Korg Modwave native - wirtualny syntezator wavetable
Korg rozbudowuje swoją ofertę instrumentów o kolejną wtyczką i tym razem jest to wirtualny odpowiednik syntezatora Modwave, którego sprzętowa wersja miała swoją premierę już jakiś czas temu.
Rodzina native to aktualnie 3 instrumenty w ofercie Korga - wavestate native, modwave native i opsix native. Wszystkie posiadają swoje sprzętowe odpowiedniki z którymi są w pełni kompatybilne. Jednak jak to w przypadku wtyczek mają nad nimi kilka przewag. Nie ma limitu instancji takich instrumentów w projekcie - ile wytrzyma nasz procesor tyle możemy uruchomić. Dodatkowo zarządzanie presetami i sama procedurą aktualizacji wirtualnego instrumentu są dużo prostsze niż w przypadku wersji sprzętowych. Jednak nie da się ukryć, że od początku zamysłem Korga było to żeby zarówno wersje wtyczkowe jak i sprzętowe się uzupełniały. Osiągnięto to poprzez zgodność presetów w obu przypadkach co z pewnością ucieszy projektantów dźwięków i osoby chcące pracować trochę w domenie w fizycznej, na przykład na scenie, a trochę w studio - przed komputerem.
Korg Modwave to nawiązanie do modelu DW8000, który pojawił się w połowie lat 80. Była to hybryda analogowo-cyfrowa gdzie system generujący cyfrowe fale był połączony z brzmieniem analogowych filtrów. Zarówno Modwave sprzętowy jak i wersja native jeszcze mocniej kładą nacisk na manipulowanie waveformami, dodając do całości większą kontrolę nad nimi, motion sequencing oraz możliwość programowania kształtu przebiegów w locie. Nie da się ukryć, że siłą modwave jest rozbudowany procesor efektów, który dodaje smaku całości - szczególnie w połączeniu z podwójnym oscylatorem i filtrami można tutaj przygotować naprawdę intrygująco brzmiące presety.
Innowacją jaka pojawiła się w modwave względem innych syntezatorów z oferty firmy jest wykorzystanie kontrolera Kaoss, który w przypadku modwave nazywa się Kaoss Physics i służy zarówno modulacji jak i kontroli nad brzmienie w czasie rzeczywistym. To jeden z najciekawszych elementów toru syntezy jakie oferuje Modwave. Wersja native także posiada tego typu pad i może zostać on przypisany do kontrolera midi.
Wtyczka native jest jednak dodatkowo płatna, nawet jeśli mamy wersję sprzętową. Choć Korg przygotował specjalną zniżkę dla posiadaczy fizycznego instrumentu. Osoby, które mają sprzętowy Modwave ucieszy także fakt, że Korg wraz z premierą instrumentu VST zaktualizował syntezator fizyczny. Dodano usprawnienia dla sterownika Windows 10/11, możliwość wysyłania komunikatów poprzez Kaoss Physics oraz poprawiono stabilność całości.
Korg Modwave native został wyceniony na 199 dolarów, posiadacze wersji sprzętowej mogą wygenerować kod zniżkowy w aplikacji do zarządzania presetami i nabyć wersję native w cenie 49 dolarów. Więcej informacji TUTAJ
polecane