Dusty Devices Phaser DDL - powrót do epoki French Touch

08.09.2022  | Bartek Adel Vent
Dusty Devices Phaser DDL - powrót do epoki French Touch

Wydawać by się mogło, że w dobie wtyczek już w zasadzie wszystkie urządzenia sprzętowe posiadają swoje emulacje. Jednak tak nie jest - przykładem takiego sprzętu jest Ensoniq DP/4, którego charakterystyczny algorytm phasera był szeroko wykorzystywany w muzyce house i elektronice lat 90. Ze względu nietypowy/autorski algorytm efektu dopiero teraz otrzymaliśmy wirtualną replikę - Dusty Devices Phaser - DDL.

Ensoniq DP/4 to efekt, którego algorytmy budziły podziw wśród producentów muzycznych w latach 90. Warto dodać, że efekty pochodzące z tego procesora były dostępne nie tylko w samym urządzeniu, ale też samplerach firmy Ensoniq i chodzi tutaj głównie o model ASR-10 (zarówno wersja moduł jak i klawiszowa). To jedno z bardzo popularnych urządzeń studyjnych w połowie i końcówce lat 90, którego brzmienie było wykorzystywane w muzyce hip-hop i house (szczególnie tej z Francji).

Ten phaser można usłyszeć w nagraniach takich artystów jak Daft Punk, Alan Braxe, Stardust, Sebastian Leger i wielu wielu innych.

Trzeba oddać Dusty Devices, że ich wtyczka jest bardzo blisko oryginalnego urządzenia i już po samych demo dźwiękowym trudno określić czy słuchamy oryginalnego, sprzętowego efektu czy wtyczki. Nowością jakiej nie znajdziemy w pierwotnym urządzeniu jest możliwość wybrania jednej z trzech częstotliwości próbkowania. Chodzi o wartości 44.1 kHz, 35.7 kHz oraz 29.7 kHz. Do uzyskania najwyższej wartości oraz najniższej wykorzystano sampler ASR-10. Wartość środkowa została uzyskana w samym efekcie DP/4. Możliwość wyboru częstotliwości próbkowania pozwala uzyskać brzmienie LO-FI, które jest tak charakterystyczne dla samplerów i efektów z poprzednich epok.

Phaser DDL to także przykład inżynierii wstecznej, która jednak była użyta w szczytnym celu i za zgodą autorów algorytmu. Oryginalne urządzenie jest bardzo pożądanym efektem studyjnym i jego ceny na rynku wtórnym oscylują wokół 1000 euro i więcej.

Charakteryczne brzmienia Phaser DDL wynika z faktu, że ten efekt to kombinacja 12 polowego phasera z delayem, który powraca na wejście samego phasera. To właśnie to połączenie sprawia, że ten efekt ma takie charakterystyczne, kosmiczne brzmienie. Używać go można na ścieżkach pianin elektrycznych, syntezatorów, wokali, pętli perkusyjnych albo całych utworach. Nie da się ukryć, że przez francuski twórców był wykorzystywany głównie do nadawania szczypty magii, przestrzenności i dynamiki prostym i często zbyt statycznym aranżacjom jakie można było usłyszeć w muzyce elektronicznej i tanecznej z przełomu wieków.

Dusty Devices Phaser DDL pracuje pod kontrolą wszystkich najnowszych systemów opercyjnych i hostów jako plugin VST3 (brak wsparcia dla VST2). Na komputerach Apple możemy skorzystać z dobrodziejstw procesorów M1 - wtyczka natywnie wspiera te układy.

Phaser DDL został wyceniony na 24 euro. Więcej informacji TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją obsługi TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó