Akai MPC Key 37 - stacja robocza

15.02.2024  | Bartek Adel Vent
Akai MPC Key 37 - stacja robocza

Urządzenia z serii MPC praktycznie od momentu swojego powstania były powiązane z legendarnymi padami i wykorzystaniem ich do tworzenia muzyki. Ostatnie ruch Akai zmieniają jednak zasady gry. Najnowszy instrument z serii MPC to w zasadzie stacja robocza.

MPC Key 37 nie jest pierwszym klawiszowym MPC. Poprzedni, duży model wyposażony w 61 klawiszy zagościł na rynku urządzeń do tworzenia muzyki już jakiś czas temu. MPC Key jest wyposażone w 37 klawiszy, które są nieco krótsze niż te syntezatorowe, pełnowymiarowe jakie znamy z innych instrumentów. Nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu ekspresji bo klawiatura wbudowana w to MPC posiada aftertouch a same instrumenty wbudowane jak Hype czy Tube pozwalają na wykorzystanie jego możliwości.

MPC Key 37 łączy w sobie cechy nowych instrumentów od Akai z doświadczeniami jakie zostały wypracowane na przestrzeni lat w dziale R&D firmy. Mamy zatem dostęp do oprogramowania MPC2, które zarządza zarówno instrumentem a które możemy zainstalować na swoim komputerze i tam kontynuować pracę. Obsługa wewnętrznych parametrów jest możliwa dzięki 7 calowemu ekranowi dotykowemu, który jest taki sam jak w innych MPC. Nie da się ukryć że tym co rzuca się w pierwszej chwili to kolor urządzenia. Wygląda na to, że Akai chce w ten sposób podkreślić japońskie korzenie firmy, ale też oznaczać swoje produkty podstawowe (jak MPC One+).


Najważniejsze parametry:

* 37 klawiszy o syntezatorowym skoku
* 7 calowy ekran dotykowy
* Czterordzeniowy procesor ARM
* 2GB RAM
* Wbudowana pamięć 32GB (dla użytkownika dostępne 22GB)
* Komplet wejść i wyjść stereo TRS jack
* Wyjście słuchawkowe
* Wejście i wyjście MIDI
* 4 Wyjścia CV (mogą operować jako podwójne czyli sumarycznie 8)
* Slot na karty SD

Urządzenie posiada atuty zarówno klasycznego MPC jak i stacji roboczej syntezatora - do dyspozycji posiadamy przyciski odpowiedzialne za arpeggio oraz ogólną kontrolę klawiatury (jak i pitch bend i mod wheel). Akai postarało się też o to żeby zachęcić użytkowników do zakupu MPC Key 37. Do tego instrumentu została uruchomiona promocja, która pozwala nam pobrać 1 płatny instrument lub efekt. Warto wziąć pod uwagę takie emulacje klasycznych syntezatorów jak JURA (emulacja Juno) lub Mini D (emulacja Mooga) - oba instrumenty to ciekawe rozwiązania dla producenta poruszającego się w różnych stylach muzycznych. Osoby interesujące się samplingiem i pogorszeniem jakości sampli mogą zyskać spory potencjał na nabyciu (lub wybraniu w promocji) efektu Flavour Pro, który pozwala w przyjazny sposób uzyskiwać efekty LO-FI oraz ogólnie modyfikować jakość sampli. Warto pamiętać, że Akai zapowiedziało także pojawienie się separacji stemów, która ma być początkowo dostępna tylko w oprogramowaniu MPC2, ale w dalszym procesie rozwoju i aktualizacji - możliwość rozbijania sampli na poszczególne elementy ma pojawić się także w sprzętowym MPC - w tym w MPC Key 37.

Więcej informacji TUTAJ

Star icon
Produkty miesiąca
Earthworks SR117 - mikrofon pojemnościowy wokalny
Sennheiser HD 490 PRO Plus - słuchawki studyjne
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó