Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11

Inne | 28.06.2011  | Tomasz Wróblewski
Marka:  Sony Vegas

Opisywany pakiet otwiera przed nami drzwi do świata trójwymiarowego filmu i przestrzennego dźwięku. Efekty, które do niedawna tworzono tylko i wyłącznie w profesjonalnych studiach, gdzie godzina pracy kosztuje wiele tysięcy dolarów, teraz możesz uzyskać za pomocą swojego domowego komputera.


Do przeszłości należą czasy, kiedy osoby zajmujące się profesjonalną edycją materiału wideo nie miały wyboru i musiały zaopatrzyć się w komputer konkretnej marki z oprogramowaniem Final Cut. Długo nie mając godnego siebie rywala wśród aplikacji dla Windows, program ten stał się standardem w wielu studiach AV na świecie. Szybki rozwój platformy Vegas sprawił jednak, że dziś wybór nie jest już taki oczywisty. Testowany niedawno na naszych łamach Vegas Pro (EiS 11/2010) przeniósł obróbkę wideo na zupełnie inny poziom, pozwalając na pracę z obrazem 3D z taką samą łatwością, z jaką dokonuje się obróbki standardowych filmów dwuwymiarowych. Teraz funkcja ta, i wiele innych pochodzących z Vegas Pro, stała się dostępna także w półprofesjonalnej wersji programu Movie Studio HD Platinum. Firma Sony Creative Software i jej krajowy przedstawiciel KSK Dystrybucja poszły jednak jeszcze dalej i udostępniły posiadaczom Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11 możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń w Internecie, które też mieliśmy możność przetestować w praktyce.

Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11


Cena i funkcjonalność

Jedną z najmocniejszych stron programu jest jego atrakcyjna cena. Za 279 zł (za aktualizację z wersji poprzedniej zapłacimy 139 zł) otrzymujemy bowiem pakiet składający się z aplikacji Vegas Movie Studio HD Platinum 11, programu do authoringu DVD/BluRay DVD Architect Studio 5, 56 motywów DVD, 360 ścieżek muzycznych, okulary 3D, podręcznik użytkownika w formacie PDF oraz wspomnianą już wcześniej bezpłatną pomoc w postaci szkoleń online. Za 100 zł więcej, czyli za 379 zł (189 zł za aktualizację) możemy zakupić wersję Production Suite, w skład której dodatkowo wchodzi 400 ścieżek muzycznych, edytor Sound Forge w wersji Audio Studio 10, wtyczka Vocal Eraser, efekty i przejścia NewBlueFX (plus możliwość tworzenia napisów 3D) oraz tutorial DVD. Trzeba przyznać, że w zakresie oprogramowania do obróbki wideo dla amatorów i półprofesjonalistów nic nie jest w stanie przebić tej oferty.
Najważniejszą funkcją programu Vegas Movie Studio HD Platinum 11 jest zapożyczona z wersji Pro obróbka plików wideo w formacie 3D, pochodzących np. z kamer umożliwiających zapis stereoskopowy, takich jak Sony HDR-TD10E (aktualna cena wynosi około 6.100 zł). Warto zresztą zauważyć, że Sony bardzo mocno inwestuje w technologię 3D, a sprowadzenie edycji obrazu w tym formacie "pod strzechy" jest przemyślanym elementem całej strategii prowadzącej do zwiększenia sprzedaży trójwymiarowych telewizorów i projektorów.
Oprócz obrazu trójwymiarowego Vegas Movie Studio HD Platinum 11 oferuje też obróbkę w zakresie dźwięku 5.1, pozwalając na zaimportowanie audio w tym formacie z kamery lub pliku oraz włączenie do projektu sześciu dodatkowych ścieżek z niezależnym panoramowaniem surround. W sumie Vegas MSHDP 11 obsługuje do 10 śladów audio, w tym przypisane "na sztywno" kanały Front, Center, LFE i Rear.

Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11Program może pracować z projektami wideo o rozdzielczości do 1920×1080 i 60 klatek na sekundę (30 z przeplotem) oraz dźwiękiem przestrzennym o parametrach 48 kHz/16 bitów i umożliwia tworzenie praktycznie dowolnych plików wynikowych, od klipu na YouTube, aż po dyski DVD oraz Blu-ray z własną grafiką i menu. Do niedawna takie parametry były nieosiągalne nawet dla wielu profesjonalistów - teraz możemy tworzyć filmy najwyższej jakości za 279 zł. Czyż świat nie staje się coraz piękniejszy?
Jedną z największych zalet nowego programu jest to, że możemy zaimportować do niego film praktycznie w każdym dostępnym obecnie formacie, w tym także HDV, AVCHD i 3D MVC oraz w formatach QuickTime (wliczając w to stosowany w wielu kamerach MOV). Liczba obsługiwanych formatów graficznych oraz audio również jest imponująca - pod tym względem Vegas stał się jedną z najbardziej otwartych aplikacji, pozwalającą na swobodne poruszanie się po świecie cyfrowych multimediów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do profesjonalnej wersji Vegasa wersja Movie Studio HD Platinum 11 nie współpracuje z plikami w formacie MXF.
Również pod względem eksportu nikt nie będzie miał prawa narzekać - nasz film zapiszemy w większości obecnie stosowanych formatów. Co ciekawe, nie musimy się znać na kodekach, parametrach kodowania i całej tej czarnej magii związanej z renderingiem. Możemy ograniczyć się do wyboru medium, pod kątem którego tworzymy pracę, a następnie do wskazania oczekiwanej jakości - specjalny kreator sam dobierze odpowiednie parametry dźwięku i obrazu, które - jeśli mamy ochotę - możemy odpowiednio skorygować. Dla ułatwienia wyboru przy nazwach formatów wyjściowych, które są najbardziej kompatybilne z naszym projektem, widnieje znak równości. No cóż, eksport projektu jeszcze nigdy nie był prostszy... Producent zadbał też o sprzętowe wsparcie dla akceleracji GPU przy tworzeniu plików AVC z użyciem karty graficznej NVidia lub ATI.

Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11Bardzo proste jest też tworzenie nowego projektu. Tu także możemy skorzystać z pomocy kreatora i kilkoma kliknięciami, bez konieczności żmudnego ustawiania właściwości, stworzyć szkielet, na bazie którego będziemy pracować z naszymi plikami. A jeśli ktoś uzna za celowe dopracowanie parametrów, to zawsze może skrótem Alt+Enter otworzyć właściwości projektu i odpowiednio je skorygować. W przeciwieństwie bowiem do wielu programów amatorskich Vegas MSHDP 11 daje możliwość ingerencji w najdrobniejsze detale naszego projektu, z uwzględnieniem typu linijki i opcji przyciągania do siatki, wskazaniem folderów na pliki projektu, metodą eliminacji przeplotu czy jakością resamplingu audio włącznie. A skoro o resamplingu mowa, to warto wspomnieć o tym, że dopasowywanie długości fragmentów klipów do naszych potrzeb jest w Vegasie wyjątkowo proste - wystarczy chwycić za prawą końcówkę klipu i przeciągnąć ją w lewo lub w prawo, z wciśniętym klawiszem Control. We właściwościach każdego klipu (prawy klawisz myszy > Properties) wybieramy algorytm time-stretchingu (Elastique lub Classic) oraz atrybuty (Pro, Efficient i Soloist). Docelową długość klipu możemy też zdefiniować ręcznie, wpisując odpowiednie dane.
Wstawianie efektów, przejść i napisów także jest wyjątkowo proste, a my mamy do dyspozycji całą ich gamę. Po przeciągnięciu któregoś z nich do projektu automatycznie otwiera się okno edycyjne, pozwalające ustalić wszystkie parametry - pod tym względem nawet profesjonaliści nie będą narzekać. Każdy efekt czy przejście możemy podejrzeć na animacji, najeżdżając myszką na prewkę. Do dyspozycji mamy też imponującą kolekcję generatorów różnego typu gradientów, tekstur, kolorów oraz stacjonarnych i ruchomych tekstów (np. napisów końcowych), z uwzględnieniem wszelkich opcji formatowania, kolorów, efektów i animacji.

Przy pracy nad projektem możemy skorzystać aż z dziesięciu ścieżek wideo, co w zupełności wystarczy nawet do profesjonalnych prac. Poszczególne ścieżki wideo mogą być samodzielne (Parent) lub zależne względem innych (Child). Do każdego klipu, także w ramach tej samej ścieżki, możemy aplikować różne efekty; to samo dotyczy też klipów audio - jeden może być okraszony np. pogłosem, a inny chorusem. W przypadku dźwięku program korzysta z własnych wtyczek ExpressFX oraz zewnętrznych wtyczek VST, więc o edycję audio możemy być spokojni - żadnego narzędzia nam nie zabraknie. Wtyczki na śladach możemy łączyć w łańcuchy. Do dyspozycji mamy też automatykę w postaci obwiedni głośności i panoramy oraz zaawansowane funkcje przenikania, z wyborem 25 typów crossfade’ów. Przy nagrywaniu dźwięku możemy korzystać z funkcji ujęć (kolejne nagrania na tej samej ścieżce ułożone warstwowo), a następnie wybierać najlepiej brzmiące. Program umożliwia też aplikowanie efektów w trybie offline, czyli dodanie efektu do wybranego klipu i zapisanie wyniku w postaci oddzielnego pliku audio (Tools > Audio > Apply No-Real-Time Event FX). W wielu przypadkach tego typu zabieg znacząco odciąża procesor komputera i jest w pewnym sensie odpowiednikiem funkcji zamrażania, którą oferuje wiele programów DAW.


Nasze spostrzeżenia

+ obróbka wideo 3D i audio 5.1
+ możliwa praca wielomonitorowa
+ obsługa większości formatów multimedialnych
+ aplikowanie efektów do pojedynczych klipów
+ przydatne kreatory New Project i Make Movie
+ wtyczka do edycji animowanych tekstów
+ szereg funkcjonalnych dodatków w pakiecie
- parametry dźwięku ograniczone do 48 kHz i 16 bitów
- brak obsługi plików MXF



Podsumowanie

Korzystając na co dzień z programu Vegas Pro 10 szybko zauważyłem, że różnice pomiędzy nim a Movie Studio HD Platinum 11 są z mojego punktu widzenia zupełnie nieistotne. Przygotowując co jakiś czas krótkie klipy wideo na potrzeby prezentacji w Internecie nie mam potrzeby korzystania z nieograniczonej liczby śladów czy z dźwięku o parametrach wyższych niż 16 bitów i 48 kHz. W związku z tym wersja Movie Studio w zupełności mi wystarcza, jeśli chodzi o pracę z materiałem typowo multimedialnym. Dla mnie najbardziej istotną funkcją tej aplikacji jest możliwość swobodnego importu różnego typu plików (zwłaszcza wideo). Skończyły się kłopoty z różnymi formatami, stosowanymi przez producentów kamer, i odeszła konieczność irytującej konwersji, często pogarszającej jakość materiału.
Możliwość edycji w trybie 3D i z dźwiękiem dookolnym to świetna zabawa, zwłaszcza gdy ktoś planuje zainwestować w kamerę pozwalającą na rejestrację w tym formacie. Obserwując rosnącą popularność trójwymiaru (filmy, kanały telewizyjne) można przypuszczać, że niedługo będzie on standardem, a wtedy taki program jak Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11 otworzy przed nami drzwi do jego obróbki, bez konieczności wydawania fortuny na specjalne narzędzia edycyjne.
Kilka słów chciałbym też poświęcić kwestii wsparcia dla nabywców, oferowanego przez dystrybutora programu, firmę KSK Dystrybucja. Przed premierą nowego Vegasa miałem możliwość uczestniczenia w przeznaczonej dla dziennikarzy sesji szkoleniowej, organizowanej przez Internet, w trakcie której prezentowano nowe funkcje programu i omawiano sposoby ich wykorzystania. Uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania, a prowadzący od razu udzielał odpowiedzi, prezentując wszystko na ekranie swojego komputera, widocznym u wszystkich uczestników. Do udziału w takiej konferencji potrzebne jest łącze internetowe oraz słuchawki z mikrofonem. Przed konferencją, do której dostajemy indywidualny link, możemy sprawdzić poprawność naszej konfiguracji, by mieć pewność, że trakcie jej trwania wszystko będzie działało jak trzeba. Najciekawsze jest jednak to, że tego typu usługę wszyscy nabywcy Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11 otrzymują całkowicie za darmo. Znam sporo programów wielokrotnie droższych, których posiadacze zdani są wyłącznie na siebie, ewentualnie na przypadkowe często informacje z Internetu.
Zarówno funkcjonalność programu, jak i jego cena oraz oferowane przez dystrybutora wsparcie sprawiają, że Sony Vegas Movie Studio HD Platinum 11 to aktualnie najciekawszy pakiet do edycji wideo dostępny na naszym rynku. I to jest główny powód, dla którego otrzymuje on znak Nasz Typ.



Wymagania systemowe: Windows XP SP3, Vista SP2, Windows 7; procesor 2 GHz (zalecany wielordzeniowy lub wieloprocesorowy do obróbki 3D), 2 GB RAM, QuickTime.
Otwiera pliki: AAC, AA3, AIFF, AVI, BMP, CDA, FLAC, GIF, JPEG, MP3, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MVC, OGG, OMA, PCA, PNG, RealMedia, QuickTime, SND, SFA, W64, WAV, WDP, WMA, WMV.
Zapisuje pliki: AAC, AC3, AA3, AIFF, AVC, AVI, BMP, FLAC, JPEG, LPEC, MP3, MPEG-2, MPEG-4, MVC, OGG, PCA, PNG, RealMedia, TIFF, QuickTime, W64, WAV, WDP, WMA, WMV.

Ceny:
279 zł - Vegas Movie Studio HD Platinum 11
139 zł - aktualizacja z wersji 10
379 zł - wersja Production Suite
189 zł - aktualizacja z wersji 10

Zobacz także test wideo:
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Technics EAH-A800 - bezprzewodowe słuchawki z redukcją szumów
Wszystkim osobom dorastającym w latach 70. i 80. minionego wieku należąca do Panasonica marka Technics nieodmiennie kojarzy się z gramofonami oraz doskonałym sprzętem hi-fi.
Cena
279,00 zł
Producent
Sony Vegas
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie Estrada i Studio
Estrada
i Studio
lipiec 2011
Kup teraz
Close icon
Poczekaj, czy zapisałeś się na nasz newsletter?
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS wybrane e-wydanie jednego z naszych magazynó