Arturia Minifreak - hybrydowy syntezator
Pierwszy "Freak" w ofercie Arturii stał się nie tylko hitem sprzedażowym, ale też syntezatorem, który zagościł w niejednym nowym nagraniu. Wszystko dzięki ciekawej kolekcji oscylatorów i bogatej matrycy modulacji, która sprzyja tworzeniu intrygujących patchy. Nie dziwi zatem fakt, że Arturia zdecydowała się na zaprezentowanie światu większego urządzenia z rodziny - Minifreak.
Arturia Minifreak to nie tylko kontynuacja tego z czym mieliśmy do czynienia w przypadku mniejszego produktu, to także kilka nowości względem poprzednika. Minifreak posiada wirtualny odpowiednik, który może pełnić rolę kontrolera VST oraz hubu do łatwego zintegrowania instrumentu z projektami znajdującymi się w naszym DAW. MiniFreak V jest dostarczany do każdego egzemplarza sprzętowego.
Syntezator oferuje 20 różnych trybów pracy oscylatorów, wśród wzorów modelowania znajdują się na przykład ciekawe oscylatory od Noise Engineering albo generator akordów zaszyty w oscylatorze. Jeśli ktoś lubuje się w dźwiękach nietuzinkowych lub po prostu szalonych - znajdzie ich bardzo dużo w Minifreaku.
Najnowszy produkt Arturii oferuje 6 głosów polifonii - nie jest to może liczba zawrotna, ale wystarczy do zagrania złożonego akordu, co w przypadku palety brzmień jakie oferuję Minifreak może dać zaskakujące rezultaty. Dodajmy do tego analogowy filtr i mamy piorunującą mieszankę, która z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym trochę bardziej nietypowych dźwięków, ale nie w modularnej postaci.
Dodatkowo na pokładzie znajdziemy polifoniczne obwiednie ADSR, matrycę modulacji z rozbudowanym LFO, FM, Ring Mod i co najważniejsze możliwość randomizacji ustawień poprzez tryb Spice & Dice. Minifreak posiada klawiaturę 37-klawiszową, która jest wyposażona w aftertouch, a sam syntezator pozwala na uruchomienie arpeggiatora lub sekwencera i tym samy wykorzystanie możliwości klawiatury podczas tworzenia dynamicznych przebiegów i fraz.
Wspomniany wcześniej edytor VST będący jednocześnie cyfrowym odpowiednikiem, pozwala na uruchamianie Minifreaka nawet w kilku instancjach na projekt i wykorzystywanie sprzętowego syntezatora jako dedykowanego kontrolera. Minifreak VA jest dostępny i ekskluzywny tylko dla posiadaczy sprzętowej wersji.
Arturia Minifreak to dobra propozycja zarówno dla posiadaczy Microfreaka, którzy potrzebują nieco większego instrumentu z inną klawiaturą, ale też osób poszukujących inspirującego narzędzia pracy i tworzenia nowych dźwięków.
Polecamy sprawdzić brzmienia i wybrane presety dostępne TUTAJ
polecane