Krótki tutorial, jak zamontować taśmy LED

26.09.2022 
Krótki tutorial, jak zamontować taśmy LED

Coraz większą popularnością cieszą się taśmy LED, które chętnie oświetlają pomieszczenia mieszkań. Zazwyczaj pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia kuchennych blatów, ścian mieszkań bądź stanowią element dekoracyjny. Jakie są różnice pomiędzy określonymi taśmami LED? Czy ich prawidłowy montaż jest łatwy, a może wymaga pewnych technicznych umiejętności? Wszystko tłumaczymy w tym artykule. Czytaj dalej.

Różnorodność taśm LED

Taśmy LED nie są skomplikowanym tworem. Tak naprawdę to kilkanaście diod dołączonych do dość elastycznej płytki PCB. Taśmie towarzyszy zabezpieczenie w postaci silikonu. Ulokowanie dwustronnej taśmy klejącej od razu pod płytką umożliwia prosty montaż do wybranej powierzchni. Modele taśmy możemy wyodrębnić ze względu na liczbę oraz charakterystykę diod LED. Innymi czynnikami, które brane są pod uwagę to nasilenie i barwa światła oraz szczelność. Najczęściej spotykanymi na rynku rodzajami taśm są: 300 LED 3528, 600 led 3528, 150 led 5050 oraz 300 LED 5050. Pierwsze oznaczenia w postaci liczb to liczba diod przypadających na rolkę. Poszczególne typy doskonale sprawdzają się jako główne oświetlenie lub dodatkowe. Dla wymagających lokatorów, stawiających na innowacyjne doświetlenie pomieszczeń, oprócz standardowych barw (ciepłych, neutralnych oraz zimnych) dostępne są taśmy kolorowe RGB.

Zestaw montażysty

Samodzielny montaż taśm LED wymaga posiadania w zasięgu ręki kilku przedmiotów. Brak jednego z nich może doprowadzić do niepowodzenia. W każdym procesie twórczym konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. W przypadku montażu oświetlenia LED nie można zapominać o preferowanej taśmie, dopasowanym zasilaczu, profilu aluminiowym oraz elementach montażowych (w tym m.in. uchwytach, wkrętach i złączce). Do przymocowania taśmy LED RGB należy zaopatrzyć się w dodatkowy sterownik RGB oraz pilot.

Step by step - domowy montaż ledów

Proces montażu ledów rozpoczyna się od odtłuszczenia powierzchni specjalnym środkiem, potem następuje oczyszczenie i osuszenie miejsca, do którego zostaną przyklejone ledy. Kolejny krok dotyczy lutowania taśmy bądź za pomocą złączki łączenia styków taśmy z zasilaczem. Potem taśmę LED przyklejamy, jednocześnie mając na uwadzę fakt, że powierzchnia nie może mieć żadnych wybrzuszeń. Na koniec pozostaje przykręcenie profili z taśmą LED do powierzchni określonego mebla bądź ściany. Gotowe! Możesz też poszukać filmików instruktażowych z montażem ledów. Dużą rolę odegra w tym przypadku pozycjonowanie - strony z filmikami na samym szczycie wyszukiwania, z pewnością będą najbardziej merytoryczne.

Dodatkowe wyposażenie modelu taśmy LED

Dodatkowym rozwiązaniem do standardowego modelu taśm LED są sterowniki poszerzające funkcjonalność. Do najpowszechniej występujących należą sterowniki bezprzewodowe oraz panelowe. Umożliwiają zdalną obsługę świateł, przełączanie różnych rodzajów oraz barw światła. Na koniec warto przypomnieć o tym, że należy zadbać o bezpieczeństwo montażu.

Star icon
Produkty miesiąca
Electro-Voice ZLX G2 - głośniki pro audio
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó