Arturia Dist COLDFIRE - zaawansowany przester
Tworzenie kreatywnych efektów wirtualnych staje się coraz trudniejsze bo mamy obecnie dostęp do tak bogatej palety narzędzie, że trudno jest wymyślić coś nowego. Firmą, która stara się wyjść przed szereg i pokazać coś nowego jest Arturia. Francuski deweloper właśnie zaprezentował Dist COLDFIRE czyli rozbudowany efekt distortion.
Arturia w zasadzie stworzyła efekt który płynnie przechodzi ze stylistyki LO-FI do mocnych, często zniszczonych rejonów audio. I użycie słowa “płynnie” jest tutaj nieprzypadkowe bo wtyczka oferuje możliwość użycia 2 algorytmów jednocześnie oraz określenie siły ich oddziaływania na materiał wejściowy.
Dist COLDFIRE zawiera następujące analogowe algorytmy: TAPE - emulujący zachowania i brzmienie taśmy z pierwszych analogowych rejestratorów studyjnych, TUBE czyli symulacja lampowych wzmacniaczy i ogólnie brzmienia lampowych układów proaudio, TRANSISTOR to algorytm emulujący pierwsze efekty echo, który z pewnością nada się do zabaw z gitarami lub syntezatorami. Dodatkowo mamy dostęp do trochę mniej popularnych algorytmów: TRANSFORMER to symulacja histerezy magnetycznej, która pozwala wykorzystać właściwości magnetyczne do zniekształcania audio. Ostatnie dwa analogowe algorytmy to GERMANIUM symulujące stare efekty podłogowe typu fuzz oraz FORCE będący algorytmem opartym na studyjnych efektach i może zniekształcać dźwięk z użyciem delikatnej saturacji sygnału lub silnego overdrive.
Jak widać w przypadku analogowego modelowania każdy znajdzie coś dla siebie. Nie inaczej jest w przypadku symulacji cyfrowych. Dostępne modelowania to RECTIEFIER opierające się na odwróceniu fazy fali, BIT CRUSHER czyli zmniejszenie jakości przetworników, dodanie szumu i ostrego charakteru. BIT INVERTER to algorytm opierający się na cyfrowym distortion i generowaniu przypadkowych artefaktów jakie mu towarzyszą. WAVEFOLDER czyli zmiana kształtu fal, która może znacząco zmienić sygnał wejściowy. Ostatnim rodzajem algorytmu jest WAVESHAPER, który sam w sobie jest rozbudowanym przesterem posiadającym 11 różnych typów symulacji od delikatnego overdrive, fuzz po ciężki i niszczycielski drive.
Na uwagę w przypadku tego efektu zasługuję graficzny interfejs użytkownika, który mimo dość zatłoczonego panelu głównego - sprawia wrażenie przejrzystego i dobrze zaprojektowanego. Co wcale nie jest takie oczywiste w przypadku wtyczek z dużą ilością parametrów do kontroli.
W dodatku efekt jest wyposażony w sekwencer krokowy, co może ucieszyć fanów tworzenia dynamicznych przebiegów i generalnie nadawania kreatywnego ruchu statycznym dźwiękom i śladom. Wielki plus dla Arturii za umieszczenie tego narzędzia w tym pluginie.
Dla kogo jest to wtyczka? Z pewnością jest to efekt nie tylko do studia, ale możliwości jakie oferuję ucieszą niejednego kreatywnego gitarzystę czy syntezatorowego performera, który obok modularnego zestawu postawi komputer z taką wtyczką odpaloną na żywo. Możliwości Coldfire są ogromne w zakresie nie tylko niszczenia materiału audio, ale też kreowania stylistyki LO-FI, subtelnej saturacji czy dodatkowej obróbki śladów perkusyjnych.
Wtyczka została wyceniona na 99 euro. Można ją także nabyć przez zakładkę oferty w profilu użytkownika Arturia (dostępne są pakiety i rabaty). Więcej informacji TUTAJ
polecane