Giorgio Sancristoforo Ongaku
Po poprzednim syntezatorze Bento, Giorgio Sancristoforo postanowił raz jeszcze wyruszyć do Japonii. Tym razem przyszła pora na organiczny syntezator Ongaku.
Jakiś czas temu pisaliśmy o Bento, który jest programowym syntezatorem, poruszającym się w noisowo - szumowych obszarach dźwiękowych. Zachęcony jego sukcesem twórca postanowił po raz kolejny wyrusza w podróż do eksperymentalnych rejonów. Ongaku jest siostrzaną wersją Bento i również powstał jako niezależna aplikacja (nie jest wtyczką VST). Z jednej strony jego architektura jest dość podobna, z drugiej - pewne elementy czynią go zupełnie innym instrumentem.
Górny panel zawiera cztery głosy (generatory), podczas gdy dolny panel wiele różnych funkcji. Znajdziemy na nim: zegar, regulację oktaw, funkcje randomizacji (oktawa, obwiednia, panoramowanie), pogłos oraz filtr dolnoprzepustowy. Ongaku jest w stanie tworzyć generatywne i nieprzewidywalne pady i drony, czy też niestabilne dźwięki. Podobnie jak w syntezatorach z zachodniego wybrzeża, Giorgio Sancristoforo używa bramek dolnoprzepustowych zamiast klasycznego ADSR. Równie ważną rolę odgrywa prawdopodobieństwo, dzięki któremu możemy tworzyć wiele generatywnych sekwencji. Podobnie jak w Bento efekty naszej pracy rejestrowane są na wirtualnym magnetofonie szpulowym.
Ongaku jest dostępny za 19,50 € i działa jako samodzielna aplikacja na macOS (Intel + M1). Wersja dla systemu Windows będzie dostępna wkrótce. Na stronie dostępna jest bezpłatna wersja demo, dzięki której możemy przetestować instrument.
Więcej informacji TUTAJ
polecane