Roland Jupiter 4 - emulacja klasycznego syntezatora

21.06.2022  | Bartek Adel Vent
Roland Jupiter 4 - emulacja klasycznego syntezatora

Roland stale rozbudowuje linie swojego oprogramowania. Najnowszy produkt w jej ofercie to emulacja syntezatora Jupiter 4. Instrument występuję jako wtyczka VST lub wtyczka w autorskim formacie Plug-Out dla SYSTEM-8. Roland nie poprzestał jednak na typowej rekreacji i dodał nieco nowości do Jupiter 4.

Roland zaprezentował światu oryginalnego Jupitera w 1978 roku i był to pierwszy polifoniczny syntezator w ofercie firmy. Instrument ten nie tylko zapoczątkował serię rozbudowanych polifonicznych syntezatorów Jupiter, ale posiadał uproszczony mechanizm presetów (oryginalnie tylko 10) i charakterystyczne drewniane boki.

W przypadku wtyczki nie musimy jednak zajmować się fizyczną stroną instrumentu. Roland bardzo dokładnie odwzorował tor syntezy Jupitera 4 oraz wszystkie charakterystyczne dla instrumentu smaczki. To kolejny plugin w ofercie tego producenta, który korzysta z technologii ACB czyli Analog Circuit Behaviour. Jest to rozwiązanie programistyczne, które pozwala dokładnie odwzorować poszczególne elementy toru syntezy. W przypadku Jupitera 4 nie musimy martwić się o zgodność z pierwowzorem - instrument został bardzo dokładnie odwzorowany.

Wtyczki Roland Jupiter 4 w przeciwieństwie do sprzętowego instrumentu z 1978 roku, posiadają rozbudowany system presetów, które zostały przygotowane przez najlepszych projektantów i artystów powiązanych z Rolandem. To duże udogodnienie i zmiana na plus względem oryginału. Pierwotnie Jupiter 4 posiadał tylko kilka presetów zlokalizowanych jako przyciski na panelu głównym.

Jupiter 4 posiada charakterystyczne, masywne brzmienie, które zawdzięcza trybowi unison. Choć sam syntezator posiada tylko jeden oscylator generujący falę trójkątną, kwadratową oraz wariacje fali typu pulse. Dostępny jest także sub-oscylator jako przełącznik. Filtr pracuję zarówno w trybie dolnoprzepustowym jak i górnoprzepustowym i posiada dedykowaną obwiednie ADSR z możliwością odwrócenia jej wartości. O szerokim brzmieniu Jupiter 4 decydują także dostępne w instrumencie efekty: Ensemble i Chorus.

Roland Jupiter 4 jest dostępny jako plugin w formatach VST3, AAX, AU oraz Plug-out. Instrument jest częścią subskrypcji Roland Cloud, która oferowana jest w planach Core, Pro oraz Ultimate i dopiero w tej najwyższej jest dostępny od razu, bez dodatkowych opłat. Syntezator można kupić też jako licencję permanentną na zawszę, kosztuje wtedy 149 dolarów.

Ciekawostką jest nowy pakiet instrumentów Rolanda - Analog Polysynth Collection, który zawiera zarówno Jupitera 4 jak i takie dobrze znane już emulacje jak Jupiter 8, Juno 60, Juno 106 i JX-3P. Pakiet został wyceniony na 500 dolarów.

Więcej informacji TUTAJ i TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Aurora DSP Mr. Hector - cyfrowa emulacja wzmacniacza gitarowego
JBL PRX ONE - przenośny zestaw głośnikowy
Apogee Symphony Desktop - interfejs audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó