Sennheiser testuje technologię WMAS

14.06.2023 
Sennheiser testuje technologię WMAS

Firma Sennheiser poinformowała o przeprowadzeniu zaawansowanych testów najnowszej technologii bezprzewodowych wielokanałowych systemów audio (WMAS). Ta technologia jest niezwykle interesującą koncepcją dla radiowych konfiguracji bezprzewodowych dużej skali, które są stosowane podczas dużych wydarzeń muzycznych, produkcji teatralnych czy w studiach nadawczych. Prototyp najnowszego systemu został przetestowany przez Marco Völzke, niezależnego koordynatora częstotliwości, oraz Jonasa Naesby’ego, inżyniera aplikacji technicznych w firmie Sennheiser i właściciela firmy zajmującej się koordynacją częstotliwości.

„Ogólnym założeniem było przetestowanie systemu w warunkach dużego obciążenia, aby zobaczyć, jak zachowuje się on pod presją, i zobaczyć, co może się stać, gdyby właściwie wszystko zostało zrobione źle” - wyjaśnia Naesby.

Konfiguracja testu

System WMAS został skonfigurowany do pracy w kanale TV o szerokości 8 MHz i zawiera analogowy system IEM działający z wysokim poziomem mocy transmisji na częstotliwościach w dolnym przylegającym kanale oraz ośmiokanałowy cyfrowy mikrofonowy system bezprzewodowy EW-DX w górnym przylegającym kanale. Zasadniczo widmo między IEM a mikrofonami nie jest używane, ale jest traktowane jako pasmo ochronne. Zespół rozmyślnie umieścił WMAS na tym kanale „bezpieczeństwa”, aby sprawdzić, czy nadal będzie działać bez żadnych przerw w transmisji dźwięku.

Informacja dodatkowa: Widmo radiowe i rola koordynatora częstotliwości

Widmo radiowe używane do pracy mikrofonów bezprzewodowych oraz bezprzewodowych systemów monitorowania dousznego jest zasadniczo zasobem współdzielonym, z dostępem do widma regulowanym przez krajowe przepisy w tym zakresie. Różne usługi, instytucje i aplikacje radiowe, takie jak broadcasting, radioastronomia i wojsko, korzystają z tego samego widma, co bezprzewodowe systemy mikrofonowe oraz bezprzewodowe systemy monitoringu. Z tego też powodu widmo TV-UHF dostępne dla profesjonalnego sprzętu bezprzewodowego znacznie różni się w zależności od liczby tych usług oraz miejsca ich funkcjonowania.

Jeśli profesjonalny sprzęt bezprzewodowy ma być użyty podczas danego wydarzenia lub w określonym miejscu, wykorzystywane przez niego częstotliwości transmisji są skoordynowane, aby zapewnić działanie wolne od zakłóceń, co leży we wspólnym interesie wszystkich użytkowników rozwiązań łączności bezprzewodowej na miejscu. Organizator wydarzenia lub właściciel obiektu powołuje eksperta, tzw. koordynatora częstotliwości lub menedżera częstotliwości, który jest główną osobą zajmującą się wszystkimi sprawami dotyczącymi częstotliwości transmisji podczas wydarzenia lub w danym obiekcie.

Menedżerowie częstotliwości pełnią rolę związaną z komunikacją, nadzorem i zarządzaniem. Otrzymują oni zapytania o częstotliwości od wszystkich użytkowników, planują i obliczają częstotliwości do wykorzystania, przydzielają zasoby częstotliwości użytkownikom, monitorują poziomy zakłóceń, zarządzają wszelkimi przypadkami zakłóceń oraz rozwiązują problemy i nadzorują wszystkie zagadnienia związane z częstotliwościami transmisji przed wydarzeniem oraz w jego trakcie. Uwzględniając różne okoliczności koordynacja częstotliwości dla wydarzenia plenerowego jest trudniejsza niż w przypadku teatru lub studia nadawczego, ponieważ budynek zapewnia pewną ochronę przed zewnętrznymi źródłami RF. W obu scenariuszach koordynator częstotliwości ma do czynienia z produktami zakłóceń generowanymi przez inne ważne dla całej produkcji urządzenia, na przykład konwertery sygnału wideo lub rozwiązania dystrybucji sygnału wideo/światła (splittery i sumatory).

W celu jeszcze większego obciążenia działania systemu, Marco oraz Jonas zaczęli dodawać różne zakłócenia w obrębie pasma kanału telewizyjnego używanego przez WMAS, symulując znane z rzeczywistości produkcyjnej „wypadki”, takie jak pojawienie się podczas wydarzenia ekipy reporterskiej ENG, która używa sprzętu z nieskoordynowanymi częstotliwościami transmisji lub działanie użytkownika, który omyłkowo włącza mikrofon wąskopasmowy na starej, ustawionej wcześniej częstotliwości.

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.

Relacja po testach systemu

Marco i Jonas, czy moglibyście zacząć od opisania dzisiejszej ogólnej sytuacji w zakresie częstotliwości? Jakie trendy obserwujecie jako koordynatorzy częstotliwości w swoim zawodzie?

Jonas: Produkcje nie zwalniają, ale rozrastają się, czy to konferencje, czy też festiwale muzyczne. Coraz więcej wydarzeń wymaga większego zaangażowania rozwiązań bezprzewodowych. Jednocześnie doświadczamy istotnego zmniejszenia się dostępnych zasobów częstotliwości. Dlatego też widzimy rosnące zapotrzebowanie na koordynację częstotliwości – po prostu niemożliwe jest przeprowadzenie wydarzenia bez ścisłej kontroli kto, kiedy i czego używa.

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó