieżkę. Część modułów jest dostarczana z Drambo w ramach presetów podstawowych - jednak prawdziwy potencjał tej technologii tkwi w możliwości wymieniania się przygotowanymi przez siebie rackami. W momencie tworzenie tego artykuły były dostępne emulacje 303, Devilfish oraz wiele wiele innych. Zresztą nie tylko instrumenty można przygotowywać w ten sposób - Drambo pozwala także tworzyć efekty, które możemy otwierać w różnych projektach - jako moduły processor rack. Generatory i modyfikatory MIDI także mogą być połączone w łańcuchy i zapisywane do używania w innym utworze lub wymiany ze społecznością Drambo (MIDI Rack).
Osoby, które z jakiś powodów nie są zainteresowane modularnymi zabawami też znajdą coś dla siebie - Drambo bardzo dobrze radzi sobie w roli hosta dla mobilny wtyczek Audio Units (AUv3). Możemy odpalać całe instrumenty takie jak Animoog Z, GR-16 czy nawet inny produkt BeepStreet - udany syntezator Zeeon. To samo tyczy się efektów audio oraz efektów midi AUv3. Takie możliwości sprawiają, że Drambo staje się platformą do sekwencjonowania naszych ulubionych wtyczek, gdzie możliwości brzmieniowe są w zasadzie nieograniczone bo wtyczek AUv3 na iPhone'a i iPada jest mnóstwo i ciągle powstają nowe.
Platforma tworzenia pomysłów
Drambo to ponad 120 różnych modułów, co sprawia że ilość potencjalnych kombinacji jest ogromna. W zasadzie ogranicza nas tylko wiedza i nasza wizja dźwięku. Polifoniczny sekwencer tego grooveboxa może pracować z patternanami o długości nawet 256 kroków co w połączeniu z rozbudowaną matrycą klipów oddaje użytkownikowi potężne narzędzie do tworzenia aranżacji i muzycznych pomysłów. Sekwencer pozwala na przypisywanie unikalnych wartości automatyki do danego kroku (p-locks) co w połączeniu z parametrami takimi jak “szansa” zagrania danego kroku (step components) sprawia, że BeepStreet Drambo oferuje poziom manipulacji znany głównie ze sprzętowych sekwencerów wyspecjalizowanych firmy. Przypomnijmy, że jest to aplikacja kosztująca 20 dolarów!
Czy z Drambo można pracować live? Jak najbardziej! Aplikacja posiada rozbudowane możliwości mappingu do kontrolerów MIDI. Istnieje nawet możliwość pracy ze sprzętami MIDI Bluetooth, co nie jest bez znaczenia bo warunkach live możemy być ograniczeni i nie zawsze mieć możliwość podłączenia kontrolera poprzez USB. Beepstreet Drambo jest dostępny na 64 bitowe urządzenia Apple takie jak iPhony, iPady. Z dobrodziejstw aplikacji mogą korzystać także użytkownicy komputerów z procesorami M1, którą odpalimy na tych maszynach jako aplikację desktop oraz plugin AudioUnits w takim DAW jak Logic.
Drambo to uniwersalny i nowoczesny modularny groovebox, który możemy zintegrować praktycznie z każdym setupem i w różnych rolach: czy to syntezatora, efektu lub sekwencer MIDI. Polecamy, zwłaszcza, że jest to polski produkt!
Więcej informacji TUTAJ a samą aplikację można nabyć TUTAJ Pliki z gotowymi instrumentami, efektami i innymi można pobrać TUTAJ
polecane