Softube Model 82 - wirtualna replika Rolanda SH-101

08.06.2022  | Bartek Adel Vent
Softube Model 82 - wirtualna replika Rolanda SH-101

Wirtualnych replik klasycznych syntezatorów sprzętowych przybywa. Trudno się dziwić producentom oprogramowania - każdy chce mieć w ofercie znajomo brzmiące instrumenty, które można sprzedać oddzielnie lub w pakiecie. Do grona entuzjastycznie nastawionych do repik deweloperów dołącza Softube, który prezentuję kolejny instrument z serii Model - Model 82 będący odwzorowanie Rolanda SH-201.

Pierwowzór pluginu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych syntezatorów w historii, który zyskał swoją popularność dopiero po zakończeniu produkcji, w latach 90. jako instrument zespołów idm, techno i house. Do grona użytkowników SH-101 należą takie tuzy muzyki elektronicznej i tanecznej jak Orbital, The Chemical Brother, Tangerie Dream, Boards of Canada, Ian Pooley czy The Prodigy. Instrument jest ceniony za mocne brzmienie pasujące do elektronicznych brzmień oraz za sekwencer i arpeggiator, które pomagają tworzyć muzyczne frazy nawet tym, którzy niespecjalnie potrafią grać.

Softube Model 82 to monofoniczny syntezator charakteryzuje się wiernym odwzorowaniem toru syntezy składającego się z 1 VCO, filtru VCF, który może być modulowany przez LFO i obwiednie ADSR. Tor choć prosty to zapewniający sporo zabawy i brzmienie pożądane w pewnych gatunkach muzyki. Warto wspomnieć, że SH-101 posiada sekwencer z transpozycją sekwencji poprzez klawiaturę. Nie jest to rozwiązanie spotykane często w instrumentach, i nie było często spotykane w 1982 roku. Zresztą cała konstrukcja była projektowana do występów na żywo. W SH-101 można zamontować uchwyt oraz dodać pasek i uczynić z tego syntezatora - “analogowy keytar”.

Choć wirtualnego odpowiednika nie zawiesimy na ramieniu to posiada on parę nowości względem pierwowzoru - dodano efekt drive i stereo doubling. Ukłonem w stronę fanów oryginalnej wersji jest dodanie wszystkich schematów kolorystycznych w jakich był oferowany Roland SH-101 w okresie produkcji.

Dodatkowo przygotowano alternatywną, nieco uproszczoną wersję panelu głównego, która może przyspieszyć pracę z syntezatorem w warunkach live. W przypadku zakupu wtyczki otrzymujemy dwie wersję - standardowy Model 82 oraz moduły jakie możemy wykorzystać w Softube Modular. Do wersji VST dodano także panel pozwalający modulować VCF i VCA z użyciem velocity i aftertouch.

Softube Model 82 jest dostępny w sprzedaży w promocyjnej cenie 79 euro (99 euro standardowo).

Więcej informacji TUTAJ

Alternatywną wtyczką jaką możemy polecić jest TAL-BASSLINE-101, który jest nie tylko tańszy (69 euro), ale też posiada ciekawe możliwości takie jak 6 głosów polifonii, praca w środowisku Linuks i wsparcie dla microtuningu. Zachęcamy do sprawdzenia TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Electro-Voice EVERSE 12 - głośnik bezprzewodowy
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó