Akai MPC Key 37 - stacja robocza

15.02.2024  | Bartek Adel Vent
Akai MPC Key 37 - stacja robocza

Urządzenia z serii MPC praktycznie od momentu swojego powstania były powiązane z legendarnymi padami i wykorzystaniem ich do tworzenia muzyki. Ostatnie ruch Akai zmieniają jednak zasady gry. Najnowszy instrument z serii MPC to w zasadzie stacja robocza.

MPC Key 37 nie jest pierwszym klawiszowym MPC. Poprzedni, duży model wyposażony w 61 klawiszy zagościł na rynku urządzeń do tworzenia muzyki już jakiś czas temu. MPC Key jest wyposażone w 37 klawiszy, które są nieco krótsze niż te syntezatorowe, pełnowymiarowe jakie znamy z innych instrumentów. Nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu ekspresji bo klawiatura wbudowana w to MPC posiada aftertouch a same instrumenty wbudowane jak Hype czy Tube pozwalają na wykorzystanie jego możliwości.

MPC Key 37 łączy w sobie cechy nowych instrumentów od Akai z doświadczeniami jakie zostały wypracowane na przestrzeni lat w dziale R&D firmy. Mamy zatem dostęp do oprogramowania MPC2, które zarządza zarówno instrumentem a które możemy zainstalować na swoim komputerze i tam kontynuować pracę. Obsługa wewnętrznych parametrów jest możliwa dzięki 7 calowemu ekranowi dotykowemu, który jest taki sam jak w innych MPC. Nie da się ukryć że tym co rzuca się w pierwszej chwili to kolor urządzenia. Wygląda na to, że Akai chce w ten sposób podkreślić japońskie korzenie firmy, ale też oznaczać swoje produkty podstawowe (jak MPC One+).


Najważniejsze parametry:

* 37 klawiszy o syntezatorowym skoku
* 7 calowy ekran dotykowy
* Czterordzeniowy procesor ARM
* 2GB RAM
* Wbudowana pamięć 32GB (dla użytkownika dostępne 22GB)
* Komplet wejść i wyjść stereo TRS jack
* Wyjście słuchawkowe
* Wejście i wyjście MIDI
* 4 Wyjścia CV (mogą operować jako podwójne czyli sumarycznie 8)
* Slot na karty SD

Urządzenie posiada atuty zarówno klasycznego MPC jak i stacji roboczej syntezatora - do dyspozycji posiadamy przyciski odpowiedzialne za arpeggio oraz ogólną kontrolę klawiatury (jak i pitch bend i mod wheel). Akai postarało się też o to żeby zachęcić użytkowników do zakupu MPC Key 37. Do tego instrumentu została uruchomiona promocja, która pozwala nam pobrać 1 płatny instrument lub efekt. Warto wziąć pod uwagę takie emulacje klasycznych syntezatorów jak JURA (emulacja Juno) lub Mini D (emulacja Mooga) - oba instrumenty to ciekawe rozwiązania dla producenta poruszającego się w różnych stylach muzycznych. Osoby interesujące się samplingiem i pogorszeniem jakości sampli mogą zyskać spory potencjał na nabyciu (lub wybraniu w promocji) efektu Flavour Pro, który pozwala w przyjazny sposób uzyskiwać efekty LO-FI oraz ogólnie modyfikować jakość sampli. Warto pamiętać, że Akai zapowiedziało także pojawienie się separacji stemów, która ma być początkowo dostępna tylko w oprogramowaniu MPC2, ale w dalszym procesie rozwoju i aktualizacji - możliwość rozbijania sampli na poszczególne elementy ma pojawić się także w sprzętowym MPC - w tym w MPC Key 37.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Sennheiser MD 421 Kompakt
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó